Belfast zmienia przepisy ws. aborcji. Niedługo zostaną dopuszczone też homomałżeństwa

/ pixabay.com/CC0/lillen

  

O północy w nocy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.

Od stycznia 2017 r., gdy upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein (zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym rząd muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska - PAP), Irlandia Północna nie ma własnych autonomicznych władz, lecz jest zarządzana bezpośrednio z Londynu.

W lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o rządzie północnoirlandzkim, wraz ze zgłoszoną przez posłów Partii Pracy poprawką przewidującą, że jeśli do północy 21 października ten rząd nie powstanie, wejdą w życie przepisy liberalizująca aborcję i legalizujące małżeństwa jednopłciowe, mimo że obie kwestie są w wyłącznej kompetencji władz prowincji.

W obu kwestiach Irlandia Północna miała odrębne regulacje od reszty Zjednoczonego Królestwa. Przyjęta w 1967 r. ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne w Anglii, Szkocji i Walii nigdy nie została rozciągnięta na Irlandię Północną. W tym regionie była ona dotychczas dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy jej fizyczne bądź psychiczne zdrowie jest poważnie i w nieodwracalny sposób zagrożone. Pozostałe przypadki, w tym gwałt, kazirodztwo i nieodwracalne uszkodzenia płodu, nie były podstawą do dokonania aborcji. Irlandia Północna jest również jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa niedopuszczającą małżeństw jednopłciowych.

Sprzeciw wobec liberalizacji aborcji i ujednolicenia przepisów z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa był przez lata jedną z niewielu spraw, w których zgadzali się protestanci, chcący pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, i katolicy, postulujący zjednoczenie Irlandii. W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać, w dużej mierze na skutek kryzysu Kościoła katolickiego w Irlandii. W ub.r. mieszkańcy tego kraju stosunkiem głosów 2 do 1 opowiedzieli się za znaczną liberalizacją przepisów aborcyjnych.

W związku ze zbliżającym się terminem przewidzianym w ustawie przeciwnicy liberalizacji aborcji złożyli petycję w sprawie wznowienia obrad północnoirlandzkiego parlamentu. Zgromadzenie Parlamentarne faktycznie w poniedziałek zebrało się po raz pierwszy od prawie trzech lat, ale miało to charakter symboliczny, bo w posiedzeniu nie wzięła udział Sinn Fein, zatem nie można było powołać rządu.

W efekcie o północy weszły w życie przepisy dotyczące aborcji, dopuszczające przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe. Natomiast w kwestii małżeństw jednopłciowych rząd brytyjski ma do 13 stycznia 2020 r. przygotować odpowiednie regulacje i - jak się oczekuje - będzie można je zawierać od połowy lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Podejrzani ws. mafii lekowej... opuścili areszt

/ qimono

  

Sąd Okręgowy w Gdańsku odmówił przedłużenia aresztu tymczasowego wobec ośmiu podejrzanych w sprawie tzw. mafii lekowej. Zdaniem sądu, kontynuowanie izolacji podejrzanych nie jest konieczne dla dobra postępowania. Prokuratura nie zgadza się z tą decyzją i składa zażalenia.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz, sąd odmówił przedłużenia aresztu tymczasowego wobec 8 osób, nie stosując wobec nich żadnych innych środków zapobiegawczych.

Według sądu, kontynuacja izolacji podejrzanych nie jest konieczna dla dobra postępowania. Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał takie postanowienie w piątek.

Śledztwo toczy się obecnie wobec 37 podejrzanych, którzy w ramach odwróconego łańcucha dystrybucji leków mieli wywieźć z Polski deficytowe leki onkologiczne i kardiologiczne. Na podstawie poczynionych ustaleń prokuratura zakwestionowała transakcje sprzedaży leków na około 50 milionów złotych.

Podejrzanym prokuratura zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalny obrót środkami farmaceutycznymi, posługiwanie się podrobionymi i poświadczającymi nieprawdę dokumentami, w tym fakturami VAT, oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, a także pranie brudnych pieniędzy.

Zatrzymania w tej sprawie odbywały się jesienią ubiegłego roku i w połowie lutego br.

Wobec 8 osób, w tym kierujących grupą i odgrywających w niej kluczowe role, stosowane było - do piątkowej decyzji sądu - tymczasowe aresztowanie.

"Prokuratura nie zgadza się ze stanowiskiem sądu i składane są aktualnie zażalenia" - poinformowała Muklewicz.

Według prokuratury nie ustały przesłanki, na podstawie których zastosowano wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

"Za kontynuacją środka izolacyjnego przemawiają tak mocne argumenty, jak: wysokie prawdopodobieństwo dokonania kolejnych przestępstw, ryzyko matactwa procesowego, wysokie zagrożenia karą jak i obawa ukrycia osiągniętych korzyści majątkowych"

- powiedziała Muklewicz.

Prokurator dodała, że "decyzja sądu jest zupełnie niezrozumiała w kontekście zachowania jednego z podejrzanych, który w areszcie podżegał do popełnienia przestępstwa na szkodę córki innego podejrzanego, w celu wymuszenia na nim zmiany złożonych w sprawie wyjaśnień. Tym samym, w ocenie prokuratury, wskutek działania sądu nie tylko narażone zostało dobro postępowania, ale i bezpieczeństwo innych osób". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts