Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w minionym tygodniu poinformowała, że w czwartek 24 października w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze. Dzień później zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował PAP, że odebraniu zaświadczeń o wyborze politycy partii spotkają się na wyjazdowym posiedzeniu klubu poza Warszawą.

"Posiedzenie klubu odbędzie się w czwartek, po wręczeniu zaświadczeń o wyborze. Zaproszeni są zarówno nowo wybrani posłowie, jak i ci, którzy w wyniku wyborów nie otrzymali ponownie mandatu"

- powiedział.

Terlecki poinformował, że posiedzenie będzie dotyczyło głównie spraw organizacyjnych.

"To standardowe spotkanie klubu po wyborach parlamentarnych w sprawach organizacyjnych"

- dodał.

W miniony piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną też marszałkowie Sejmu i Senatu.

Wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.