Ekshumacje ofiar II wojny światowej

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

  

Ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej rozpoczął w poniedziałek w Częstochowie Instytut Pamięci Narodowej. Prace są prowadzone w pobliżu katedry, gdzie wcześniej podczas prac budowlanych natrafiono na kości.

Z analizy historycznej wynika, że w tym miejscu mogą być pochowane ofiary zbrodni niemieckiej z 4 września 1939 r. W tym czasie w Częstochowie Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje na ludności cywilnej. Skala ofiar nie jest dość precyzyjnie określona, ale mówi się nawet o 1700 zabitych. Do pochowania ofiar wykorzystano m.in. rowy przeciwlotnicze, wykopane wcześniej na placu katedralnym. Te prace prowadzimy w szczególnym momencie – 80 lat po rozpoczęciu wojny. Trzeba tych zabitych wydobyć z masowych, bezimiennych grobów i godnie pochować.

– powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Prace w pobliżu katedry potrwają ok. 2 tygodnie. Po ekshumacji planowane jest pobranie próbek do badań medyczno-sądowych, w tym badań genetycznych. Niewykluczone, że uda się zidentyfikować ofiary i nawiązać kontakt z ich rodzinami. Po zakończeniu prac szczątki ofiar zostaną pochowane na częstochowskim cmentarzu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Polecamy!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl