Ekshumacje ofiar II wojny światowej

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

  

Ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej rozpoczął w poniedziałek w Częstochowie Instytut Pamięci Narodowej. Prace są prowadzone w pobliżu katedry, gdzie wcześniej podczas prac budowlanych natrafiono na kości.

Z analizy historycznej wynika, że w tym miejscu mogą być pochowane ofiary zbrodni niemieckiej z 4 września 1939 r. W tym czasie w Częstochowie Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje na ludności cywilnej. Skala ofiar nie jest dość precyzyjnie określona, ale mówi się nawet o 1700 zabitych. Do pochowania ofiar wykorzystano m.in. rowy przeciwlotnicze, wykopane wcześniej na placu katedralnym. Te prace prowadzimy w szczególnym momencie – 80 lat po rozpoczęciu wojny. Trzeba tych zabitych wydobyć z masowych, bezimiennych grobów i godnie pochować.

– powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Prace w pobliżu katedry potrwają ok. 2 tygodnie. Po ekshumacji planowane jest pobranie próbek do badań medyczno-sądowych, w tym badań genetycznych. Niewykluczone, że uda się zidentyfikować ofiary i nawiązać kontakt z ich rodzinami. Po zakończeniu prac szczątki ofiar zostaną pochowane na częstochowskim cmentarzu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sikorski próbuje wbić klin w obóz Zjednoczonej Prawicy? Zdecydowana reakcja Jarosława Gowina

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Lider Porozumienia, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odpowiedział na insynuacje Sikorskiego. Podkreślił, że nie marzy o tym, żeby zostać premierem. "Definitywnie" - oświadczył. - To nie jest pierwsza tego typu wypowiedź Radosława Sikorskiego, to jest nieudolna próba wbijania klina w obóz Zjednoczonej Prawicy - oświadczył minister nauki.

Gowin pytany w Polsat News o pomysł sformułowany przez Radosława Sikorskiego (PO), że opuszczając obóz Zjednoczonej Prawicy z posłami Porozumienia mógłby utworzyć rząd z opozycją i stanąć na jego czele zapewnił, że nie ma takiej opcji.

"To nie jest pierwsza tego typu wypowiedź Radosława Sikorskiego, to jest nieudolna próba wbijania klina w obóz Zjednoczonej Prawicy"

- oświadczył minister nauki. "Jestem politykiem o dosyć wyrazistych poglądach konserwatywnych - w sferze moralnej, choć umiarkowanie konserwatywnym w sprawach gospodarczych, wolnorynkowych" - podkreślił.

"Czy polityk o konserwatywnych poglądach może być w jednym rządzie na przykład z Barbarą Nowacką? Czy polityk o poglądach wolnorynkowych może być w jednym rządzie z Adrianem Zandbergiem, który chlubi się tym, że jest gospodarczym marksistą?"

- pytał retorycznie Gowin.

Prowadzący przypomniał Gowinowi, że wcześniej odszedł z Platformy Obywatelskiej. „Jaką mamy pewność, że nie odejdzie pan ze Zjednoczonej Prawicy" - pytał dziennikarz.

Gowin przypomniał, że wówczas był typowym "PO-PiSowcem". "Do polityki wszedłem jako osoba bezpartyjna, senator popierany przez Platformę Obywatelską i przez PiS" - podkreślił.

Żegnany przez dziennikarza jako "wicepremier Jarosław Gowin, który przynajmniej na razie nie marzy o tym, żeby zostać premierem", odpowiedział: "definitywnie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts