Warszawska kuria przygotowuje się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Uruchomiono już specjalną stronę

Pałac Arcybiskupów Warszawskich / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58704559

  

Dzisiaj kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, ogłosił, że msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 r., najpewniej na placu Piłsudskiego. Archidiecezja Warszawska już teraz przygotowuje się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Uruchomiona została już specjalna strona internetowa, a w planach kuria ma również serię spotkań popularno-naukowych dotyczących osoby i nauczania kard. Wyszyńskiego.

7 czerwca 2020 r. - to ogłoszona dzisiaj przez kard. Kazimierza Nycza data mszy beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego. Warszawska kuria już czyni przygotowania do ceremonii, także pod kątem informacyjnym.

Podczas briefingu prasowego, rzecznik warszawskiej archidiecezji, ks. Przemysław Śliwiński, poinformował o uruchomieniu specjalnej strony internetowej poświęconej osobie kard. Stefana Wyszyńskiego - prymaswyszynski.pl.

Podkreślił, że strona jest dopiero w trakcie tworzenia. Można znaleźć na niej informacje dotyczące procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia oraz kwestie związane z jego nauczaniem oraz duchowym dziedzictwem. Portal ma również służyć informowaniu o wydarzeniach poprzedzających mszę beatyfikacyjną.

Kardynał Kazimierz Nycz zapowiedział podczas briefingu podjęcie od listopada dwóch inicjatyw mających przybliżyć osobę i nauczanie kard. Wyszyńskiego. W każdy trzeci czwartek miesiąca (do mszy beatyfikacyjnej 7 czerwca 2020 r.) w Domu Arcybiskupów Warszawskich na Miodowej organizowane będą otwarte konferencje pod wspólnym hasłem "Myśląc z Wyszyńskim".

Podczas spotkań poruszonych zostanie siedem tematów, jak podkreślił kard. Nycz, "kluczowych dla osoby kardynała Wyszyńskiego, w tym "kwestia rodziny, społecznej krucjaty miłości, kwestia miłości ojczyzny jako takiej".

- Ostatnie spotkanie dotyczyć będzie Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. 18 maja 2020 r. będzie miał miejsce szczyt obchodów stulecia urodzin Karola Wojtyły, ponad dwa tygodnie później nastąpi beatyfikacja kard. Wyszyńskiego - jest to okazja do tego, by przypomnieć, jak [Wojtyła i Wyszyński] współdziałali i jak krzyżowały się ich drogi

- powiedział metropolita warszawski.

Drugą inicjatywą mają być wykłady prowadzone po mszach świętych 28. dnia każdego miesiąca - w miesięcznice śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Odbywać będzie się w archikatedrze msza święta, zapraszani będą księża i biskupi z innych diecezji. Po każdej mszy odbywać będzie się wykład na jeden z siedmiu tematów przybliżających osobę kard. Stefana Wyszyńskiego - dodał kard. Nycz.

O szczegółach obu inicjatyw Archidiecezja Warszawska ma poinformować niebawem.

Podczas zorganizowanego dzisiaj briefingu prasowego zaprezentowano również logo beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego. Za jego wykonanie odpowiada Agnieszka Kozioł, a opracował je zespół kreatywny redakcji Stacja7.pl.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pierwsi ochotnicy wstępują do nowego batalionu WOT w Kutnie

/ fot. Robert Suchy [wikipedia]

  

Kolejna grupa ochotników rozpoczęła szkolenie podstawowe i taktyczne przed wstąpieniem w szeregi 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są pierwsi kandydaci do zasilenia formowanego 92. batalionu lekkiej piechoty, która będzie stacjonowała w Kutnie.

O zasileniu łódzkich "Terytorialsów" kolejnymi ochotnikami i rozpoczęciu przez nich związanych z tym szkoleń poinformował oficer prasowy 9. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej mjr Arkadiusz Rubajczyk.

Kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej czekał sprawdzian ze sprawności fizycznej, a następnie przejdą 16-dniowe szkolenie taktyczne, strzeleckie, medyczne oraz zajęcia z terenoznawstwa. Po zdaniu egzaminu zwanego +pętlą taktyczną+, 30 listopada złożą uroczystą przysięgę wojskową i zasilą 91. batalion lekkiej piechoty w Zgierzu oraz nowo powstały 92. batalion w Kutnie.

Dodał, że ochotnicy, którzy zgłosili się do WOT na co dzień wykonują różne zawody. Wśród nich są m.in. przedsiębiorcy, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, nauczyciele oraz kilkunastu uczniów i studentów. Podkreślił, że szkolenie rozpoczęły 24 kobiety, m.in. dwie siostry, z których jedna jest weterynarzem, a druga nauczycielem języka angielskiego.

Służba u nas jest dostosowana do potrzeb osób pracujących zawodowo, ale także dla uczniów i studentów. Przygotowaliśmy także specjalną propozycję dla zainteresowanych naszymi wojskami - mogą zostać przyjęci jeszcze w tym roku, a szkolenie podstawowe odbyć w 2020 r. w systemie weekendowym albo w czasie ferii zimowych. Jest jeden warunek, muszą zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień do 21 listopada br.

– zachęcał zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Siudziński.

Kolejne przyjęcia do łódzkich "Terytorialsów" zaplanowano natomiast 29 listopada i 14 grudnia.

Mjr Rubajczyk poinformował, że w minionym tygodniu stanowisko szefa sztabu 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej objął ppłk Dariusz Ostrowski. Z kolei na stanowisko dowódcy formowanego batalionu w Kutnie został wyznaczony ppłk Paweł Malec.

Obaj żołnierze są doświadczonymi oficerami. W swojej dotychczasowej służbie pełnili obowiązki na różnych stanowiskach w jednostkach wojskowych w Polsce, a także w ramach misji zagranicznych

– dodał rzecznik.

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyc" rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 r. W województwie łódzkim planowane są cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim, z czego 91. batalion w Zgierzu jest już prawie w pełni sformowany. Docelowo brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w woj. mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 22 tys. żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl