Rezygnacja dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przyjęta

Jacek Karczewski, dotychczasowy dyrektor MŻW / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Do końca listopada Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce pokieruje dr Jerzy Kurstak, etatowy pracownik tej placówki z najdłuższym stażem. Zastąpi on Jacka Karczewskiego, którego rezygnację ze stanowiska przyjął prezydent miasta Łukasz Kulik. Trwają przygotowania do konkursu na stanowisko dyrektora.

Rezygnacja została przyjęta, a od dnia 17 października do 30 listopada, tj. do końca okresu wypowiedzenia, przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym. Wobec tego, niezbędne było powołanie osoby zastępującej nieobecnego dyrektora. Na to stanowisko 18 października br. na czas usprawiedliwionej nieobecności dotychczasowego dyrektora został powołany pan dr Jerzy Kurstak, który jest etatowym pracownikiem Muzeum z najdłuższym stażem pracy w tej instytucji i posiada doświadczenie naukowe i administracyjne. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

- poinformował ostrołęcki ratusz na swojej stronie internetowej.

Dotychczasowy dyrektor muzeum, Jacek Karczewski rezygnację złożył na początku sierpnia. Nie poinformował on wówczas publicznie powodach swojej decyzji. Zaznaczył jedynie, że nie przestanie zajmować się historią. Napisał, że ma „zamiar działać na tym polu dużo aktywniej", niż mógł do tej pory.

Chcę dokończyć rozpoczęte dawno projekty, na które w natłoku spraw zabrakło czasu, a w planach mam kolejne. Jestem też otwarty na propozycje współpracy

- napisał na Facebooku.

Rezygnacja początkowo nie została przyjęta przez prezydenta Ostrołęki, Łukasza Kulika. "Liczymy na dalszą współpracę. Pan Jacek Karczewski to wybitny specjalista. Zakładamy, że będzie kontynuował tworzenie muzeum" - powiedział kierownik biura prasowego w ostrołęckim ratuszu Piotr Potulski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia muzeum jako wspólnej instytucji kultury. W sierpniu 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej. 14 lipca 2017 muzeum podpisało umowę z generalnym wykonawcą robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Przebudowa i rozbudowa budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta 19 wraz z wykonaniem kładki dla pieszych”.

Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej - na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Z końcem 2018 r. MKiDN podpisało aneks, w którym zobowiązało się do przekazania w 2019 r. dotacji na wydatki inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mln zł. Aneks zakładał również możliwość przyznania kolejnych dotacji na realizację wystawy stałej w wysokości ponad 6,3 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiadomo, kiedy głosowanie ws. składu KE

/ By Stephane Mignonderivative work: MagentaGreen - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38470735

  

- W przyszłym tygodniu Parlament Europejski w Strasburgu będzie głosował nad składem Komisji Europejskiej pod przewodnictwem przewodniczącej elekt Ursuli von der Leyen – poinformował na konferencji prasowej przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

„Jeśli głosowanie będzie pozytywne, 1 grudnia Komisja Europejska będzie mogła rozpocząć swoja pracę”

– dodał Sassoli.

Pytany o fakt, że Wielka Brytania jak dotąd nie przedstawiła swojego kandydata na komisarza, odpowiedział, że według ocen prawnych KE i PE powołanie Komisji Europejskiej „jest możliwe przy 27 komisarzach”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl