Trzeba zawalczyć o przedsiębiorców

  

Polacy to bez wątpienia przedsiębiorczy naród, to jednak czy na płaszczyźnie biznesowej potrafimy rozwinąć skrzydła to w znacznej mierze także kwestia warunków jakie stworzy polskiemu społeczeństwu aktualna władza. Otoczenie regulacyjne i jakość pracy urzędów odgrywają dla ludzi zaangażowanych we własną działalność gospodarczą bardzo dużą rolę. A im mniejsza firma tym często ten wpływ jest większy.

W programie „Gospodarka na dzień dobry” w Telewizji Republika powiedziałem, że dla przedsiębiorców tak naprawdę kluczowe są trzy rzeczy: podatki, podatki a także podatki. Wiele międzynarodowych rankingów pokazuje, że polski system podatkowy nie służy przedsiębiorczości. Jest zbyt skomplikowany, za często zachodzą w nim zmiany, a dodatkowo przedsiębiorcy maja wrażenie, ze celem urzędników jest złapanie ich na spalonym. Czym innym jest bowiem uszczelniania systemu podatkowego, czyli egzekwowanie należnych państwu pieniędzy, a czym innym ciąganie po sądach ludzi niewinnych, ot tak dla zasady. Tymczasem wielu przedsiębiorców ma wrażenie, że ta druga praktyka staje się normą. Pamiętajmy przy tym, że 99 proc. rodzimych firm to nieduże często jednoosobowe podmioty, dla których przewlekły spór ze skarbówką to prosta droga do upadłości. Nie stać ich na wsparcie wyspecjalizowanych kancelarii podatkowych zatrudniających utytułowanych doradców. Często stają ze skarbówką w szranki zupełnie sami. I przegrywają, nie co do meritum sporu. Organy skarbowe mają jednak na tyle skuteczne narzędzia, że nawet jeśli ulegną finalnie w sądzie i tak doprowadzić mogą biznes do ruiny.

W tych rozważaniach nie chodzi bynajmniej o to aby przymykać oczy na lewiznę i nie ścigać prawdziwych oszustów. Praktyka pokazuje jednak, ze wyłapywanie krętaczy skutkuje tym, że rykoszetem dostają zupełnie uczciwi ludzie. Warto, np. przy okazji prac nad nową ordynacją podatkową wprowadzić takie narzędzie ochrony rzetelnych podatników aby ich los nie był zależny od arbitralnej decyzji urzędnika. Chodzi tu szczególnie o ciągnące się latami spory sądowe i walkę z machiną skarbową, której niewielu ma szansę stawić czoła. Dobrze by było gdyby urzędnicy zamiast iść na wojnę na wyniszczenie szukali porozumienia, stąd ciekawymi są rozwiązania mediacyjne i koncyliacyjne, które już znalazły się w przygotowywanym projekcie ordynacji. Chodzi jednak o to aby były one realnie stosowane. Nie wystarczy je wpisać do ustawy, trzeba także je stosować. Nawet najlepsze prawo można tak praktykować aby efekt był marny. To zaś sprawa zmian w mentalności, tak aby relacja podatnika z państwem opierała się na poszukiwaniu porozumienia i wzajemnym szacunku. W końcu wygrane mogą być obie strony.

Najbliższe cztery lata to plany poważnych zmian w naszym systemie podatkowym, chodzi o rozwiązania zarówno proceduralne jak i materialne. Mają zostać uchwalone trzy ustawy regulujące płacenie danin dochodowych oraz rzeczona wcześniej ordynacja. Oby był to dobry okres dla polskich przedsiębiorców.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts