Tajwan modernizuje F-16

Program modernizacji floty 142 myśliwców wielozadaniowych F-16 za kwotę 4.56 mld dolarów wrócił do harmonogramu. Prace nad tym projektem mają zostać ukończone w ciągu czterech lat. Siły Powietrzne Republiki Chińskiej otrzymają zmodernizowane myśliwce do roku 2023 - oznajmił szef resortu obrony Tajwanu Yen Teh-fa.

flickr.com

Prace związane z serwisem i usprawnieniem myśliwców F-16A/B Block 20 do wersji F-16V Viper rozpoczęły się w roku 2015 i były realizowane przez tajwańską firmę Aerospace Industrial Development Corp. (AIDC) wspólnie z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin w zakładach w Taichung. Ze względu jednak na podejmowane działania dotyczące opracowania rodzimego myśliwca szkolno-trenignowego jak i decyzję o zakupie 66 nowych myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon Viper, prace nad programem modernizacyjnym posiadanej floty opóźniły się.

Sytuacja ta skutkowała oddaniem w tym roku do użytku Siłom Powietrznym Republiki Chińskiej jedynie 6, a nie 24 egzemplarzy jak poprzednio zakładano. Jak jednak zauważa minister obrony Yen Teh-fa, problem wynikał nie z braku funduszy ale z niedostatecznej liczby pracowników w ADIC, którzy mogliby być zaangażowani w prace nad kontraktem z roku 2015. Aby zrealizować program dot. modernizacji myśliwców F-16 do roku 2023 zdecydowano się na zatrudnienie dodatkowych 200 osób.

 

Źródło: niezalezna.pl

PKR
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo