Michał Urbaniak o Mietku Koszu: „Największy liryk fortepianu”

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" w kinach / fot. Next Film/mat.pras.

  

W kinach można już obejrzeć zwycięzcę 44. FPFF w Gdyni – zdobywcę Srebrnych Lwów, nagrodzony aż 6 statuetkami nowy film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza". Na ekranie Dawid Ogrodnik, zdobywca nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę męską . Mietek Kosz to kultowa postać w świecie miłośników jazzu. Przy okazji premiery wspomina go Michał Urbaniak, który nazywa Mietka Kosza "największym lirykiem fortepianu".

Mieczysław Kosz jest legendą. Jego już nie ma, ale muzyka została

– tak Michał Urbaniak wspomina genialnego pianistę. Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą. 

Jazzman  na światowym poziomie, który potrafił w swojej muzyce zachować naszą, słowiańską nutę. Ta nuta jest wyznacznikiem naszej odrębności

– mówi Marek Napiórkowski.

Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Wystąpił na najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy. 

Czy Kosz jest legendą? To, że powstaje o nim film biograficzny jest na to najlepszym dowodem

 – podsumowuje Ania Rusowicz

Dziś premierę ma również płyta Leszka Możdżera ze ścieżką muzyczną z filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza. To wyjątkowy album, jeszcze przed jego premierą, na 44. FPFF, w Gdyni Leszek Możdżer otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę.  

Podczas przygotowań do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” zrozumiałem, że Kosz był swoistą kometą, która rozbłysnęła jasnym, krótkim światłem i znikła. Gdy zaczynałem swoją przygodę z jazzem, ludzie będący w temacie zwracali mi uwagę na Kosza. Panowała wokół niego atmosfera wtajemniczenia, koniecznie trzeba było cokolwiek o nim wiedzieć. Była to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zabierał się do grania jazzu solo na fortepianie

 – wspomina Leszek Możdżer, autor muzyki do filmu.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, trzeci film Macieja Pieprzycy, uhonorowany Srebrnymi Lwami, podbił serca widzów i krytyków na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobył najwięcej, bo aż sześć nagród w Konkursie Głównym i Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanej produkcji. Nowym filmem Maciej Pieprzyca chce przywrócić zbiorowej wyobraźni tę nietuzinkową postać. To film o narodzinach wielkiego  talentu, niespodziewanych zbiegach okoliczności, poszukiwaniu szczęścia i miłości. Obok Dawida Ogrodnika w filmie zobaczymy Justynę Wasilewską, Piotra Adamczyka, Jacka Komana, Jowitę Budnik i dawno niewidzianą na dużym ekranie Maję Komorowską. Premierze filmu towarzyszy również książka autorstwa Macieja Pieprzycy. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Next Film, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

CBA kontroluje lubelską inwestycję

/ materiał prasowy

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę wartej ponad 145 mln zł wspólnej dla kilku uczelni inwestycji Centrum Ecotech-Complex w Lublinie. Budowa finansowana jest z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka".

Rzecznik prasowa lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Aneta Adamska potwierdziła w rozmowie z PAP, że w UMCS prowadzona jest kontrola CBA. Obejmuje ona przebieg realizacji projektu pod nazwą "Ecotech-Complex – człowiek, środowisko, produkcja".

Projekt finansowany jest w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" na lata 2007-2013 z osi priorytetowej "Infrastruktura sfery badania i rozwój (B+R) – działanie i rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.

To własna kontrola podjęta przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w ramach ustawowych uprawnień – wynika z informacji PAP. Adamska zadeklarowała, że uczelnia współpracuje z kontrolującymi.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski, pytany przez PAP o kontrolę na UMCS, potwierdził, że podjęto ją jeszcze w październiku. "Agenci z lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 24 października wszczęli kontrolę na lubelskim uniwersytecie".

Kontrolowany przez CBA wielomilionowy projekt powstawał przy ul. Głębokiej 39 w Lublinie między połową 2008 r., a końcem 2015 r. Centrum Ecotech-Complex ma 11 tys. mkw. i wyposażone jest w nowoczesną aparaturę badawczą.

Zbudowany za ponad 145 mln zł obiekt jest wspólną inicjatywą pięciu jednostek naukowo-badawczych z woj. lubelskiego i podkarpackiego. Oprócz lubelskiego UMCS w inwestycje zaangażowane były Uniwersytet Medyczny i Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski.

W Centrum miały zostać stworzone unikatowe warunki do prowadzenia badań naukowych i świadczenia usług badawczych na światowym poziomie. Badania miały być prowadzone przez interdyscyplinarne, wysokokwalifikowane zespoły naukowe wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą – zakładał projekt.

Agenci CBA najbardziej będą się interesowali zakupem za 32 mln zł wysokopolowego skanera rezonansu magnetycznego. Jest to jedyne urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie. Pozwala na zaawansowane badania mózgu i obrazowanie innych obszarów anatomicznych w obrębie całego ciała. Indukcja pola magnetycznego w urządzeniu jest bardzo wysoka i wynosi 7 Tesli.

Zgodnie z ustawą o CBA agenci mają trzy miesiące na zakończenie kontroli. W wyjątkowych przypadkach – za zgodą szefa Biura – może ona zostać przedłużona, jednak nie dłużej niż o sześć miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl