Ważne decyzje w Koalicji Obywatelskiej. Kto obejmie tę funkcję? Siemoniakowi przeszła ochota

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Tomasz Siemoniak goszcząc w TVN24 został zapytany o wybory na szefa klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska Koalicja Obywatelska. Zaznaczył, że początkowo wyraził zgodę na objęcie tej funkcji. Zdanie jednak zmienił i wskazał na kogo oddałby głos.

"Zgodziłem się ewentualnie, gdyby była potrzeba taka, w starym jeszcze Sejmie (pełnić funkcję szefa klubu PO-KO –red.), bo nie wiadomo jak to mogłoby wyglądać, natomiast będą nowi posłowie, będzie zupełnie nowe rozdanie. Ja takich aspiracji nie mam" – powiedział dziś Tomasz Siemoniak w TVN24.

– Są takie osoby w Platformie czy w Koalicji Obywatelskiej, które mają zaufanie wszystkich stron i dobrze klub poprowadzą. Nie chcę palić nazwisk. Widzę wspaniałe posłanki, nie wiem, Izabelę Leszczynę np. Nie wiem czy ona w ogóle o czymś takim myśli. Gdyby np. Izabela Leszczyna kandydowała na szefową klubu, miałaby mój głos. Ale zupełnie nie wiem, jak to się wszystko ułoży. Znajdziemy rozwiązanie takie, proszę być spokojnym, że klub będzie mocny jak nigdy

– zapewnił poseł PO.

Siemoniak odnosząc się do wyborów szefa partii mówił o lojalności wobec obecnego szefa.

– Jeśli mamy szefa, to powinnyśmy być lojalni do końca wobec niego, póki jest szefem. On nie odmawia poddania się weryfikacji wyborczej na początku przyszłego roku. Więc to ostrzenie sobie zębów, zwłaszcza w mediach, anonimowo w mediach, nie podoba mi się – stwierdził.

Agnieszka Pomaska stwierdziła niedawno, że PO potrzebuje nowego otwarcia, Borys Budka ocenił, że Platforma potrzebuje zmian. Start w wyborach na szefa partii rozważa Joanna Mucha. Dziś głos w sprawie zabrała Małgorzata Kidawa-Błońska.

„Zmiana funkcjonowania partii jest koniecznością” – powiedziała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmiany w finansowaniu teatrów na Węgrzech

zdjęcie ilustracyjne / Carlo San CC0

  

Parlament węgierski przyjął dziś ustawę dotyczącą działalności kulturalnej, przewidującą m.in. możliwość wspólnego finansowania teatrów przez państwo i samorząd. Przeciwko ustawie protestowali posłowie opozycji.

Zgodnie z ustawą środki na funkcjonowanie teatru utrzymywanego przez państwo będą zapewniane z budżetu centralnego, zaś przez samorząd – z budżetu samorządu.

Samorząd będzie również mógł zwrócić się o finansowanie teatrów wspólnie z rządem. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku w tej sprawie odpowiednie ministerstwo oraz samorząd zawrą umowę. W umowie tej trzeba będzie zagwarantować wolność twórczą teatru oraz szczegółowo określić zasady wspólnego prowadzenia placówki, w tym sposób powołania dyrektora i wysokość finansowania z obu stron.

Zgodnie z ustawą powstanie też Narodowa Rada Kultury, która będzie zapewniać „fachowe podstawy jednolitego kierowania strategicznego rządu w różnych sferach kultury”. Przewodniczącego Rady ma mianować rząd.

Przedstawiciele czterech partii opozycyjnych – Węgierskiej Partii Socjalistycznej, Koalicji Demokratycznej oraz partii Polityka Może Być Inna i Dialog – na wspólnej konferencji prasowej zaprotestowali przeciw ustawie, mówiąc o osłabianiu wolności twórczej i autonomii placówek kulturalnych. Podkreślali np., że w minionych latach rząd utrudniał sytuację finansową dużych miast, a szczególnie stolicy, i dlatego żaden samorząd nie jest w stanie samodzielnie utrzymać teatru.

Opozycyjny portal Index.hu zaznaczył, że wszystkie duże teatry w Budapeszcie otrzymują obecnie wysokie, sięgające kilkuset milionów forintów (kilku milionów złotych) dotacje z budżetu i bez nich nie byłyby w stanie funkcjonować.

Ministerstwo Zasobów Ludzkich podkreśliło w poniedziałek, że projekt nowelizacji ma stworzyć przejrzysty model działania oraz „krystalicznie czystą i przewidywalną” sytuację dla teatrów. Resort zaznaczył też, że na mocy nowych przepisów państwo i resort nie będą się wtrącać w działalność stołecznych teatrów finansowanych przez samorząd. 

„Tak więc samodzielność samorządów na tym polu nie tylko nie spadnie, ale wzrośnie”

- oznajmił resort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl