Rośnie liczba niedożywionych lub otyłych dzieci

zdjęcie ilustracyjne / avitalchn, pixabay

  

Co trzecie dziecko poniżej 5. roku życia jest niedożywione, a 2 na 3 dzieci, które mają mniej niż 2 lata, nie jest odżywiana prawidłowo. Ubóstwo, urbanizacja, zmiany klimatyczne i złe praktyki żywieniowe prowadzą do niezdrowej diety.

UNICEF w raporcie „The State of the World’s Children 2019: Children, food and nutrition” alarmuje, że ponad 200 mln dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych lub ma nadwagę. Z kolei niemal 2 na 3 dzieci w wieku od 6. miesiąca do 2 lat nie otrzymuje pożywienia, które wspiera ich rozwijające się ciała i mózgi. To z kolei ma wpływ na gorszą zdolność uczenia się, niską odporność, większą podatność na infekcje, a w wielu przypadkach nawet śmierć.

Pomimo postępu technologicznego, kulturowego i społecznego w ostatnich dekadach, straciliśmy z oczu ten najbardziej podstawowy fakt: jeśli dzieci jedzą źle, żyją źle. Miliony dzieci mają niezdrową dietę, ponieważ po prostu nie mają lepszego wyboru. Sposób, w jaki rozumiemy niedożywienie i reagujemy na nie, musi się zmienić. Nie chodzi tylko o to, aby dostarczyć dzieciom wystarczającą ilość pożywienia. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie im pożywienia odpowiedniej jakości. Dziś, to nasze wspólne wyzwanie. - powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

O czym mówi raport UNICEF?
Raport UNICEF zawiera kompleksową ocenę wszystkich form niedożywienia dzieci, które występują w XXI wieku. UNICEF opisuje w nim: niedożywienie, tzw. „ukryty głód” spowodowany brakiem niezbędnych składników odżywczych oraz nadwagę wśród dzieci poniżej 5. roku życia.

UNICEF w raporcie zauważa, że:
- 149 mln dzieci rośnie zbyt wolno lub jest zbyt niska jak na swój wiek,
- 50 mln dzieci waży stanowczo za mało jak na swój wiek,
- 340 mln dzieci – lub 1 na 2 – cierpi na niedobór witamin i minerałów takich jak witamina A czy żelazo,
- 40 mln dzieci ma nadwagę lub otyłość.

Raport ostrzega, że złe praktyki żywieniowe zaczynają się od pierwszych dni życia. Chociaż karmienie piersią może uratować życie, to jedynie 42% dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych w ten sposób. Niestety coraz większa liczba najmłodszych dostaje mleko modyfikowane. Jego sprzedaż rośnie w wielu krajach.

Rozszerzanie diety u dzieci występuje około 6. miesiąca życia. Niestety zbyt wiele z nich nie otrzymuje prawidłowych produktów. Na całym świecie około 45% dzieci w wieku od 6. miesięcy do 2 lat nie dostaje żadnych owoców lub warzyw, a niemal 60% nie je nabiału, jajek, ryb lub mięsa.

Nadwaga i otyłość

Kiedy dzieci dorastają, częstotliwość spożywania niezdrowej żywności jest alarmująca. Jest to spowodowane głównie przez nieodpowiednią reklamę, popularność wysokoprzetworzonej żywności, a także zwiększony dostęp do fast foodów i słodzonych napojów.

UNICEF w raporcie wskazuje, że 42% nastolatków mieszkających w krajach o niskim i średnim dochodzie, spożywa słodzone napoje gazowane co najmniej raz dzienne. Z kolei 46% z nich je fast foody co najmniej raz w tygodniu. W krajach o wysokich dochodach te wskaźniki są jeszcze wyższe, odpowiednio 62% i 49%.

W rezultacie, na całym świecie rośnie liczba dzieci i młodych ludzi z nadwagą i otyłością. W latach 2000-2016 liczba dzieci z nadwagą w wieku od 5 do 19 lat podwoiła się (z 1 na 10 do niemal 1 na 5). Obecnie, w porównaniu do 1975 r., 10 razy więcej dziewcząt i 12 razy więcej chłopców w tej grupie wiekowej cierpi na skutek otyłości.

Niedożywienie dotyka najuboższych

Niedożywienie w każdej formie najbardziej dotyka dzieci i młodzież w krajach najuboższych i w najbardziej marginalizowanych społecznościach. Jedynie 1 na 5 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mieszkających w najuboższych gospodarstwach domowych ma zróżnicowaną dietę. Nawet w krajach o wysokich dochodach takich jak Wielka Brytania, nadwaga występuje ponad dwa razy częściej na obszarach ubogich niż w regionach najbogatszych.

Raport zauważa także, że katastrofy związane ze zmianami klimatu powodują poważne kryzysy żywnościowe. Na przykład, susza jest odpowiedzialna w 80% za szkody i straty w rolnictwie, radykalnie zmniejszając ilość i jakość pożywienia dostępnego dla dzieci i ich rodzin.

UNICEF apeluje i przedstawia rekomendacje

Aby zaradzić niedożywieniu we wszystkich jego formach, organizacja apeluje do rządów państw, sektora prywatnego, darczyńców, rodziców, rodzin i świata biznesu o wsparcie dzieci w prawidłowym rozwoju.

Co można zrobić:
Przekonywanie rodzin, dzieci i młodych ludzi, by sięgać po żywność bogatą w składniki odżywcze, w tym poprzez edukację żywieniową i wprowadzenie odpowiedniego ustawodawstwa takiego jak podatek od cukru.
Nakłanianie dostawców żywności, by dostarczać dzieciom zdrową i niedrogą żywność.
Budowanie zdrowego środowiska żywieniowego dla dzieci i młodzieży poprzez np. stosowanie odpowiednich i łatwych do zrozumienia etykiet czy większej kontroli reklamy niezdrowej żywności.
Jednoczesne wspieranie systemów zdrowia, wody i sanitariatów, edukacji i opieki społecznej.
Gromadzenie, analizowanie i wykorzystywanie wiarygodnych danych, aby wyznaczać kierunki działań i śledzić postępy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Infowire.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Mikrofony wychwyciły każde słowo! Budka i Kosiniak-Kamysz komplementują... Tarczę Antykryzysową!

zdjęcie ilustracyjne, / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przygotowane przez rząd pakiety pomocy dla przedsiębiorców i pracowników gremialnie krytykowane są przez polityków opozycji. Krytyczna narracja legła w gruzach po fragmencie transmisji z posiedzenia Sejmu, który udostępniono w mediach społecznościowych. - Ale to jest dobre dla wszystkich przedsiębiorców - mówi Kosiniak-Kamysz do Borysa Budki, odnosząc się do rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej. Lider Platformy Obywatelskiej podzielił zdanie koalicjanta sprzed lat.

Polityczne spory w świetle jupiterów często nijak się mają do rzeczywistości, jaka panuje na sali plenarnej. Przykład tego dali politycy dwóch opozycyjnych ugrupowań - lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka oraz przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. W krótkiej wymianie zdań przyznali, że zaproponowane przez rząd programy pomocy przedsiębiorcom i pracownikom -m.in. tarcza antykryzysowa oraz tarcza finansowa- to… dobre rozwiązania. Nagranie szybko obiegło sieć.

- To co zapowiedział Morawiecki, to rozumiem, że będziemy, że kolejne posiedzenie, kolejna tarcza

- niepewnie dopytuje lider PO stojącego obok szefa ludowców. 

- Taaak. Ale to jest dobre dla wszystkich przedsiębiorców - odpowiada mu Kosiniak-Kamysz.

Znaczy to jest dobre, ale powinno być dawno zrobione

- uzupełnia Budka.

Zarejestrowane na nagraniu słowa nijak się mają do fali krytyki, jaką ww. politycy wylali w ostatnich dniach na rozwiązania rządu. W ubiegły poniedziałek, lider PO mówił:

„Polscy przedsiębiorcy nie otrzymują żadnej konkretnej pomocy w związku z epidemią koronawirusa”.

Z kolei szef ludowców tarczę antykryzysową ocenił wczoraj jako „dziurawą, tekturową, która niestety wielu nie pomaga”. Mówił nawet, że „władza sobie tworzy warunki, żeby pracowników, którzy pracują w administracji rządowej, łatwiej zwalniać”.

[polecam: https://niezalezna.pl/321984-przedsiebiorco-sprawdz-w-jaki-sposob-mozesz-skorzystac-z-nowej-tarczy-antykryzysowej]


Tarcza to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który na celu ma ochronę polskiego państwa i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Opiera się na pięciu filarach: ochronie miejsc pracy i bezpieczeństwu pracowników, finansowaniu przedsiębiorców, ochronie zdrowia, wzmocnieniu systemu finansowego i inwestycjach publicznych. Według szacunków rządu, wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld złotych - to blisko 10% PKB.

Ostatecznie rządowa tarczą antykryzysową poparło 232 posłów PiS. Przeciwko było 130 posłów KO i sześciu PSL-Kukiz'15, 46 posłów Lewicy i jeden Konfederacji (Janusz Korwin-Mikke). Wśród wstrzymujących się od głosu było 23 posłów PSL-Kukiz'15 i 10 Konfederacji, dwóch KO, jeden Lewicy i jeden poseł niezrzeszony.

Zgodnie z programem, którego wartość wyniesie 4,5 proc. PKB (100 mld zł) do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł (łącznie 75 mld zł będzie przeznaczone dla firm zatrudniających od jednego do 250 pracowników), a do dużych przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce 25 mld zł. Podmioty, które skorzystają z programu otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł. Programem będą objęte firmy, których obroty spadły w ostatnim czasie o co najmniej 25 proc. Dla mikro i małych firm górny pułap subwencji wynosi ponad 300 tys. zł. Średnie firmy – to ponad 4 mln zł, a duże – proporcjonalnie więcej.

Z programu według wyliczeń rządu będzie mogło skorzystać ok. 670 tys. polskich przedsiębiorców. Za jego realizację będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju. Warunkiem uzyskania wsparcia jest prowadzenie działalności na dzień 31 grudnia 2019 r., a także niezaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Koniecznym warunkiem jest to, że właściciel firmy (beneficjent rzeczywisty) musi mieć rezydencję podatkową w Polsce i rozliczał podatki za ostatnie dwa lata obrotowe na terytorium Polski. Według informacji rządu pierwsze środki będą mogły być wypłacone firmom po Świętach Wielkanocnych.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts