Łańcuch ludzki przed synagogą w Berlinie

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/hurk

  

Ponad 200 osób utworzyło ludzki łańcuch przed główną synagogą w Berlinie, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W sobotę w samym Halle odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.

Do udziału w berlińskim wydarzeniu na zakończenie żydowskiego święta Sukot wezwały organizacje i instytucje opowiadające się za otwartym na świat i tolerancyjnym charakterem stolicy Niemiec.

"Tworzymy łańcuch ludzki, by pokazać, że zdecydowanie stoimy u boku naszych żydowskich braci i sióstr" - oświadczył uczestniczący w akcji ewangelicki duchowny Christian Staeblein. "Żydowskich synagog musimy strzec jak oka w głowie" - dodał.

Dzień wcześniej w samym Halle, położonym w kraju związkowym Saksonia-Anhalt na wschodzie RFN, około 16 tysięcy osób wzięło udział w koncercie z udziałem licznych niemieckich piosenkarzy i muzyków. Koncert pod hasłem #HalleZusammen ("Halle razem", ale też gra słów brzmiąca podobnie jak hasło "alle zusammen", czyli wszyscy razem) miał w założeniu organizatorów być gestem poparcia dla tolerancji i pokojowego współistnienia oraz sprzeciwu wobec wykluczania.

"Zebraliśmy się tu dziś, by naszą miłością uciszyć nienawiść" - mówił jeden z wykonawców, piosenkarz Mark Forster.

Inna uczestniczka Sissy Metzschke podkreśliła, że koncert ma nie tylko wyrażać solidarność z Żydami i ofiarami niedawnego ataku, ale też stanowić podziękowanie dla policji i służb ratunkowych, które szybko zareagowały i ujęły sprawcę.

"Nie damy się zastraszyć" - oświadczył przewodniczący gminy żydowskiej w Halle Max Privorozki.

9 października 27-letni uzbrojony neonazista próbował wedrzeć się do synagogi w Halle. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Zabił dwie osoby i ranił kolejne dwie. Napastnik, który transmitował zamach na żywo w internecie, po pościgu został schwytany przez policję. W trakcie późniejszego przesłuchania przyznał się do popełnionych czynów i potwierdził, że działał z pobudek antysemickich. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...


Prezydent Katowic o przełożeniu wyborów prezydenckich

/ Tomasz_Mikolajczyk

  

- Przełożenie wyborów uważam za rozsądną propozycję – ocenił prezydent Katowic Marcin Krupa. Jak zaznaczył, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są nadrzędnymi wartościami. - Wierzę w tej kwestii w zdrowy rozsądek decydentów – dodał.

Apel o przełożenie wyborów sformułował też prezydent sąsiedniego Chorzowa Andrzej Kotala.

W opublikowanym w poniedziałek po południu facebookowym wpisie prezydent blisko 300-tysięcznych Katowic zaznaczył, że ostatnio często jest pytany o zdanie ws. wyborów prezydenckich. „Jestem przekonany, że dla nas wszystkich zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są nadrzędnymi wartościami. Przełożenie wyborów uważam za rozsądną propozycję i będę popierał takie rozwiązanie. Wierzę w tej kwestii w zdrowy rozsądek decydentów” - napisał Marcin Krupa.

Ważne jest, byśmy jednak teraz koncentrowali nasze wysiłki na pilnych działaniach – na pomocy seniorom i osobom samotnym czy też ratowaniu przedsiębiorców i miejsc pracy. Wisława Szymborska napisała: "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" – serdecznie w tym miejscu dziękuję, że tak wielu z Was w różny sposób angażuje się w walkę z koronawirusem!

- dodał.

Tego samego dnia prezydent ponad 100-tysięcznego Chorzowa zapowiedział – również na Facebooku – apel do komisarza wyborczego w Katowicach o zmianę terminu wyborów. 

Prezydenci Katowic oraz Chorzowa dołączyli w ten sposób do kolejnych samorządowców z województwa śląskiego wyrażających w różny sposób sprzeciw wobec organizacji wyborów prezydenta RP w ogłoszonym terminie 10 maja - w warunkach epidemii COVID-19.

W czwartek z apelem o przesunięcie wyborów prezydenckich wystąpiła do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. W niedzielę swoje wystąpienia sformułowali m.in. prezydenci Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Będzina Łukasz Komoniewski, który zapowiedział, że nie podpisze dokumentów dotyczących wyborów.

W niedzielę wieczorem prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca napisał, że jako prezydent miasta, osoba odpowiedzialna, pracodawca, syn i ojciec nie wyobraża sobie, "byśmy 10 maja mogli wziąć udział w uczciwych, solidnie przygotowanych wyborach". 

W poniedziałek prezydent Rybnika Piotr Kuczera uznał, że w perspektywie zorganizowania wyborów 10 maja jest zmuszany przez rząd do czegoś, co jest dla niego niemoralne i nieprzyzwoite. Kuczera, który przewodniczy też Śląskiemu Związkowi Gmin i Powiatów (140 samorządów, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu w województwie śląskim), poinformował, że zrzeszeni w nim prezydenci, wójtowie i burmistrzowie są w trakcie podpisywania apelu do rządu ws. przesunięcia terminu wyborów.

Za niemożliwe uznał w poniedziałek przeprowadzenie w czasie epidemii wyborów w swoim mieście prezydent Gliwic miasta Adam Neumann. Wezwał on przy tym rząd do przekazania środków zabezpieczających, które miałyby zostać zapewnione na wybory, już teraz – potrzebującym ich ratownikom.

W sobotę rano Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zniwelować jej negatywne skutki dla gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. PO zadeklarowała, że zmierza doprowadzić do rezygnacji z tego ostatniego rozwiązania w Senacie. Opozycja domaga się przesunięcia terminu wyborów.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekonywała, że poprawka do kodeksu wyborczego była niezbędna, aby w obecnej "szczególnej" sytuacji umożliwić wszystkim obywatelom korzystanie z ich konstytucyjnego prawa wyborczego we wszystkich możliwych wyborach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts