Łańcuch ludzki przed synagogą w Berlinie

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/hurk

  

Ponad 200 osób utworzyło ludzki łańcuch przed główną synagogą w Berlinie, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W sobotę w samym Halle odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.

Do udziału w berlińskim wydarzeniu na zakończenie żydowskiego święta Sukot wezwały organizacje i instytucje opowiadające się za otwartym na świat i tolerancyjnym charakterem stolicy Niemiec.

"Tworzymy łańcuch ludzki, by pokazać, że zdecydowanie stoimy u boku naszych żydowskich braci i sióstr" - oświadczył uczestniczący w akcji ewangelicki duchowny Christian Staeblein. "Żydowskich synagog musimy strzec jak oka w głowie" - dodał.

Dzień wcześniej w samym Halle, położonym w kraju związkowym Saksonia-Anhalt na wschodzie RFN, około 16 tysięcy osób wzięło udział w koncercie z udziałem licznych niemieckich piosenkarzy i muzyków. Koncert pod hasłem #HalleZusammen ("Halle razem", ale też gra słów brzmiąca podobnie jak hasło "alle zusammen", czyli wszyscy razem) miał w założeniu organizatorów być gestem poparcia dla tolerancji i pokojowego współistnienia oraz sprzeciwu wobec wykluczania.

"Zebraliśmy się tu dziś, by naszą miłością uciszyć nienawiść" - mówił jeden z wykonawców, piosenkarz Mark Forster.

Inna uczestniczka Sissy Metzschke podkreśliła, że koncert ma nie tylko wyrażać solidarność z Żydami i ofiarami niedawnego ataku, ale też stanowić podziękowanie dla policji i służb ratunkowych, które szybko zareagowały i ujęły sprawcę.

"Nie damy się zastraszyć" - oświadczył przewodniczący gminy żydowskiej w Halle Max Privorozki.

9 października 27-letni uzbrojony neonazista próbował wedrzeć się do synagogi w Halle. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Zabił dwie osoby i ranił kolejne dwie. Napastnik, który transmitował zamach na żywo w internecie, po pościgu został schwytany przez policję. W trakcie późniejszego przesłuchania przyznał się do popełnionych czynów i potwierdził, że działał z pobudek antysemickich. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wiceminister zapowiada: w 2020 r. 27 mld dla niepełnosprawnych

/ pixabay.com/CC0/stevepb

  

Łączne środki, które rząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych w przyszłym roku wyniosą 27 mld zł; w 2014 r. było to 14 mld zł - wskazywał w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w debacie nad projektem ws. finansowania tzw. trzynastych emerytur.

Wiceminister zaznaczył, że choć jest to poselski projekt, to w debacie pojawiły się także pytania do przedstawicieli rządu.

- Mam wrażenie, że mówicie państwo o projekcie, którego w ogóle nie ma. Ani jednej rzeczy, o której państwo mówiliście, w tym projekcie nie ma. Nikomu nic nie zabieramy, a tym bardziej nie zabieramy osobom niepełnosprawnym. To absolutne kłamstwo, nieprawda i proszę tego nie powtarzać. Żerujecie na osobach niepełnosprawnych, to jest niegodne, co robicie

 - mówił Szwed, zwracając się do posłów opozycji.

Szwed wskazywał, że z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) finansowane są m.in. usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Podkreślił, że pieniądze na te cele są zagwarantowane także w przyszłym roku.

Dodał, że ze SFWON finansowane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie do 500 zł. "W tym roku przeznaczamy na to 811 mln zł, w przyszłym roku - 4,5 mld zł i to jest kwota z Funduszu Solidarnościowego. Nikomu nic nie zabieramy, a dokładamy" - podkreślił Szwed.

Zaznaczył, że łączne środki, które rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2020 r. wyniosą 27 mld zł. "W 2014 r. było to 14 mld zł." - dodał.

- Problemów jest dużo, próbujmy je rozwiązać razem, bo osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale nie taką demagogią, jaką państwo tutaj uprawialiście

 - powiedział wiceminister rodziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl