Łódzka SSE drugą najlepszą w Europie

/ Marcin Jagodda [CC BY 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/deed.en)]

  

W najnowszym rankingu stref ekonomicznych fDi Magazine (grupa Financial Times) Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się na drugim miejscu wśród najlepszych w Europie. Uzyskała też tytuł najlepszej strefy dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Ranking fDi Free Zones of the Year 2019 to jedyne na świecie zestawienie i porównanie działalności specjalnych stref ekonomicznych, agencji rządowych i innych instytucji otoczenia biznesu tworzone przez niezależnych ekspertów biznesowych. Jury nagradzało w kategoriach: najlepsze SSE w danych lokalizacjach, najlepsze SSE dla MŚP, najlepsze SSE dla dużych przedsiębiorstw.

Jak podał rzecznik Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mateusz Słonecki, tegoroczna konkurencja była bardzo duża, bo wnioski do oceny przesłało prawie 100 stref. Łódzka strefa została doceniona za wyniki inwestycyjne i zbudowanie szerokiej oferty produktów dodatkowych dla inwestorów.

W 2018 r. łódzka strefa przyciągnęła 30 inwestorów, którzy zadeklarowali ponad 1,5 mld zł nakładów na inwestycje i blisko 800 nowych miejsc pracy. Tym samym poprawiła wynik z roku 2017, kiedy to odnotowała 26 inwestycji, na łączną kwotę nakładów blisko 1,3 mld zł. Twórcy rankingu docenili strefę również za pomoc startupom, firmom z sektora MŚP oraz wprowadzanie technologii 5G do fabryk strefowych inwestorów. Stąd drugie miejsce w Europie i ósme na świecie.

"Najbardziej cieszę się, że udało nam się uzyskać drugie miejsce wśród stref w Europie. Jeśli chodzi o tytuł najlepszej strefy dla MŚP, to otrzymaliśmy go po raz kolejny, więc jest to szczególnie zobowiązujące. To bardzo duża rywalizacja. Z firm, które były w zeszłym roku, tylko cztery awansowały do tegorocznego rankingu, więc naprawdę trzeba się mocno starać, by nie wypaść z pierwszej dziesiątki. My nadal tam jesteśmy i to powód dumy dla mnie i całego zespołu"

– mówił po ogłoszeniu tegorocznego rankingu fDi prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik.

Jego zdaniem o wysokiej pozycji w prestiżowym rankingu zadecydowały dodatkowe – wykraczające poza przyciąganie inwestorów na tereny strefowe – produkty oferowane przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, jak np. Hala Magazynowa Stokowska Park wybudowana z myślą o MŚP polskich i zagranicznych.

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej  działa też Startup Spark - akcelerator, łączący młodych, przedsiębiorczych ludzi z międzynarodowymi korporacjami m.in. Ericsson, PwC, Procter&Gamble, Robert Bosch, Siemens i polskimi firmami Bluerank, Indigo Nails, Ceramika Paradyż, Grupa Pietrucha, Mosty Łódź czy WDX. Ich współpraca owocuje nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi dla biznesu.

Obok wysokich miejsc w rankingu fDi łódzka SSE otrzymała także kilka wyróżnień. W kategorii Appliances trafiła do niej nagroda specjalna za rozwój branży AGD, dla której region łódzki stał się prawdziwym zagłębiem – od 1997 r. w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainwestowało ponad 20 firm z tego sektora, tworząc blisko 6 tys. miejsc pracy. Co roku w łódzkiej strefie odbywa się też kongres AGD, największy szczyt CEO w branży.

W kategorii "Connectivity" Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną wyróżniono za to, że jako pierwsza strefa w świecie wprowadza technologię 5G do fabryk strefowych inwestorów, natomiast w kategorii "Przemysł 4.0" za uruchomienie od września pierwszego w Polsce Technikum Automatyki i Robotyki – szkoły zawodowej o nowatorskim w skali kraju profilu prowadzonej we współpracy z Ceramiką Tubądzin, Delia Cosmetics i Miele Technika oraz z Politechniką Łódzką.

Z kolei wprowadzenie programu programu bonów i szkoleń dla firm mikro, małych i średnich Strefa RozwoYou zostało wyróżnione w kategorii "Rozwój i Umiejętności".

Rzecznik Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przypomniał, że łódzka strefa również w ubiegłym roku znalazła się w rankingu fDi, co udało się jeszcze tylko trzem innym strefom: DMCC - United Arab Emirates, Jebel Ali Free Zone – United Arab Emirates, Panama Pacifico – Panama. Dodał, że ŁSSE w 2019 roku już wyrównała wynik z poprzedniego roku, ponieważ do października przyciągnęła 23 inwestycje szacowane na blisko 1,5 miliarda zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wiceminister zapowiada: w 2020 r. 27 mld dla niepełnosprawnych

/ pixabay.com/CC0/stevepb

  

Łączne środki, które rząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych w przyszłym roku wyniosą 27 mld zł; w 2014 r. było to 14 mld zł - wskazywał w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w debacie nad projektem ws. finansowania tzw. trzynastych emerytur.

Wiceminister zaznaczył, że choć jest to poselski projekt, to w debacie pojawiły się także pytania do przedstawicieli rządu.

- Mam wrażenie, że mówicie państwo o projekcie, którego w ogóle nie ma. Ani jednej rzeczy, o której państwo mówiliście, w tym projekcie nie ma. Nikomu nic nie zabieramy, a tym bardziej nie zabieramy osobom niepełnosprawnym. To absolutne kłamstwo, nieprawda i proszę tego nie powtarzać. Żerujecie na osobach niepełnosprawnych, to jest niegodne, co robicie

 - mówił Szwed, zwracając się do posłów opozycji.

Szwed wskazywał, że z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) finansowane są m.in. usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Podkreślił, że pieniądze na te cele są zagwarantowane także w przyszłym roku.

Dodał, że ze SFWON finansowane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie do 500 zł. "W tym roku przeznaczamy na to 811 mln zł, w przyszłym roku - 4,5 mld zł i to jest kwota z Funduszu Solidarnościowego. Nikomu nic nie zabieramy, a dokładamy" - podkreślił Szwed.

Zaznaczył, że łączne środki, które rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2020 r. wyniosą 27 mld zł. "W 2014 r. było to 14 mld zł." - dodał.

- Problemów jest dużo, próbujmy je rozwiązać razem, bo osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale nie taką demagogią, jaką państwo tutaj uprawialiście

 - powiedział wiceminister rodziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl