Czy warto kupować ekologiczne warzywa?

/ pasja1000

  

Skoro tak dużo mówi się o zanieczyszczeniach, ale również dodatkach do żywności, czy musimy kupować ekologiczne warzywa? Produkty spożywcze ekologiczne wytwarza się bez używania sztucznych nawozów i pestycydów. Certyfikat przyznawany jest na jeden rok i uznawany na terenie całej Unii Europejskiej.

Ogólne zasady uprawy roślin i chowu zwierząt w rolnictwie ekologicznym

Gospodarstwo ekologiczne powinno wytworzyć stabilny agroekosystem, aktywnie stosując ekologiczne metody gospodarowania, współdziałając z naturalnymi cyklami biologicznymi. Wymaga to posiadania dużej wiedzy i umiejętności ze strony producentów rolnych. Pozwalają one na prowadzenie produkcji rolnej bez użycia środków syntezy chemicznej.

Przestawianie gospodarstwa z dotychczasowej metody produkcji na rolnictwo ekologiczne musi być zakończone w określonym czasie. Okres przestawiania musi trwać przynajmniej dwa lata przed wysiewem, a w przypadku upraw wieloletnich innych niż pastwiska – co najmniej przez trzy lata przed pierwszym zbiorem produktów. 

Gatunki i odmiany roślin uprawiane w gospodarstwie ekologicznym muszą być odpowiednio dobrane do warunków glebowych i klimatycznych. Ponadto powinny się cechować znaczną odpornością na najważniejsze choroby i szkodniki. Materiał siewny i rozmnożeniowy musi pochodzić z produkcji ekologicznej. Syntetyczne nawozy azotowe są zabronione.

Zalety żywności ekologicznej:

Owoce i warzywa otrzymywane z upraw ekologicznych odznaczają się niższą zawartością wody, co korzystnie wpływa na ich teksturę i wyższe stężenie substancji odpowiadających za smak. Ponadto procesy rozkładu są wolniejsze w surowcach ekologicznych, co ma korzystny wpływ na jakość przechowalniczą tych produktów. W związku z tym witamin oraz składników mineralnych jest w nich więcej niż w produktach z upraw konwencjonalnych,

Metody produkcji wykorzystywanie przy tworzeniu żywności ekologicznej są przyjazne środowisku, w związku z tym w samych produktach jak w ich otoczeniu jest mniej szkodliwych związków.

Wady żywności ekologicznej:

Produkty wytwarzane metodami ekologicznymi są droższe i trudniej dostępne od produktów konwencjonalnych,

Ze względu na rezygnację ze szkodliwych składników przy tworzeniu produktów ekologicznych żywność taka nie ma już tak dorodnego wyglądu i nie jest tak kolorowa jak produkty konwencjonalne.

Z badań porównawczych niektórych autorów wynika, że nie ma znaczących różnic w zawartości mikotoksyn czy polichlorowanych bifenyli w produktach pochodzenia ekologicznego i konwencjonalnego.

Czy zatem należy kupować warzywa ekologiczne? Wybór należy do nas samych, choć najważniejszy jest rozsądek. Badania pokazują, że warzywa kupowane w zwykłym sklepie, zwłaszcza dużych dyskontach, nie przekraczają norm zawartości azotanów i innych związków. Wybierajmy po prostu warzywa, które nie są równiutkie, idealne, błyszczące, już umyte i szczelnie zapakowane w folię.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kosztowna ochrona Dulkiewicz. W Gdańsku zapłacą ponad pół miliona!

Aleksandra Dulkiewicz / Fotomag/Gazeta Polska

  

Ponad pół miliona złotych rocznie kosztować będzie osobista ochrona prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. W przetargu wpłynęła jedna oferta, opiewająca na 516 tysięcy złotych. Jak wylicza Radio Gdańsk, jedna godzina ochrony kosztować ma... około 120 złotych.

Prezydent Gdańska korzysta z osobistej ochrony, ze względu na groźby, jakie były wobec niej kierowane. Środki ostrożności zostały wzmożone po zabójstwie Pawła Adamowicza, do którego doszło w styczniu 2019 roku.

"W przetargu na ochronę osobistą Aleksandry Dulkiewicz wpłynęła jedna oferta. Firma za ochronę prezydent Gdańska chce 516 tysięcy złotych. Miasto na ten cel przeznaczyło ok. 530 tysięcy złotych. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść niebawem"

- informuje Radio Gdańsk.

[polecam:https://niezalezna.pl/274529-krytykowala-premiera-sama-w-asyscie-ochroniarzy-uciekla-przed-dziennikarzem-tvp-zobacz-film]

Ochroniarze mają być przy prezydent Dulkiewicz przez siedem dni w tygodniu, także w święta. Średni czas ochrony to nie mniej niż 12 godzin dziennie. Okazuje się więc, że jedna godzina ochrony prezydent Aleksandry Dulkiewicz będzie kosztować gdański ratusz, a więc tak naprawdę podatników, około 120 złotych brutto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Gdańsk

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl