Włosi protestują w słynnej kawiarni

Antico Caffe Greco / By LluisdeZamora - Caffè Greco. Roma, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10123639

  

W historycznej rzymskiej kawiarni „Antico Caffe Greco” trwa zorganizowany przez stowarzyszenia kulturalne maraton literacki oraz muzyczny w obronie zagrożonego eksmisją zarządcy tego lokalu. Miejsce to jest związane z dziejami polskiej literatury i sztuki.

22 października na mocy wyroku sądu mija definitywnie kontrakt na wynajem kawiarni, która jest własnością stołecznego szpitala (Ospedale Israelitico). Jej obecny najemca otrzymał sądowy nakaz eksmisji, która ma nastąpić tego dnia. To rezultat sporu o wysokość czynszu. Został on kilkakrotnie podniesiony, na co najemca nie zgodził się. Zapowiedział, że we wtorek otworzy lokal, jak codziennie.

Właściciel lokalu na via Condotti niedaleko Placu Hiszpańskiego znalazł potencjalnych najemców gotowych płacić nawet 120 tys. euro miesięcznie - podała rzymska prasa. Dyrekcja szpitala zapewniła zarazem, że nawet jeśli kawiarnia odwiedzana w ciągu swej blisko 260-letniej historii przez najbardziej znanych artystów z wielu krajów będzie zarządzana przez kogoś innego, to zachowa swój historyczny charakter. A jest to również wielka prywatna galeria dzieł sztuki.

Szpital tłumaczy, że wpływy z podniesionego czynszu zostaną przeznaczone na poprawę poziomu usług medycznych, z których korzystają mieszkańcy Wiecznego Miasta.

Stowarzyszenia kulturalne, solidaryzujące się z obecnym najemcą zagrożonym eksmisją, do wtorku organizują w jednej z sal kawiarni protestacyjny maraton lektury poezji, sztuk teatralnych i koncertów. Twierdzą, że zmiana najemcy może oznaczać zamknięcie „Antico Caffe Greco”. A to - mówią cytowani na łamach dziennika „Il Messaggero” - oznaczałoby wielką stratę dla Rzymu.

Kawiarnia otwarta w 1760 roku i uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie była miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy. Bywali tam Stendhal, Goethe, Byron, Liszt, Keats, Ibsen, Andersen, Mendelssohn, Wagner. Przypominają o tym wiszące na ścianach pamiątki i portrety.

To także miejsce bliskie Polakom. Przychodzili tam: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy. W 2006 roku staraniem polskiej dyplomacji zawieszono tam uroczyście zdjęcie Czesława Miłosza. Jest to też wielka prywatna galeria sztuki. W jej salach znajduje się około 300 obrazów i innych dzieł sztuki oraz zabytkowych mebli. Dlatego jest to zarazem jedna z ważniejszych we włoskiej stolicy placówek historii kultury ostatnich wieków, odwiedzana przez turystów z całego świata.

Wtorkowa eksmisja będzie trzecią próbą realizacji wyroku sądowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wiceminister zapowiada: w 2020 r. 27 mld dla niepełnosprawnych

/ pixabay.com/CC0/stevepb

  

Łączne środki, które rząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych w przyszłym roku wyniosą 27 mld zł; w 2014 r. było to 14 mld zł - wskazywał w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w debacie nad projektem ws. finansowania tzw. trzynastych emerytur.

Wiceminister zaznaczył, że choć jest to poselski projekt, to w debacie pojawiły się także pytania do przedstawicieli rządu.

- Mam wrażenie, że mówicie państwo o projekcie, którego w ogóle nie ma. Ani jednej rzeczy, o której państwo mówiliście, w tym projekcie nie ma. Nikomu nic nie zabieramy, a tym bardziej nie zabieramy osobom niepełnosprawnym. To absolutne kłamstwo, nieprawda i proszę tego nie powtarzać. Żerujecie na osobach niepełnosprawnych, to jest niegodne, co robicie

 - mówił Szwed, zwracając się do posłów opozycji.

Szwed wskazywał, że z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) finansowane są m.in. usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Podkreślił, że pieniądze na te cele są zagwarantowane także w przyszłym roku.

Dodał, że ze SFWON finansowane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie do 500 zł. "W tym roku przeznaczamy na to 811 mln zł, w przyszłym roku - 4,5 mld zł i to jest kwota z Funduszu Solidarnościowego. Nikomu nic nie zabieramy, a dokładamy" - podkreślił Szwed.

Zaznaczył, że łączne środki, które rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2020 r. wyniosą 27 mld zł. "W 2014 r. było to 14 mld zł." - dodał.

- Problemów jest dużo, próbujmy je rozwiązać razem, bo osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale nie taką demagogią, jaką państwo tutaj uprawialiście

 - powiedział wiceminister rodziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl