Niezrzeszony senator patrzy przychylnie w stronę PiS? Sakiewicz: „Według mojej wiedzy”

zdjęcie ilustracyjne / telewizjarepublika.pl print screen

  

Jak wskazał dziś redaktor tygodnika „Gazeta Polska” i dziennika „Gazeta Polska Codziennie” Tomasz Sakiewicz, według jego wiedzy jeden z senatorów niezrzeszonych przychyla się do PiS. - Według moich danych nie ma rozmów z PiS, a są jakieś z PO. Chcemy mieć w Senacie marszałka uzgodnionego między partiami. a nie tego, którego chce narzucić PO – oznajmił w odpowiedzi poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.

Dziś na „Polityczną kawę” w Telewizji Republika red. Tomasz Sakiewicz zaprosił to studia Telewizji Republika nowo wybranego posła Bartoszewskiego z PSL, Jacka Liziniewicza dziennikarza, publicystę „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” oraz w połączeniu telefonicznym europosła Ryszarda Czarneckiego (PiS).

Redaktor Sakiewicz skupił się na początku programu na senatorach. Jak wskazał, wg jego wiedzy, jedna osoba z niezrzeszonych przychyla się bardziej za PiS, a trzy za opozycją.

- Według moich danych nie ma rozmów z PiS a są jakieś z PO. Chcemy mieć w Senacie marszałka uzgodnionego między partiami, a nie tego, którego chce narzucić PO

oznajmił Bartoszewski.

Polityk PSL wskazał, ze wg niego, doskonałym marszałkiem mógłby być senator Jan Filip Libicki. Wskazał także, że może dojść do prób przekupstwa politycznego.

Bartoszewski powiedział także, że prezydent Andrzej Duda, wybierając marszałków seniorów, kierował się rozsądkiem.

Redaktor Sakiewicz, przypomniał w programie wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wskazał, że wynik w Senacie, mógłby być inny, gdyby PiS wystawił innych kandydatów – oni jednak na to zdaniem prezesa partii nie zasługiwali – choć jak zaznaczył, PO takich problemów moralnych nie miało, wystawiając do wyborów np. pana Stanisława Gawłowskiego. „Zasady są dla nas ważniejsze” - wskazał Kaczyński.

Tomasz Sakiewicz poruszył także temat rzekomych walk frakcyjnych wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy.

– Dwóch koalicjantów Zjednoczonej Prawicy miało dobry wynik. Karty w ręku trzyma pan prezes Kaczyński jednak. Nie widzę u niego objawów paniki. On jest świetnym strategiem i taktykiem, nie widzę by dał się obejść swoim sojusznikom, nie bałbym się o niego

 – mówił Bartoszewski.

O wewnętrznych sporach mówił także Ryszard Czarnecki.

- Walka frakcyjna, mówię to jako politolog, ona występuje w różnych formacjach w dwóch przypadkach. Albo gdy ugrupowanie przegrywa, albo kiedy formacja tak mocno wygrywa, że zapomina o przeciwniku. W przypadku opozycji słaby wynik PO i oddanie sporej części mandatów ówczesnym koalicjantom, którzy potem poszli osobno powoduje rozgoryczenia działaczy PO, poczucie że niemała część elektoratu przepłynęła do reanimowanej lewicy, niepewność jutra. Znam Grzegorza Schetynę, to sprawny gracz, nie jest charyzmatycznym mówcą. Wyciął jednak Neumanna, Siemoniaka, Budkę i Kopacz w walce o przywództwo. On tanio skóry nie odda i w moim przekonaniu w PO jest to przepychanka bardziej medialna niż realna

 – powiedział Czarnecki.

- Myślę, że Polski obóz niepodległościowy czy prawica, odrobił lekcje i wie, że jak jest podzielony to przegrywa – dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizja republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy krytykują sankcje ws. Nord Stream 2

/ karlher

  

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas skrytykował w czwartek decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie.

O europejskiej polityce energetycznej decyduje Europa, a nie USA. Bezwzględnie odrzucamy ingerencję zewnętrzną i sankcje o zasięgu eksterytorialnym

- napisał na Twitterze szef niemieckiej dyplomacji.

Przyjęta przez Izbę Reprezentantów w środę ustawa o budżecie Pentagonu przewiduje m.in. sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2.

Swoje oburzenie w bardziej dosadny sposób wyraził kolega partyjny Maasa z SPD - poseł tej partii do Bundestagu Carsten Schneider.

Stany Zjednoczone cofnęły się wreszcie do czasów Dzikiego Zachodu, gdzie obowiązuje tylko prawo silniejszego. Jeśli sankcje są teraz stosowane również wobec sojuszników, to czekają nas ciężkie czasy. Ci, którzy tak postępują, wkrótce nie będą mieli żadnych sojuszników. Europa nie może i nie da się zaszantażować, żeby kupować brudny amerykański gaz skroplony

- powiedział socjaldemokrata w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel".

Współprzewodnicząca niemieckich Zielonych Annalena Baerbock podkreśliła co prawda, że Nord Stream 2 jest złym projektem zarówno z punktu widzenia energetyki, jak i polityki bezpieczeństwa, lecz metoda, jaką zastosowała administracja USA, jest - jej zdaniem - nieodpowiedzialna. "Jest to bezprecedensowa ingerencja w wewnętrzne sprawy UE, a prezydent USA (Donald Trump) po raz kolejny pokazuje, że zastępuje on działania polityczne szantażem" - oznajmiła.

Poseł liberalnej FDP Bijan Djir-Sarai uważa, że amerykańskie sankcje mają charakter symboliczny i nie będą miały już rzeczywistego znaczenia politycznego. "Prawdopodobnie wydłużą one budowę i podniosą jej koszty, ale nie będą w stanie powstrzymać Nord Stream 2 jako całego projektu. Na to jest już za późno" - przekonywał.

Z kolei dla szefa frakcji tradycyjnie prorosyjskiej partii Lewica w Bundestagu Dietmara Bartscha sankcje są kolejnym punktem krytycznym w relacjach transatlantyckich. "Trump rozpoczyna wojnę gospodarczą z Europą" - wieszczy polityk postkomunistycznego ugrupowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl