„Schetyna walczy o utrzymanie władzy w partii”. Publicyści o zakulisowych gierkach polityków

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Pozycja Grzegorza Schetyny w Platformie Obywatelskiej nie jest mocna. Zgłaszają się kolejni kandydaci do objęcia funkcji przewodniczącego. - Lider PO Grzegorz Schetyna walczy o utrzymanie władzy w partii i o ustawienie „machiny” opozycyjnej na wybory prezydenckie - powiedział w programie „Studio Prasowe” Adriana Stankowskiego Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Przegrane wybory parlamentarne sprawiły, że Schetyna nie zbiera najlepszych not nie tylko wśród polityków KO, ale i wyborców Platformy Obywatelskiej.

Schetyna ma nowego, zaskakującego konkurenta w walce o fotel szefa PO. Jest nim...


Schetyna ma nowego, zaskakującego konkurenta w walce o fotel szefa PO. Jest nim...

Agnieszka Pomaska stwierdziła niedawno, że PO... potrzebuje nowego otwarcia, Borys Budka ocenił, że Platforma potrzebuje zmian. "Wiem o kilku kandydatach, którzy rozważają swój start. Ja również rozważam start w wyborach na szefa PO" – powiedziała Joanna Mucha.

W „Studiu Prasowym” – wspólnej audycji Telewizji Republika i Polskiego Radia 24 publicyści komentowali wydarzenia ostatniego tygodnia.

Według Zbigniewa Parafianowicza Grzegorz Schetyna "walczy o utrzymanie władzy w partii”.

– A także o ustawienie „machiny” opozycyjnej na wybory prezydenckie. Schetyna jest stworzony do zakulisowych gier. Jarosław Kaczyński natomiast po raz drugi ma większość bezwzględną, ale od tygodnia słyszymy, że broni swojego pomysłu utrzymania premiera Morawieckiego na stanowisku, bo ma silnych "podgryzaczy" w postaci ministra Gowina i ministra Ziobry. Oni mają swoje pomysły

– skomentował publicysta.

Edyta Hołdyńska („Sieci”) zwróciła uwagę na powyborcze kłótnie frakcyjne w obozie Zjednoczonej Prawicy.

„Jarosław Gowin zaczyna wetować pewne pomysły z kampanii wyborczej, np. trzydziestokrotność składek ZUS. Jednak politycy Zjednoczonej Prawicy potrafią iść razem i wygrywać wybory. Gdyby opozycja się zjednoczyła, albo nie dotrwałaby do samych wyborów - bo by się skłóciła - albo elektorat byłby tak nie do pogodzenia, że nie zagłosowałby na taki twór” – oceniła.

Eliza Olczyk („Wprost”) oceniła, że opozycja jest „bardzo zróżnicowana w poglądach".

W wielu przypadkach są one (poglądy – red.) sprzeczne. W eurowyborach wyszło, że taki połączony blok przegrywa z PiS. Tym razem opozycja jako całość odniosła duży sukces, zdobyła Senat. Po tych wyborach, poza liderem PSL i Konfederacją wszyscy inni nie są zadowoleni. PiS nie jest zadowolony, bo liczył na więcej głosów w Sejmie, miał mieć też większość w Senacie

– mówiła dziennikarka.

Redaktor Jacek Łęski mówiąc o scenie politycznej w Polsce, wspomniał o zmianach w Senacie.

„Wynik wyborów w Senacie pokazuje, że sytuacja polityczna się zmieniła. Nie będzie to kadencja łatwa dla Prawa i Sprawiedliwości, jeśli chodzi o prace legislacyjne”

– powiedział Łęski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niepokojące wieści z Dalekiego Wschodu. Pjongjang wycofuje się z denuklearyzacji

/ / www.youtube.com/watch?v=OtfAueQ_VGE

  

Tematu denuklearyzacji nie ma już na stole negocjacyjnym i rozmowy z USA nie są potrzebne, ponieważ dialog ten był grą amerykańskiej administracji na użytek wyborców – podał Ambasador Korei Płn. przy ONZ Kim Song.

"Nie potrzebujemy prowadzić teraz długich rozmów z USA, a denuklearyzacji nie ma już na stole negocjacyjnym" - napisał Kim i dodał, że rozmowy były ze strony Waszyngtonu "grą na zwłokę".

Wcześniej w sobotę prezydent Korei Płd. Mun Dze In i prezydent USA Donald Trump rozmawiali o kontynuacji dialogu dyplomatycznego z Koreą Północną. Pjongjang dał Waszyngtonowi czas do końca roku na przedstawienie propozycji, która przełamałaby impas w negocjacjach.

Władze KRLD domagają się też, by USA odstąpiły od jednostronnej polityki narzucania Korei Płn. "bezwarunkowej denuklearyzacji" i do końca tego roku podjęły nową rundę rozmów dwustronnych, w których zostaną uwzględnione postulaty strony północnokoreańskiej. Jeśli tak się nie stanie - ostrzegł Pjongjang - Korea Północna "może wejść na inną ścieżkę".

Nieporozumienia wywołane żądaniami Pjongjangu wobec Waszyngtonu i wznowienie testów rakietowych w ostatnich tygodniach postawia pod znakiem zapytania szanse wypracowanie porozumienia z północnokoreańskim reżimem.

Podczas szczytu NATO w Londynie Trump oświadczył, że "lider Korei Północnej budzi jego zaufanie", ale nie może też nie zauważać, że Kim Dzong Un "wciąż wysyła rakiety". Trump zadeklarował, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to Stany Zjednoczone mogą użyć siły. "Jeśli będzie to konieczne, zrobimy to" - oznajmił. Nazwał też ponownie Kima "Rocket Man" (człowiekiem rakietą), na co Pjongjang zareagował ostrzeżeniem, że taki brak szacunku może być groźny dla USA.

Resort spraw zagranicznych Korei Płn. wydał komunikat, w którym napisano, że skoro Trump wspomina o użyciu siły, to należy zdiagnozować u niego "nawrót ględzenia ramola". Korea Północna nazywała amerykańskiego prezydenta "ramolem" zanim obie strony rozpoczęły negocjacje.

Pod koniec listopada Kim Dzong Un zarządził ćwiczenia artylerii. Komentatorzy oceniają te manewry jako najnowszą oznakę frustracji Pjongjangu brakiem postępów w realizacji wspólnych projektów obu Korei oraz impasem w negocjacjach nuklearnych z Waszyngtonem. Korea Płn. zasygnalizowała też, że jeśli władze USA nie wystąpią z nowymi propozycjami, to może wznowić wstrzymane próby broni jądrowej i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl