Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Stary Sącz - średniowieczna perła Beskidów

Stary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII w. Położone jest u stóp malowniczego Beskidu Sądeckiego, w widłach rzek Dunajca i Popradu, na starym Szlaku Bursztynowym. Stary Sącz ze względu na piękną zabudowę, uznano za rezerwat urbanistyczny.

Rynek w Starym Sączu
Wawa65; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Pierwsza wzmianka o Starym Sączu pochodzi z 1257 roku, kiedy książę Bolesław Wstydliwy nadał księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką. 

W 1358 r. Kazimierz III Wielki zezwolił na lokację Starego Sącza na prawie magdeburskim, jednocześnie zwolnił miasto od danin. 

W 1683 r. król Jan III Sobieski po stoczonej bitwie pod Wiedniem, w drodze powrotnej do Warszawy odwiedził miasto, by pokłonić się szczątkom księżnej Kingi. Poparł wówczas starania o beatyfikację Kingi, a w 1690 r. papież Aleksander VIII ogłosił Kingę błogosławioną. W Starym Sączu jej kanonizacji dokonał dziś Święty Papież Polak, w 1999 roku.

Klasztor Klarysek został założony przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Księżna po śmierci męża sama wstąpiła do klasztoru w 1279 r. Do tego klasztoru wstąpiła również królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego, która zmarła w 1339 r. W zbiorach bibliotecznych klasztoru zachowały się cenne rękopisy muzyczne z XIII w., świadczące o niezwykle wysokim poziomie ówczesnej kultury muzycznej regionu. Jeden z manuskryptów uważany za najstarszy zabytek polskiej muzyki wielogłosowej. W 1683 r. Jan III Sobieski podarował klaryskom zdobyty na Turkach sztandar, który jest do dziś przechowywany w klasztorze.

Przy klasztorze funkcjonuje gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary. Wnętrze świątyni udekorowane jest barokowymi polichromiami przedstawiającymi życie fundatorki. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ambona z 1671 r. w kształcie drzewa Jessego. Organy kościelne mają dwie klawiatury: jedną w części dla osób świeckich i przeznaczoną dla świeckiego organisty, drugą w części zamkniętej i przeznaczoną dla siostry zakonnej. W 2003 r. zidentyfikowano w klasztorze najstarszy polski klawikord, zbudowany w Krakowie w XVII w.

Zabudowa urokliwego rynku w Starym Sączu nawiązuje do średniowiecza, do 1795 roku stał tu ratusz, ale po tym jak spłonął, natomiast ocalał XVII-wieczny dom mieszczański nazywany "Domem na Dołkach", który dziś mieści muzeum regionalne.

Źródełko Św. Kingi  znajduje się kilkaset metrów od klasztoru, a poniżej źródełka stoi kaplica Św. Kingi, która powstała w 1779 roku w miejscu starszej kapliczki.

Zabytkowy kościół Św. Elżbiety Węgierskiej i Św. Małgorzaty, stanowi najstarszą parafię w mieście, z XII wieku.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Stary Sącz #Polska #zwiedzamy #kraj

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo