Eksponaty z pola bitwy pod Monte Cassino

Emil Czech gra Hejnał Mariacki w zdobytym klasztorze

  

19 eksponatów z pola bitwy pod Monte Cassino trafiło do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku; przekazało je włoskie Stowarzyszenie Bitwa o Cassino. W sobotę w Białymstoku dyrektor muzeum Wojciech Śleszyński i prezes stowarzyszenia Roberto Molle podpisali umowę o współpracy. Przekazanie eksponatów to efekt tej współpracy. Muzeum Pamięci Sybiru współpracuje już także z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino. Prezes tej fundacji Pietro Rogacień uczestniczył w sobotę w spotkaniu w Białymstoku, a sama fundacja pośredniczyła w przekazaniu eksponatów.

Białostockie muzeum nieodpłatnie otrzymało np. hełm brytyjskiego żołnierza, skrzynkę na amunicję czy magazynek do ręcznego karabinu maszynowego Bren, bagnet do karabinu, granat ręczny Millsa, łuski, ogniwa taśmy amunicyjnej, a także przedmioty codziennego użytku, np. papierośnicę czy pędzel do golenia. Przedmioty są oryginalne, wykopane na terenie bitwy pod Monte Cassino, dobrze zachowane, nie były dotąd pokazywane. Będą prezentowane na wystawie w budowanej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru.

Prof. Śleszyński podkreśla, że Włochy są ważnym kierunkiem w międzynarodowej współpracy białostockiego muzeum ze względu na żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i ich szlak bojowy we Włoszech.

Nie ulega wątpliwości, że część tych eksponatów bez wątpienia należała do żołnierzy polskich, bo te wykopaliska były prowadzone w tej części, w której działał 2. Korpus Polski. 

- mówi Śleszyński.

Dodał, że placówka ma już około czterech tysięcy eksponatów, głównie z Syberii, a te spod Monte Cassino są "wyjątkowe", bo pochodzą z czasów "po Syberii" i wpisują się w pokazywanie drogi zesłańców do Polski przez Bliski Wschód i Włochy.

W tymczasowej siedzibie muzeum można obejrzeć małą wystawę o 2. Korpusie Polskim, na której jest pokazany cały szlak tych polskich wojsk od sformowania na terenie ZSRS do rozformowania w Wielkiej Brytanii.

Cieszymy się, że te przedmioty, które należały do polskich żołnierzy 2. Korpusu, trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru i będą mogły na zwiedzających i odbiorcach wywrzeć takie samo wrażenie i te same emocje, jak wywierały na nas. Mogą się wydawać tylko kawałkiem żelaza, ale osoba, która zna historię, która umie na nią patrzeć, zrozumie, że każdy przedmiot reprezentuje jakąś historię, jakąś emocję.

 - powiedział Roberto Molle. Dodał, że wciąż na wzgórzu znajdowane są różne przedmioty - jak to określił - "oddawane przez pole bitwy", także niewybuchy.

Prof. Śleszyński podkreślił, że Muzeum Pamięci Sybiru ma być placówką europejską, a nie lokalną. Multimedia to nie wszystko. Prawdziwy eksponat, emocje, które kryje są niezwykle ważne. Chcemy zrobić nowoczesne muzeum, ale eksponat musi mówić i powinien, i będzie opowiadał te prawdziwe historie - wskazał Śleszyński. W Muzeum Sybiru ma znaleźć się fragment ekspozycji poświęconej Monte Cassino.

Muzeum Pamięci Sybiru ma kompleksowo zajmować się tematyką deportacji Polaków na Wschód. Kończy się budowa docelowej siedziby muzeum, które powstaje w jednym z magazynów powojskowych przy ul. Węglowej. Śleszyński poinformował, że trwają odbiory tej inwestycji, w listopadzie mają się rozpocząć prace nad budową wystawy stałej. Muzeum - jak wcześniej zapowiadano - ma być otwarte dla zwiedzających pod koniec 2021 r. Budowa jest dofinansowana z budżetu miasta i ministerstwa kultury. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sybir.bialystok.pl, pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Bielsko-Biała otrzymało maseczki z Chin

/ Anna Shvets

  

Transport 10 tys. maseczek sanitarnych i 4 tys. maseczek typu N95 w darze od Chińczyków dotarł do Bielska-Białej – podał bielski magistrat. Władze Żywca poinformowały natomiast, że miejscowy browar zakupi sprzęt medyczny dla tamtejszego szpitala.

"Do Bielska-Białej dotarła kolejna partia pomocy z Chin. (…) Maseczki od wtorku będą dystrybuowane. Trafią przede wszystkim do szpitali oraz do domów pomocy społecznej"

– poinformował rzecznik władz miasta Tomasz Ficoń.

Przypomniał, że dzięki wspólnym działaniom prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz zarządu grupy kapitałowej Martes Sport, Chińczycy przekazali w darze już wcześniej 165 tys. maseczek sanitarnych. Trafiły one nie tylko do szpitala miejskiego oraz ośrodków pomocy, ale także do placówek w okolicy, m.in. w Żywcu i Cieszynie.

Tomasz Ficoń poinformował również, że magistrat użyczył na czas nieokreślony dwa samochody osobowe Beskidzkiemu Centrum Onkologii - Szpitalowi Miejskiemu. "Pojazdy będą wykorzystywane do transportu pacjentów korzystających w placówce z zabiegów chemioterapii. Zwykle są one używane przez pracowników urzędu do wykonywania obowiązków służbowych w terenie" – wyjaśnił.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor poinformował, że wkrótce tamtejszy szpital powiatowy otrzyma od Grupy Żywiec sprzęt medyczny.

"Jestem po spotkaniu z dyrektorem browaru Tomaszem Klimą, który zadeklarował wsparcie dla żywieckiego szpitala powiatowego, (…) przeznaczając środki na zakup respiratora i pomp infuzyjnych. To najbardziej w tej chwili potrzebny sprzęt, którego potrzebuje szpital, żeby walczyć z epidemią koronawirusa"

– powiedział Szlagor.

Samorządowiec dodał, że miasto kupi natomiast potrzebny jednorazowy sprzęt ochrony osobistej.

"W tym trudnym okresie takie wspólne działanie jest niezwykle potrzebne i pokazuje, że jesteśmy razem nie tylko kiedy są powody do radości, ale także kiedy przychodzi zmierzyć się z wyzwaniem"

– powiedział Szlagor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts