"Włoska duma" - dwustutysięczna demonstracja w Rzymie

Zdjęcie ilustracyjne / By Alexmar983 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78697392

  

Około 200 tys. osób, według organizatorów, uczestniczyło w Rzymie w dzisiejszej manifestacji przeciwników rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej, zwołanej przez Ligę Matteo Salviniego. Na wiecu byli też liderzy i sympatycy Forza Italia i Braci Włoch.

"Włoska duma" - to hasło wiecu na Piazza San Giovanni, zorganizowanego przez Salviniego przy wsparciu innych sił centroprawicowej opozycji na znak protestu przeciwko powołaniu nowego rządu Giuseppe Contego po rozpadzie poprzedniej koalicji, w której była Liga. Po upadku pierwszego rządu Contego szef Ligi, były wicepremier i były szef MSW domagał się rozpisania przedterminowych wyborów.

Salvini rozpoczął swe wystąpieniu od przywołania słów nieżyjącej już pisarki i dziennikarki Oriany Fallaci na temat włoskiej dumy i włoskich wartości. Mówił następnie, że na wiecu zgromadziły się siły, które mogą utworzyć "dobry rząd".

Odniósł się też do sprawy migracji powtarzając swój sprzeciw wobec jej niekontrolowanej fali.

"Niektórzy mówią, że ten, kto głosuje na Ligę nie jest chrześcijaninem. Ja zaś uważam, że ten, kto jest wierzący, chce, aby ludzie więcej nie wyruszali. Kto pozwala na to, by ludzie wypływali, klęka, ale ma ręce we krwi"

- oświadczył lider Ligi.

Dodał też: "Marzę o kraju, w którym pedofil i gwałciciel przez całe życie nie będą mogli dotknąć dzieci i kobiet".

Mówiąc o uczestnikach wiecu stwierdził: "Tu nie ma ekstremistów, ale są dumni Włosi"; "zwykli ludzie, naród przeciwko elitom, plac przeciwko pałacom władzy". "Jest nas 200 tysięcy" - dodał Salvini, którego Liga cieszy się największym, ponad 30-procentowym poparciem w sondażach.

Przywódca Forza Italia, eurodeputowany i były trzykrotny premier Silvio Berlusconi mówił na wiecu, że rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej jest "najbardziej lewicowy" w historii. "Jesteśmy tu, by sprzeciwić się rządowi podatków", "jesteśmy tu, by odesłać do domu rząd niewybrany przez Włochów" - oświadczył były szef rządu.

Berlusconi oświadczył, że Włochami rządzi pięć sił lewicy; cztery ugrupowania koalicyjne oraz "piąta siła - sądownictwo". Przedstawił się jako ofiara włoskiego wymiaru sprawiedliwości, przeciwko której prowadzono wiele śledztw i która ma za sobą kilkaset rozpraw.

Liderka prawicowego ugrupowania parlamentarnego Fratelli d'Italia (Bracia Włoch) Giorgia Meloni oświadczyła: "Walczymy o nasze symbole, by bronić naszej integralności, Boga, ojczyzny i rodziny".

Podkreśliła: "Utworzymy rząd, który powie, że nielegalna imigracja jest we Włoszech niemożliwa".

"Jeśli potrzebne są mury, buduje się je, jeśli potrzebna jest blokada morska, to się ją wprowadza" - mówiła Meloni, która pod koniec września na wiecu swej partii w Rzymie gościła premiera Węgier Viktora Orbana i wyraziła uznanie dla jego polityki sprzeciwu wobec migracji.

Na sobotni wiec przybyli też zwolennicy neofaszystowskiego ruchu Casapound. Wielu manifestantów trzymało transparenty z hasłem poprzedniej kampanii wyborczej Ligi: "Salvini premierem", a także z napisem: "Natychmiast wybory".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister zapowiada: w 2020 r. 27 mld dla niepełnosprawnych

/ pixabay.com/CC0/stevepb

  

Łączne środki, które rząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych w przyszłym roku wyniosą 27 mld zł; w 2014 r. było to 14 mld zł - wskazywał w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w debacie nad projektem ws. finansowania tzw. trzynastych emerytur.

Wiceminister zaznaczył, że choć jest to poselski projekt, to w debacie pojawiły się także pytania do przedstawicieli rządu.

- Mam wrażenie, że mówicie państwo o projekcie, którego w ogóle nie ma. Ani jednej rzeczy, o której państwo mówiliście, w tym projekcie nie ma. Nikomu nic nie zabieramy, a tym bardziej nie zabieramy osobom niepełnosprawnym. To absolutne kłamstwo, nieprawda i proszę tego nie powtarzać. Żerujecie na osobach niepełnosprawnych, to jest niegodne, co robicie

 - mówił Szwed, zwracając się do posłów opozycji.

Szwed wskazywał, że z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) finansowane są m.in. usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Podkreślił, że pieniądze na te cele są zagwarantowane także w przyszłym roku.

Dodał, że ze SFWON finansowane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie do 500 zł. "W tym roku przeznaczamy na to 811 mln zł, w przyszłym roku - 4,5 mld zł i to jest kwota z Funduszu Solidarnościowego. Nikomu nic nie zabieramy, a dokładamy" - podkreślił Szwed.

Zaznaczył, że łączne środki, które rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2020 r. wyniosą 27 mld zł. "W 2014 r. było to 14 mld zł." - dodał.

- Problemów jest dużo, próbujmy je rozwiązać razem, bo osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale nie taką demagogią, jaką państwo tutaj uprawialiście

 - powiedział wiceminister rodziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl