"Włoska duma" - dwustutysięczna demonstracja w Rzymie

Zdjęcie ilustracyjne / By Alexmar983 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78697392

  

Około 200 tys. osób, według organizatorów, uczestniczyło w Rzymie w dzisiejszej manifestacji przeciwników rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej, zwołanej przez Ligę Matteo Salviniego. Na wiecu byli też liderzy i sympatycy Forza Italia i Braci Włoch.

"Włoska duma" - to hasło wiecu na Piazza San Giovanni, zorganizowanego przez Salviniego przy wsparciu innych sił centroprawicowej opozycji na znak protestu przeciwko powołaniu nowego rządu Giuseppe Contego po rozpadzie poprzedniej koalicji, w której była Liga. Po upadku pierwszego rządu Contego szef Ligi, były wicepremier i były szef MSW domagał się rozpisania przedterminowych wyborów.

Salvini rozpoczął swe wystąpieniu od przywołania słów nieżyjącej już pisarki i dziennikarki Oriany Fallaci na temat włoskiej dumy i włoskich wartości. Mówił następnie, że na wiecu zgromadziły się siły, które mogą utworzyć "dobry rząd".

Odniósł się też do sprawy migracji powtarzając swój sprzeciw wobec jej niekontrolowanej fali.

"Niektórzy mówią, że ten, kto głosuje na Ligę nie jest chrześcijaninem. Ja zaś uważam, że ten, kto jest wierzący, chce, aby ludzie więcej nie wyruszali. Kto pozwala na to, by ludzie wypływali, klęka, ale ma ręce we krwi"

- oświadczył lider Ligi.

Dodał też: "Marzę o kraju, w którym pedofil i gwałciciel przez całe życie nie będą mogli dotknąć dzieci i kobiet".

Mówiąc o uczestnikach wiecu stwierdził: "Tu nie ma ekstremistów, ale są dumni Włosi"; "zwykli ludzie, naród przeciwko elitom, plac przeciwko pałacom władzy". "Jest nas 200 tysięcy" - dodał Salvini, którego Liga cieszy się największym, ponad 30-procentowym poparciem w sondażach.

Przywódca Forza Italia, eurodeputowany i były trzykrotny premier Silvio Berlusconi mówił na wiecu, że rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej jest "najbardziej lewicowy" w historii. "Jesteśmy tu, by sprzeciwić się rządowi podatków", "jesteśmy tu, by odesłać do domu rząd niewybrany przez Włochów" - oświadczył były szef rządu.

Berlusconi oświadczył, że Włochami rządzi pięć sił lewicy; cztery ugrupowania koalicyjne oraz "piąta siła - sądownictwo". Przedstawił się jako ofiara włoskiego wymiaru sprawiedliwości, przeciwko której prowadzono wiele śledztw i która ma za sobą kilkaset rozpraw.

Liderka prawicowego ugrupowania parlamentarnego Fratelli d'Italia (Bracia Włoch) Giorgia Meloni oświadczyła: "Walczymy o nasze symbole, by bronić naszej integralności, Boga, ojczyzny i rodziny".

Podkreśliła: "Utworzymy rząd, który powie, że nielegalna imigracja jest we Włoszech niemożliwa".

"Jeśli potrzebne są mury, buduje się je, jeśli potrzebna jest blokada morska, to się ją wprowadza" - mówiła Meloni, która pod koniec września na wiecu swej partii w Rzymie gościła premiera Węgier Viktora Orbana i wyraziła uznanie dla jego polityki sprzeciwu wobec migracji.

Na sobotni wiec przybyli też zwolennicy neofaszystowskiego ruchu Casapound. Wielu manifestantów trzymało transparenty z hasłem poprzedniej kampanii wyborczej Ligi: "Salvini premierem", a także z napisem: "Natychmiast wybory".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Do akcji #DziękujeMYzaOdwagę dołączają Marcin Ociepa i Jarosław Gowin. Zobacz SPOT!

Marcin Ociepa, Jarosław Gowin, / youtube.com/printscreen

  

Dziękujemy bohaterom, czyli tym, którzy w obliczu epidemii wciąż pozostają na miejscach swojej pracy, by pomóc nam przetrwać ten trudny czas. Do akcji #DziękujeMYzaOdwagę dołączyli wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Niezmiennie zapraszamy do przyłączanie się do naszej akcji i publikowanie podziękowań w mediach społecznościowych!

- W dobie walki z koronawirusem okazuje się, że pośród nas są prawdziwi bohaterowie, którym powinniśmy podziękować za odwagę

- powiedział w najnowszym spocie naszej akcji Marcin Ociepa.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy teraz pracują. Nie tylko strażakom, pielęgniarkom. lekarzom, ale także sprzedawcom, pracownikom fabryk, pracownikom budowlanym. To jest naprawdę walka o przyszłość Polski, o przetrwanie polskiej gospodarki 

- powiedział z kolei minister Jarosław Gowin. 

WIĘCEJ W NAJNOWSZYM SPOCIE:


W poprzednim spocie za odwagę podziękowali: Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny Gazety Polskiej, Aleksandra Zarzycka - prezenterka pogody Telewizji Republika, Jolanta Pawlak - dziennikarka Polskiego Radia i Telewizji Republika i Adrian Stankowski - publicysta Gazety Polskiej, Telewizja Republika 

- Szanowni państwo, dziękuję. Dziękuję tym wszystkim, dzięki którym dzisiaj mamy chleb w naszych domach, dzięki którym mamy podstawowe środki do życia

- mówił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

- Dziękujemy za waszą pomoc. Mamo, masz pod opieką 2,5 tys. pacjentów, to jest bardzo duża liczba ludzi. Odpowiedzialność ogromna

- dodała wzruszona Jolanta Pawlak - dziennikarka Polskiego Radia i Telewizji Republika.

Do akcji przyłączyła się  też dziennikarka Telewizji Republika Ilona Januszewska, która przypomina o tych, którzy nieustraszenie wykonują swoje obowiązki.

- Lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, kierowcy, dostawcy, ochroniarze, sprzedawcy, urzędnicy, policjanci i żołnierze

- wymienia kolejne profesje.

Wcześniej w naszej akcji wzięła udział również aktorka scen muzycznych Ludmiła Małecka.

„Są w naszym mieście tacy Lekarze co swoje zdrowie oddają w darze. Aniołom złożą skrzydła złamane, a diabłom dusze pogruchotane. Dla Was Lekarze , Sanitariusze ze swego domu się nigdzie nie ruszę. Wam Pielęgniarki , Ordynatorzy. Śpiewają zdrowi, dziękują chorzy. Sł. i muz. Artur Grudziński”

- napisała artystka w jednej z sieci społecznościowych.

W naszej akcji wziął udział między innymi Michał Rachoń.

- Ich praca jest konieczna, abyśmy jako społeczeństwo, jako państwo, mogli w miarę normalnie funkcjonować. Aby nasze jedzenie znajdowało się w sklepach, aby zostało tam dowiezione, żebyśmy mogli dojechać codziennie do pracy. Codziennie ryzykują ludzie, którzy nas leczą, dostarczają i sprzedają w aptekach lekarstwa, a także zabezpieczają skomplikowany system powstrzymywania koronawirusa

- mówił red. Michał Rachoń na antenie TVP Info.


Gorąco zachęcamy do składania podziękowań w najrozmaitszych formach. Podziękuj we wpisie na Twitterze, opublikuj nagranie na Facebooku czy zdjęcie na Instagramie. Napisz skromne „dziękuję”, skomponuj utwór bądź nagraj kilka słów od siebie.

Koniecznie pamiętaj o hashtagu - #DziękujeMYzaOdwagę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts