Arcybiskup Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny

/ Silar [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W sobotę 19 października przypada 70. rocznica urodzin metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego. Hierarcha od 2014 r. jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2016 r. - wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku. Po święceniach rozpoczął studia specjalistyczne z biblistyki w Rzymie i w Jerozolimie. Uwieńczył je doktoratem z teologii biblijnej.

W wieku 42 lat Gądecki został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 10 lat później, w 2002 roku, mianowany został arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Od 2014 roku abp Stanisław Gądecki jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2016 roku - wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE).

Abp Stanisław Gądecki na co dzień przebywa w Poznaniu, ale z racji obowiązków często odwiedza Warszawę, a także Rzym.

Zazwyczaj metropolita poznański rozpoczyna dzień przed godz. 7 rano od modlitwy i Eucharystii, w której uczestniczą siostry elżbietanki. Po śniadaniu odbywa się "odprawa" z udziałem księdza sekretarza oraz księdza kanclerza, podczas której abp Gądecki zapoznaje się z korespondencją i podejmuje decyzje dotyczące bieżących spraw

– podkreślono na stronie archidiecezji. Jak dodano:

Codzienna posługa metropolity poznańskiego to spotkania z ludźmi, celebracja wielu uroczystości i głoszenie homilii, troska o chorych, podejmowanie odpowiedzialności za duszpasterstwo w diecezji, decyzje personalne dotyczące kapłanów. Cotygodniowe spotkania Rady Biskupiej umożliwiają organizowanie działalności duszpasterskiej w diecezji. Szczególną uwagę przykłada metropolita poznański do treści przekazywanych przez środki komunikacji społecznej, takich jak diecezjalne media "Przewodnik Katolicki" i Radio Emaus, czy też Katolicka Agencja Informacyjna.

Abp Gądecki włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Bibliografia jego prac zawiera ponad tysiąc pozycji.

Archidiecezja poznańska wskazała, że do znaczących osiągnięć abp. Gądeckiego należy m.in. przeprowadzenie Synodu Archidiecezji Poznańskiej (2004-2008), przewodniczenie Komisji Duszpasterstwa KEP (2006-2016), zorganizowanie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i biskupstwa poznańskiego.

W komunikacie opublikowanym na stronie poznańskiej archidiecezji podkreślono, że z inicjatywy abp Gądeckiego odbyło się w Poznaniu w 2009 r. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę Taizé. Abp Gądecki jest zaangażowany w działalność ekumeniczną oraz międzyreligijną – jest inicjatorem ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, organizowanego również w Poznaniu. Przewodniczący Episkopatu Polski udał się także z pomocą humanitarną do Iraku, Syrii i Libanu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gersdorf kończy się kadencja. „Dochodzą nas słuchy, że chce zablokować wybór nowego prezesa”

Małgorzata Gersdorf / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy m.in. o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym, przygotowany przez PiS. Pytany o to, czy ustawa ma m.in. przygotować Sąd Najwyższy na ewentualne trudności w wyborze następcy Małgorzaty Gersdorf, poseł Jan Kanthak ujawnia, że docierają już sygnały o możliwości zablokowania wyboru nowego I prezesa SN.

Na pytanie, czy prawdopodobny jest sabotaż wyborów następcy prezes Gersdorf, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Kanthak przyznaje, że do polityków docierają w ostatnim czasie takie niepokojące sygnały.

Dochodzą do na słuchy, że pani Małgorzata Gersdorf chce zablokować wybór nowego I prezesa SN. Jak wiadomo, jej kadencja kończy się już w kwietniu 2020. Gdyby brakowało niezbędnego kworum do powołania nowego prezesa, to prezydent będzie mógł powierzyć jego obowiązki wybranemu przez siebie sędziemu, którego zadaniem byłoby szybkie przeprowadzenie nowych wyborów.
- tłumaczy Jan Kanthak.

Poseł Solidarnej Polski został też zapytany przez, czy w związku z planowaną ustawą dotyczącą sądownictwa spodziewa się kolejnej interwencji Brukseli.

Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby Komisja Europejska lub inne organy unijne podjęły interwencję w tej sprawie. Inspirację do napisania tego projektu znaleźliśmy w prawie francuskim. Co więcej, one są z niego skopiowane. Skoro nie doszło do interwencji we Francji, to nie widzę powodu, dla którego KE miałaby się niepokoić tym, co dzieje się w Polsce. Z kolei niemieckie prawodawstwo idzie o wiele dalej niż nasza propozycja, bo ono za to samo przewinienie przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności. Polski wymiar sprawiedliwości nie powinien być inaczej traktowany na forum unijnym. Jestem dobrej myśli.
- odpowiada Jan Kanthak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl