Watykan publikuje dane na temat powołań. Na całym świecie odnotowano ciekawy trend!

zdjęcie ilustracyjne / Robert Cheaib; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Najnowsza statystyka ogłoszona przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku jednoznacznie wskazuje, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek ich liczby zanotowano w Europie i Oceanii. Wzrost dotyczy zaś Afryki, Ameryk i Azji. Odnotowano również ciekawy trend - odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich.

Z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym wynika, że utrzymuje się kryzys powołań w Kościele katolickim . Największe spadki notuje się wśród zakonnic. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy. Piąty rok z rzędu zmniejszyła się o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba zakonnic; jest ich blisko 649 tysięcy, łącznie mniej o 10,5 tysiąca. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

Co ciekawe, drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

W niedzielę w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawi mszę z okazji Światowego Dnia Misyjnego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Macierewicz: "Raport komisji smoleńskiej jest gotowy". Kiedy zostanie opublikowany?

Antoni Macierewicz / fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

- Raport smoleński jest gotowy i niedługo nastąpi jego publikacja - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz. Dodał, że przesunięcie daty publikacji, która pierwotnie miała przypadać w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wynika z uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz panujących ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Według wielu wcześniejszych zapewnień, na 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej miał być gotowy raport opracowany przez komisję kierowaną przez Antoniego Macierewicza.

- Ten raport jest gotowy, ale myślę, że w tych warunkach jego publikacja powinna zostać przesunięta, przynajmniej o kilka dni, tak, by nie wchodzić zarówno w termin Wielkiego Tygodnia, jak i moment, kiedy tak istotne są obostrzenia społeczne związane z epidemią koronawirusa. Publikacja jednak niedługo będzie

- powiedział w Polskim Radiu 24 w rozmowie z Dorotą Kanią Antoni Macierewicz.

Pytany o to, co najbardziej zapamiętał, jeśli chodzi o wydarzenia sprzed 10 lat, co było dla niego najbardziej uderzające, marszałek senior odparł, że to "dzień, który zapamięta na całe życie".

- Niewątpliwie moment, w którym dowiedziałem się o dramacie smoleńskim, będąc wówczas z Katyniu, będę pamiętał na zawsze, a to, co było po powrocie do kraju najbardziej uderzające to wielki, ogólnonarodowe poruszenie, wielki wyraz pamięci, żalu i wstrząśniętego narodu, który miał świadomość, że stała się rzecz niebywała. Dzisiaj, gdy przeżywamy pandemię, ogólnoświatowy dramat, łatwiej nam jest, że żyjemy w czasach, w których wydarzają się rzeczy niewyobrażalne

- mówił Macierewicz.

- Wstrząs, który wynikł z tego, że uświadamialiśmy sobie, jak w jednym momencie polegli wszyscy ludzie polskiej elity narodowej, dwóch prezydentów, elita Wojska Polskiego, wybitni działacze polityczni, ludzie, którzy byli zasłużeni dla polskiej niepodległości i bez których nie wyobrażaliśmy sobie życia politycznego i społecznego. To był wstrząs niebywały - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts