Watykan publikuje dane na temat powołań. Na całym świecie odnotowano ciekawy trend!

Najnowsza statystyka ogłoszona przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku jednoznacznie wskazuje, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek ich liczby zanotowano w Europie i Oceanii. Wzrost dotyczy zaś Afryki, Ameryk i Azji. Odnotowano również ciekawy trend - odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich.

zdjęcie ilustracyjne
Robert Cheaib; pixabay.com / Creative Commons CC0

Z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym wynika, że utrzymuje się kryzys powołań w Kościele katolickim . Największe spadki notuje się wśród zakonnic. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy. Piąty rok z rzędu zmniejszyła się o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba zakonnic; jest ich blisko 649 tysięcy, łącznie mniej o 10,5 tysiąca. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

Co ciekawe, drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

W niedzielę w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawi mszę z okazji Światowego Dnia Misyjnego.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wiara #Kościół #księża #powołania kapłańskie #Watykan

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo