Nowy klub PSL: od Sasa do Lasa

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, była minister pracy Jolanta Fedak, dawni politycy PO Jacek Tomczak oraz Marek Biernacki, Paweł Kukiz, a także Władysław Teofil Bartoszewski, pierwszy od lat kandydat ludowców, który zdobył mandat posła w Warszawie, będą w klubie PSL nowej kadencji Sejmu.

Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startowali politycy m.in. Unii Europejskich Demokratów i Kukiz'15, otrzymało w wyborach do Sejmu 8,55 proc. głosów, co przełoży się na 30 mandatów poselskich. Pięć z nich otrzymali kandydaci Kukiz'15: lider ruchu Paweł Kukiz, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, Agnieszka Ścigaj, Paweł Szramka oraz Jarosław Sachajko. Szósty mandat przypadł związanemu z Kukiz'15 Stanisławowi Żukowi.

Paweł Kukiz mówił przed kilkoma dniami, że na dziś jest pewne, że Kukiz'15 wspólnie z PSL tworzy jeden klub: PSL-Kukiz'15-Koalicja Polska. - Jak on się będzie nazywał, to już jest kwestią decyzji - podkreślił.

Mandat posła otrzymał również były polityk PO Jacek Protasiewicz, obecnie z Unii Europejskich Demokratów, "jedynka" na wrocławskiej liście PSL. Mandatu nie udało się uzyskać szefowej UED Elżbiecie Bińczyckiej, która otwierała listę w Łodzi.

Wśród polityków PSL, którzy ponownie zasiądą w ławach poselskich, są: lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceszefowa PSL Urszula Pasławska oraz: Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski, Paweł Bejda, Krzysztof Paszyk, Mirosław Maliszewski, Mieczysław Kasprzak, Jan Łopata oraz były polityk Nowoczesnej Radosław Lubczyk. Ten ostatni wywalczył mandat posła dla PSL w okręgu koszalińskim po raz pierwszy od 22 lat.

Mandat posła zdobyła także szefowa Stronnictwa w Lubuskiem Jolanta Fedak, która za rządów PO-PSL była ministrem pracy i polityki społecznej. Posłem został dotychczasowy wicemarszałek województwa zachodnio-pomorskiego Jarosław Rzepa, wiceszef PSL Dariusz Klimczak, związany z PSL rolnik, samorządowiec i przedsiębiorca Zbigniew Ziejewski (okręg elbląski), działacz samorządowy Stefan Krajewski (Podlasie), radna Bożena Żelazowska, która startowała z drugiego miejsca na podwarszawskiej liście PSL, była szefowa sejmiku małopolskiego Urszula Nowogórska oraz dotychczasowy wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa.

W Sejmie zasiądą też dwaj byli europosłowie PSL: Czesław Siekierski i Andrzej Grzyb, a także dwaj byli posłowie Platformy Obywatelskiej: Marek Biernacki (były minister spraw wewnętrznych i administracji), który był liderem listy PSL w okręgu gdyńsko-słupskim, oraz Jacek Tomczak, który otwierał listę w Koninie.

Mandat objął również syn Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski. Był on liderem warszawskiej listy PSL i uzyskał 30 tys. 405 głosów. Tym samym PSL po raz pierwszy od 1993 r., czyli od 26 lat będzie miało posła z tego okręgu. Dotąd ostatnim posłem PSL ze stolicy był marszałek Sejmu "kontraktowego" (1989-91) Mikołaj Kozakiewicz, wybrany do Sejmu z Warszawy w pierwszych pełni wolnych wyborach w 1991 roku. Kadencja tego Sejmu trwała do 1993 r.

Bartoszewski podkreślił, że PSL uzyskało tyle głosów w Warszawie, bo jest partią "centrową i nowoczesną". "I to do warszawiaków przemówiło, dlatego na nas zagłosowali" - zaznaczył. Dodał, że dawniej ludzie uważali PSL za partię wsi. "Ale my pokazaliśmy, że to jest tzw. nowe PSL. My inaczej podchodzimy do rzeczywistości i że można na nas głosować w mieście" - zaznaczył Bartoszewski.

W jego ocenie ludowcy szli do wyborów parlamentarnych z hasłami, które warszawiakom się podobały. "Mówiłem o tym, że jesteśmy najbardziej zieloną partią w tym sensie, że do 2030 r. chcemy mieć 50 proc. energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy za walką ze smogiem". "Jesteśmy też za przedsiębiorcami, dlatego mówiliśmy o możliwości zawieszenia ZUS dla osób, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą i są w przejściowych kłopotach, jesteśmy także bardzo mocno zaangażowani w reformę służby zdrowia" - dodał Bartoszewski.

Dopytywany, o co będzie walczył w Sejmie Bartoszewski, odparł, że na pewno wejdzie do komisji spraw zagranicznych, bo - jak mówił - ma jakieś pojęcie w tej materii. "A po drugie chciałbym się zająć sprawami energetycznymi, które są powiązane ze sprawami klimatycznymi" - podkreślił.

Wśród posłów Stronnictwa, którzy zasiadali w ławach poselskich kończącej się VIII kadencji Sejmu, a którzy nie uzyskali ponownie mandatu są: Krystian Jarubas, Zbigniew Sosnowski, Genowefa Tokarska, Piotr Walkowski oraz Kazimierz Kotowski.

PSL będzie miało także trzech senatorów, a są nimi: dotychczasowy poseł PSL-UED Michał Kamiński, obecny senator PSL Jan Filip Libicki oraz samorządowiec, dotychczasowy przewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Papież wyruszył do Tajlandii i Japonii

/ Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation)

  

Papież Franciszek wyruszył dzisiaj wieczorem w podróż do Tajlandii i Japonii. Samolot z Ojcem Świętym, jego współpracownikami i prawie 70 wysłannikami światowych mediów odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino.

32. zagraniczna pielgrzymka Franciszka jest jedną z najdłuższych i najdalszych. Papież pokona około 26 tysięcy kilometrów.

Główne tematy podróży to pokój, dialog z innymi religiami i kulturami oraz kwestia broni nuklearnej, którą poruszy w Japonii w miastach zniszczonych przez amerykańskie bomby atomowe w 1945 roku: Nagasaki i Hiroszimie.

Na pokładzie samolotu papież przywita się po kolei ze wszystkimi dziennikarzami i będzie z nimi rozmawiał.

Pierwszym etapem podróży papieża będzie stolica Tajlandii - Bangkok, do którego przybędzie po blisko 12 godzinach nocnego lotu w środę przed południem, czyli około godziny 6.30 w Polsce. Na wojskowym terminalu lotniska odbędzie się krótka ceremonia powitania. Po niej Franciszek pojedzie samochodem do położonej w odległości ponad 30 kilometrów od lotniska nuncjatury apostolskiej, w której zatrzyma się w czasie pobytu w Tajlandii, czyli do soboty.

Hasłem jego wizyty są słowa „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 350-lecia przyjazdu do tego kraju pierwszych katolickich misjonarzy.

93 procent ludności Tajlandii to buddyści, katolicy stanowią niecały 1 procent; jest ich około 300 tysięcy.

Franciszek został zaproszony do Tajlandii w 2013 roku, czyli na początku swego pontyfikatu. 35 lat temu kraj ten odwiedził św. Jan Paweł II.

CZWARTEK

W czwartek na dziedzińcu siedziby rządu w Bangkoku odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha. Następnie Franciszek wygłosi przemówienie powitalne do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa. Złoży także wizytę u 91-letniego najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram oraz odwiedzi stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.

W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn. Wieczorem na stadionie narodowym papież odprawi mszę.

PIĄTEK

W piątek Franciszek spotka się z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii na Uniwersytecie Chulalongkorna. Później w stołecznej katedrze odprawi mszę dla młodzieży.

Oczekuje się, że w swych wystąpieniach papież odniesie się między innymi do problemów społecznych, czyli ubóstwa, prostytucji, handlu dziećmi i kobietami, ekstremizmu religijnego, a także do kwestii turystyki seksualnej.

Tłumaczką papieża będzie jego argentyńska kuzynka, 77-letnia zakonnica Ana Rosa Sivori, która od ponad 50 lat przebywa w Tajlandii jako misjonarka. Obecnie jest wicedyrektorką szkoły katolickiej.

SOBOTA

W sobotę papież zakończy wizytę w Bangkoku i odleci do Tokio. Hasłem jego wizyty w Japonii są słowa "Chronić każde życie". Wśród ludności Japonii liczącej 127 milionów jest około pół miliona katolików. Papież przybędzie w przypadającą w tym roku 470. rocznicę przyjazdu świętego Franciszka Ksawerego, Apostoła Japonii.

To jezuici, macierzysty zakon Jorge Bergoglio, przynieśli tam chrześcijaństwo w połowie XVI wieku; na początku XVII stulecia zostało ono zakazane. Ten zakaz obowiązywał do XIX wieku.

Przypomina się, że marzeniem młodego księdza Bergoglio było to, by pojechać na misję do Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jego przełożeni w Argentynie mieli wobec niego inne plany.

NIEDZIELA

Niedziela będzie najważniejszym dniem papieskiej wizyty. Rano Franciszek poleci do Nagasaki, gdzie w miejscu wybuchu bomby, czyli Atomic Bomb Hypocenter Park, wystosuje do całego świata orędzie na temat broni nuklearnej. Oczekuje się, że będzie apelował o jej całkowite zakazanie. Przypomina się, że już dwa lata temu papież mówił, że broni atomowej nie można składować nawet w celach odstraszania. Takie stanowisko krytykuje część środowisk, argumentując, że metoda odstraszania działa od ponad 70 lat.

Następnie papież odda hołd świętym męczennikom na wzgórzu Nishizaka, gdzie w 1597 roku, w czasach prześladowań religijnych, ukrzyżowano 26 chrześcijan.

Po południu Franciszek odprawi mszę na miejscowym stadionie baseballowym, po czym odleci do Hiroszimy. Tam weźmie udział w spotkaniu na rzecz pokoju i wygłosi przesłanie przy Pomniku Pokoju.

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek 25 listopada w Tokio papież spotka się z ofiarami potrójnej katastrofy w 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i poważnej awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Promieniowanie zmusiło wtedy do ucieczki 160 tysięcy osób.

Franciszek złoży prywatną wizytę cesarzowi Naruhito w Pałacu Cesarskim. Później spotka się z młodzieżą w tokijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny i odprawi mszę na stadionie.

Kolejny punkt to spotkanie papieża z premierem Shinzo Abem w jego siedzibie, Kantei, a następnie przemówienie do przedstawicieli władz państwa.

WTOREK

W ostatnim dniu pobytu, we wtorek, Franciszek wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Sophia, założonym przez jezuitów. Następnie wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, który będzie towarzyszył Franciszkowi w podróży, powiedział watykańskim mediom, że pokój będzie jej pierwszoplanowym tematem.

Jak podkreślił, papież pragnie, by zgodnie ze swym wizerunkiem duszpasterza móc podzielać z innymi wszystkie aspekty życia, czyli "radości, oczekiwania, nadzieje, ale także smutki".

Kardynał Parolin zaznaczył, że podczas spotkań z Kościołami obu tych krajów Franciszek "wystosuje przesłania ważne dla całego świata i dla całego Kościoła".

Zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez Franciszka do udziału w podróży papieskim samolotem jest zapraszany jako gość specjalny jeden ze zwykłych pracowników Watykanu. Tym razem jest to kaligraf z Sekretariatu Stanu.

Dziennikarze towarzyszący papieżowi w podróży mają nadzieję, że w jej trakcie odniesie się, czego wcześniej nie zrobił, do coraz gwałtowniejszych protestów w Hongkongu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl