Sarnowski pełnomocnikiem do spraw VAT

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powołał Jana Sarnowskiego na stanowisko pełnomocnika ministra finansów, inwestycji i rozwoju ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT. Poinformował o tym resort finansów .

Zdjęcie ilustracyjne
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Do zadań pełnomocnika należy m.in. reprezentowanie ministra w obszarze spraw dotyczących współpracy międzynarodowej w zakresie VAT, przygotowanie projektu dokumentu dotyczącego strategicznych ram współpracy w zakresie VAT oraz promowanie regionalnej współpracy podatkowej jako skutecznego mechanizmu zwalczania luki VAT.

"Tajemnicą sukcesu Polski w zmniejszeniu luki podatkowej jest sprawne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań legislacyjnych i informatycznych oraz reforma służb skarbowych. Tymczasem kraje Unii Europejskiej wciąż tracą w wyniku działań mafii VAT kilkadziesiąt mld euro rocznie. Nadszedł czas, by Polska zainicjowała proces wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi krajami UE, szczególnie na polu zdobytej przez nas w ostatnich latach specjalizacji - zaawansowanych rozwiązań IT i analiz big data. Naszym celem jest sprawna administracja i bezpieczny przedsiębiorca. Nie w jednym kraju UE a we wszystkich. Polska stoi po stronie uczciwego i transparentnego Wspólnego Rynku, który ma służyć europejskim przedsiębiorcom, a nie zorganizowanej przestępczości"

– powiedział Kwieciński.

Jan Sarnowski jest ekspertem w zakresie polskiego i niemieckiego prawa podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach doradztwa prawnego i podatkowego w Berlinie i Warszawie.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Kolonii (LL.M.), a także podyplomowych studiów w zakresie prawa podatkowego (Uniwersytet Warszawski) oraz prawa krajów systemu common law (WWU Münster i Thomas M. Cooley Law School).

W latach 2016-2018 był doradcą ministra rozwoju i finansów, odpowiadał za koordynację procesu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. Jest współtwórcą i zastępcą dyrektora programu GovTech Polska, research fellow Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od czerwca 2018 r. jest zastępcą dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych oraz szefem zespołu analiz prawno-porównawczych w Ministerstwie Finansów. Jest też autorem i współautorem publikacji nt. opodatkowania dochodu oraz podatku VAT.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Sarnowski #Jerzy Kwieciński #ministerstwo finansów

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo