Pojedynek polskich bramkarzy w Serie A

/ facebook.com/Juventus

  

W sobotni wieczór broniący tytułu i prowadzący we włoskiej Serie A Juventus Turyn podejmie Bolognę w 8. kolejce. W bramce gospodarzy może wystąpić Wojciech Szczęsny, a gości - Łukasz Skorupski. AC Milan Krzysztofa Piątka zagra z Lecce.

Juventus ma 19 punktów i wyprzedza Inter Mediolan - 18, Atalantę Bergamo - 16 i Napoli Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika - 13. Bologna nieźle rozpoczęła sezon, ale w ostatnich czterech kolejkach wywalczyła tylko dwa punkty i mając łącznie dziewięć spadła na 11. miejsce. Spotkanie w Turynie zaplanowano na sobotę na godzinę 20.45.

Tabela Serie A

Media donoszą, że Juventus Turyn chce przedłużyć kontrakt z Wojciechem Szczęsnym do 2024 roku. Może to być odpowiedź na pojawiające się informacje o zainteresowaniu Polakiem ze strony między innymi Manchesteru United.

Również w sobotę zagra Napoli Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego. O 18 wicemistrz Włoch podejmie Veronę, której piłkarzami są Paweł Dawidowicz i Mariusz Stępiński. W swoich zespołach zadebiutują trenerzy Claudio Ranieri, który spróbuje dźwignąć Sampdorię Genua Bartosza Bereszyńskiego i Karola Linettego z dna tabeli, oraz Stefano Pioli w AC Milan.

Ranieri i Pioli wracają na trenerskie ławki w Serie A

Ranieri poprowadzi już 10. włoską drużynę w swojej karierze, a 17. w ogóle. Pierwszy sprawdzian czeka go w niedzielę o 15, kiedy Sampdoria podejmie Romę, w której Ranieri pracował jeszcze w ubiegłym sezonie.

Wszyscy wiedzą, że jestem kibicem Romy, ale zawsze darzyłem Sampdorię sympatią. Zostałem zatrudniony w klubie, który jest na dnie tabeli, ale jestem przekonany, że to nie odzwierciedla faktycznego poziomu tej drużyny

- powiedział Ranieri.

Z kolei Pioli prowadził dotychczas 12 innych klubów w Italii, a w debiucie w Milanie czeka go nieco łatwiejsze zadanie - w niedzielę o 20.45 "Rossoneri" podejmą znajdującą się w strefie spadkowej ekipę Lecce. Zdaniem "La Gazzetta dello Sport" nowy szkoleniowiec pozbawi Krzysztofa Piątka miejsca w pierwszym składzie i polski napastnik rozpocznie na ławce rezerwowych.

Wicelider Inter zagra na wyjeździe z Sassuolo w sobotę o 12.30. Ta kolejka zakończy się w poniedziałek, kiedy Fiorentina, najprawdopodobniej z Bartłomiejem Drągowskim w bramce, zmierzy się na stadionie rywala z Brescią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Posłowie PiS skarżą przepisy do TK

/ By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

  

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości o zbadanie konstytucyjności przepisów o ujawnianiu zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa i ograniczaniu prawa do informacji publicznej. Podobny wniosek, złożony przez PiS w sierpniu, uległ umorzeniu.

Pismo w tej sprawie zostało skierowane do TK w poniedziałek i zamieszczone na stronie Trybunału w piątek. Zgodnie z treścią wniosku posłowie PiS chcą zbadania zgodności z konstytucją art. 11c ustawy o KRS i art 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Pierwszy z zaskarżonych przepisów stanowi, że zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.

Posłowie PiS wnioskują o stwierdzenie niezgodności z konstytucją tego przepisu w rozumieniu, w którym "nie zakazuje on udzielenia informacji publicznej w postaci wykazu sędziów popierających zgłoszenie kandydata na członka KRS wybieranego spośród sędziów".

Zdaniem posłów partii rządzącej przepis ten jest niezgodny z konstytucyjnymi zasadami: ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony prawa do prywatności i ochrony autonomii informacyjnej jednostki.

Z kolei drugi zaskarżony przepis zakłada, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

"Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa"

– stanowi przepis.

Wnioskodawcy chcą stwierdzenia niekonstytucyjności tego przepisu rozumianego w ten sposób, że wyrażenie przez sędziego poparcia dla kandydata do KRS ma związek z wykonywaniem przez sędziego wyrażającego takie poparcie funkcji publicznych, a zatem dostęp do takiej informacji nie podlega ograniczeniu ze względu na ochronę prywatności tego sędziego.

Według grupy posłów PiS przepis ten narusza konstytucyjne zasady: ochrony prawa do prywatności i ochrony autonomii informacyjnej jednostki.

Nie jest to pierwszy wniosek posłów PiS w tej sprawie. W połowie sierpnia zawnioskowali oni do Trybunału o stwierdzenie niekonstytucyjności jedynie art. 11c ustawy o KRS. Wniosek ten został jednak umorzony w związku z nową kadencją Sejmu, bo z regulaminu TK wynika, że niezakończone postępowania przed TK, zainicjowane przez parlamentarzystów, ulegają umorzeniu w dniu zakończenia kadencji Sejmu i Senatu.

Kwestia jawności list poparcia kandydatów do KRS i udostępnienie wykazu nazwisk osób ich popierających wzbudza dyskusje i kontrowersje m.in. wśród sędziów i polityków.

Wybór przez Sejm 15 członków sędziów KRS na czteroletnią kadencję odbył się w marcu ubiegłego roku zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 r. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów i co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur.

Do Kancelarii Sejmu były składane wnioski m.in. polityków i organizacji społecznych o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

Skargę na odmowę przez Kancelarię Sejmu udostępnienia załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS – zawierających wykaz obywateli i sędziów popierających te zgłoszenia – złożyła posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Kiedy warszawski sąd administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, ta odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28 czerwca NSA orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS.

"Objęta wnioskiem o udostępnienie informacja w postaci załączników do zgłoszeń kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie wykazów obywateli oraz wykazów sędziów popierających zgłoszenia mieści się w pojęciu informacji publicznej"

– orzekł NSA.

Kancelaria Sejmu nie udostępniła jednak żądanych załączników, bo prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierował do Kancelarii postanowienie zobowiązujące do powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w wykazach osób popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak przekazano, postanowienie nie ma charakteru ostatecznego, ale tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie.

W końcu listopada sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do KRS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl