"Ks. Popiełuszko to patron dla każdego". Rzecznik KEP o fenomenie kapelana "Solidarności"

Ks. Jerzy Popiełuszko / By Photo not attributed - Photo reproduction sold as a keepsake before 1990, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1386697

  

- Bł. ks. Jerzy Popiełuszko to patron dla każdego; patron, który nadal pomaga. Jak za życia, tak i po śmierci, zwracają się do niego wszyscy: pracownicy, studenci, osoby starsze, politycy, aktorzy - powiedział dzisiaj rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

- To błogosławiony, który swoim integralnym życiem, obroną praw i godności każdego człowieka, aż po męczeńską śmierć, przemawia do wszystkich i po dziś dzień, już z nieba, pomaga w trudnych życiowych sytuacjach

 – powiedział rzecznik Episkopatu Polski z okazji przypadającej w sobotę 35. rocznicy śmierci błogosławionego.

Podkreślił jednocześnie, że "o ogromnej popularności bł. ks. Popiełuszki świadczą liczne świadectwa łask otrzymanych za jego przyczyną oraz stale palące się znicze i świeże kwiaty przy jego grobie".

Ks. Rytel-Andrianik zauważył, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest jedną z najbardziej znanych postaci na świecie. "Grób tego zwyczajnego i jednocześnie niezwykłego księdza na warszawskim Żoliborzu odwiedziły od czasu jego męczeńskiej śmierci 23 miliony osób, pośród nich prezydenci i premierzy zachodnich mocarstw, hierarchowie kościelni, a także papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI” – przypomniał rzecznik Episkopatu Polski.

- Ta globalna popularność legendarnego kapelana "Solidarności" ma swoje korzenie w tym, co powiedział o nim św. Jan Paweł II: "On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus”

– powiedział ks. Rytel-Andrianik. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To wtedy Niemcy dokonali pierwszej egzekucji w KL Auschwitz

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

79 lat temu Niemcy dokonali pierwszej egzekucji w obozie Auschwitz. 22 listopada 1940 r. rozstrzelali 40 Polaków z więzienia w Katowicach. Wydarzenie dało początek rozstrzeliwaniom w obozie. W ten sposób zgładzono później wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Egzekucję zarządził 18 listopada dowódca policji we Wrocławiu Erich von dem Bach-Zelewski. Był to odwet działalność ruchu oporu na Śląsku. Skazanych dostarczyła do obozu placówka policji kryminalnej z Katowic.

Niemcy celowo na miejsce kaźni wybrali Auschwitz. Chodziło o zachowanie tajemnicy. Ofiary wskazał osobiście szef SS Heinrich Himmler z czterech list przekazanych mu przez niemiecką policję z Katowic. Skazani zostali przywiezieni do obozu Auschwitz 22 listopada o godz. 11:45. Rozstrzelali ich esesmani z kompanii wartowniczej, którymi dowodził kierownik obozu Karl Fritzsch. Egzekucja rozpoczęła się w południe i trwała 20 minut. Dokonało jej 20 esesmanów z batalionu wartowniczego w Auschwitz.

Niemcy wyprowadzali Polaków po dziesięciu i zapędzali do obszernego dołu w pobliżu obozu. Obok, na niewielkim wzniesieniu terenowym, ustawiony był karabin maszynowy, który stanowił zabezpieczenie przed ewentualnym buntem skazańców. Egzekucji przypatrywało się wielu esesmanów.

Świadek wydarzeń, robotnik przymusowy Władysław Foltyn, w relacji złożonej po wojnie wspominał, że skazańcy mieli ręce związane z tyłu. "Co pewien czas było słychać salwy karabinów plutonu egzekucyjnego, a następnie pojedyncze strzały. Samego momentu rozstrzeliwania nie widziałem, ponieważ egzekucja odbywała się w głębokim dole" – mówił.

Najmłodszy z zamordowanych miał 21 lat, najstarszy 63. Ich ciała ładował na wóz m.in. więzień Auschwitz Jerzy Bielecki. W swych wspomnieniach pisał:

"Podbiegłem do najbliższego ciała, chwyciłem za nieobute nogi. Rozstrzelani byli bez czapek i obuwia, ręce skrępowane mieli drutem".

Pluton egzekucyjny wrócił później do obozu, śpiewając.

Dół, w którym Niemcy dokonali mordu, powstał przed wojną. Wydobywano tam żwir. Współcześnie nie ma po nim śladu. Teren, na którym się znajdował, obecnie należy do Muzeum Auschwitz.

Władysław Foltyn był robotnikiem cywilnym. Za pomoc więźniom został aresztowany i osadzony w Auschwitz. Zwolniony z obozu w 1943 r. został wysłany na przymusowe roboty w głąb Rzeszy. Po wyzwoleniu i powrocie został aresztowany. Sowieci zamknęli go w tej samej celi, w której więziło go obozowe Gestapo. Wiele lat później za pomoc, którą niósł więźniom został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2013 r.

Jerzy Bielecki został zatrzymany przez Niemców, gdy próbował przedostać się do Francji, by dołączyć do polskiej armii. Został deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów 14 czerwca 1940 r. W obozie poznał Żydówkę Cylę Cybulską. Zakochali się w sobie. W lipca 1944 r. uciekli z obozu. Przyrzekli sobie, że po wojnie się spotkają. Cyla ukrywała się u rodziny znajomych wujka Bieleckiego. Jerzy walczył w AK. Po wojnie Cybulska otrzymała wieść, że Jurek zginął. On usłyszał, że Cyla wyjechała do Szwecji i tam zmarła. Spotkali się dopiero w 1983 r.

Cyla Cybulska zmarła w 2006 r. Jerzy Bielecki, uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, odszedł pięć lat później.

W 2000 r. na oświęcimskim kościele ojców Salezjanów odsłonięto tablicę, upamiętniającą śmierć 40 Polaków. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl