Ile wyniesie wzrost gospodarczy? Polska „skutecznie opiera się spowolnieniu, które puka do drzwi UE”

/ geralt CC0

  

- Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej potwierdzają, że mamy absolutnie szanse na wzrost gospodarczy w tym roku między 4 a 4,5 proc. - poinformował minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński komentując informacje Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie produkcji przemysłowej.

Minister powiedział, że zgodnie z jego oczekiwaniami sierpień dla produkcji przemysłowej był "miesiącem wakacyjnym", a wrzesień jest "normalnym miesiącem pracy". Według Kwiecińskiego widać wyraźnie, że we wrześniu tego roku produkcja przemysłowa ruszyła - wzrost wyniósł niemal 6 proc.

"To dobry wzrost, dobry wskaźnik (...) on potwierdza, że mamy absolutnie szanse na to, żeby ten wzrost gospodarczy w tym roku był powyżej 4 proc. i zmieścił się w tym zakresie między 4 a 4,5 proc."

- powiedział.

Dodał, że to widać również w ocenach instytucji międzynarodowych.

"Ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,8 proc. do 4 proc., a to jest dosyć ostrożna instytucja, jeśli chodzi o prognozy"

- zauważył minister.

Zaznaczył, że jednocześnie MFW obniżyło swoje prognozy dla innych regionów świata i generalnie dla całego świata.

"To pokazuje, że skutecznie opieramy się spowolnieniu, które puka do drzwi Unii Europejskiej"

- dodał minister Kwieciński.

W październikowej edycji World Economic Outlook MFW obniżył swoje prognozy wzrostu światowego PKB w 2019 r. do 3 proc., a w 2020 r. do 3,4 proc. Według funduszu negatywne czynniki dla perspektyw wzrostu PKB utrzymują się, w 2020 r. możliwe jest odbicie, lecz jest ono niepewne. W przypadku gospodarki Polski MFW podniósł prognozę wzrostu PKB na 2019 r. do 4 proc. z 3,8 proc. przewidywanych w kwietniu br. Prognoza na rok 2020 nie zmieniła się i wynosi 3,1 proc.

GUS poinformował, że produkcja przemysłowa we wrześniu 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,7 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rdr o 3,5 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,2 proc. Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu wzrosły rok do roku o 0,9 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska we Włocławku: prezydent musi słuchać głosu Polaków

/ #KIDAWA2020

  

- Prezydent musi słuchać głosu Polaków - mówiła we Włocławku kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że już nie wierzy w zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli dającej rekompensatę TVP i Polskiego Radia, ale w jej ocenie obywatele mu to zapamiętają.

Kandydatka PO na prezydenta podczas konferencji prasowej przed Centrum Diagnostyczno-Leczniczym — filii bydgoskiego Centrum Onkologii we Włocławku - po raz kolejny propagandowo apelowała do głowy państwa o zawetowanie noweli przyznające 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia i przeznaczenie tych środków na onkologię.

Wicemarszałek Sejmu dodała, że prezydent musi słuchać głosu Polaków, ale ona już nie wierzy w to, że on zawetuje tę nowelizację.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts