Co Tarczyński zrobi po brexicie?

/ Telewizja Republika

  

- Po brexicie obejmę mandat w Parlamencie Europejskim, a do czasu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będę pracował w polskim Sejmie - powiedział Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość) ponownie wybrany na posła w niedawnych wyborach, którego mandat w PE jest od maja zamrożony z uwagi na opóźniający się brexit.

W majowych wyborach do PE w Polsce wybrano 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Jednak na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż była państwem członkowskim Wspólnoty, więc w PE zasiedli również europosłowie brytyjscy. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadziła 51, a nie 52 mandaty.

Posłem, który do czasu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nie obejmuje swojego mandatu w PE jest Dominik Tarczyński (PiS), który w niedawnych wyborach do Sejmu zdobył mandat poselski w okręgu świętokrzyskim.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli poseł lub senator zostaje wybrany do PE, to jego mandat w parlamencie krajowym wygasa. Ponadto zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, mandatu europosła nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym.

Jednak wobec Tarczyńskiego stosowane są obecnie przepisy specjalnej ustawy o zasadach ustalenia kolejności obsadzania mandatów europosłów wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024.

Ustawa przewiduje m.in., że osoba, której przypadł 52. mandat do PE (którego nie może objąć w związku z opóźnieniem brexitu) nie podlega przepisom o wygaśnięciu mandatu w parlamencie krajowym w związku z wyborem do PE, czy o zakazie łączenia z funkcją europosła innych stanowisk lub funkcji.

Tarczyński powiedział PAP, że po brexicie obejmie mandat w Parlamencie Europejskim, zaś do tego czasu będzie pracował w polskim Sejmie.

"Specustawa mówi bardzo jasno, że osoba oczekująca, czyli ja, może pełnić funkcje, które pełniła do tej pory, czyli nie wygasza się mandatu oraz może kandydować w wyborach, które były przewidziane na jesień, do Sejmu i Senatu"

- powiedział.

Po objęciu przez Tarczyńskiego mandatu w PE, jego mandat poselski wygaśnie, gdyż zgodnie z Aktem dotyczący wyborów członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, mandatu europosła nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

VI Zjazd Klubów GP w USA i Kanadzie

  

W dniach 22-24 listopada 2019 r. wyjątkowe wydarzenie. To już VI Zjazd Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie! Naszych rodaków zapraszamy do wzięcia udziału. Program zjazdu prezentujemy poniżej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu - VI Zjeździe Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie!

 

Nie zabraknie wybitnych postaci polskiej sceny politycznej. Gośćmi zjazdu będą m.in.:

  • Tomasz Sakiewicz, redaktor "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie"
  • Antoni Macierewicz, marszałek Sejmu RP    
  • Adam Kwiatkowski, Kancelaria Prezydenta RP    
  • Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM    
  • Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS  

Poniżej szczegółowy program:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl