W majowych wyborach do PE w Polsce wybrano 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Jednak na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż była państwem członkowskim Wspólnoty, więc w PE zasiedli również europosłowie brytyjscy. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadziła 51, a nie 52 mandaty.

Posłem, który do czasu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nie obejmuje swojego mandatu w PE jest Dominik Tarczyński (PiS), który w niedawnych wyborach do Sejmu zdobył mandat poselski w okręgu świętokrzyskim.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli poseł lub senator zostaje wybrany do PE, to jego mandat w parlamencie krajowym wygasa. Ponadto zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, mandatu europosła nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym.

Jednak wobec Tarczyńskiego stosowane są obecnie przepisy specjalnej ustawy o zasadach ustalenia kolejności obsadzania mandatów europosłów wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024.

Ustawa przewiduje m.in., że osoba, której przypadł 52. mandat do PE (którego nie może objąć w związku z opóźnieniem brexitu) nie podlega przepisom o wygaśnięciu mandatu w parlamencie krajowym w związku z wyborem do PE, czy o zakazie łączenia z funkcją europosła innych stanowisk lub funkcji.

Tarczyński powiedział PAP, że po brexicie obejmie mandat w Parlamencie Europejskim, zaś do tego czasu będzie pracował w polskim Sejmie.

"Specustawa mówi bardzo jasno, że osoba oczekująca, czyli ja, może pełnić funkcje, które pełniła do tej pory, czyli nie wygasza się mandatu oraz może kandydować w wyborach, które były przewidziane na jesień, do Sejmu i Senatu"

- powiedział.

Po objęciu przez Tarczyńskiego mandatu w PE, jego mandat poselski wygaśnie, gdyż zgodnie z Aktem dotyczący wyborów członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, mandatu europosła nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym.