Usprawnić ruch przez południową granicę

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Jednym z priorytetów działań rządu w najbliższych latach będzie usprawnienie ruchu przez południową granicę Polski – zapowiedział minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak zaznaczył, chodzi o dodatkowy bodziec dla rozwoju kraju.

W rozmowie wyemitowanej w piątek rano na antenie Radia Katowice Kwieciński był m.in. pytany o Program dla Śląska, powiększony w ostatnich dniach o 32 nowe przedsięwzięcia o wartości ok. 5 mld zł. Obecnie ten rządowy program dla regionu zawiera 116 projektów o łącznej wartości 62 mld zł.

Odnosząc się do pytania o ostatnie działania kładące nacisk na południową część województwa śląskiego, Kwieciński podkreślił, że rząd chce w ramach programu rozwiązywać problemy w skali całego województwa, nie tylko Śląska pojmowanego jako jego największa aglomeracja czy kraina geograficzna.

„Program bierze pod uwagę zarówno północ, czyli dawne województwo częstochowskie, ale bierze też pod uwagę południe, czyli Podbeskidzie. Tu faktycznie są projekty, o których mówiliśmy od wielu lat”

- zaznaczył szef Ministerstwa Inwestycji, nawiązując do podpisania w ostatnich dniach umów na budowę tzw. obejścia Węgierskiej Górki w śladzie trasy S1, rewitalizacji połączeń kolejowych do Wisły i Cieszyna oraz zapowiedzi podjęcia prac projektowych dla nowego odcinka linii kolejowej przez Jastrzębie do Ostrawy.

„Ten objazd (brakującego odcinka trasy S1), który jest w tej chwili, przez Węgierską Górkę, jest karkołomny. Wszyscy, którzy jechali tamtędy, na to wskazują - więc wreszcie ten węzeł gordyjski będzie rozwiązany. Obiecaliśmy, że go rozwiążemy i go rozwiążemy. Połączenie Wisły z Cieszynem – też od lat o nim się mówiło: tam zabrakło pieniędzy i my znaleźliśmy pieniądze”

- mówił Kwieciński.

„Trzeci projekt jest dla nas szczególnie ważny dlatego, że widzimy, że aby dać dodatkowe bodźce dla rozwoju naszego kraju, musimy mieć lepsze połączenia komunikacyjne drogowe i kolejowe z naszymi sąsiadami, szczególnie z Czechami i Słowakami”

- podkreślił.

„To świetnie widać na mapie naszego kraju – jeżeli ponanosilibyśmy na nią średnią prędkość podróży czy to pasażerskiej, czy szczególnie przewożenia towarów, to widać wyraźnie, jak to załamuje się przy terenach nadgranicznych”

- obrazował minister.

„W związku z tym priorytetem na najbliższe lata będzie znaczne usprawnienie tych przejść granicznych i pracujemy nad tym z panem ministrem (infrastruktury Andrzejem) Adamczykiem już w tej chwili. Bo np. trasa S3 w województwie dolnośląskim i przejście do Czechów – jest naszym priorytetem. Autostradę A1 mamy, ale chodzi teraz o szereg połączeń kolejowych”

- wymieniał.

„Jednym z nich jest właśnie (planowane nowe połączenie) Ostrawa-Jastrzębie. Dla Jastrzębia – to jest duża aglomeracja miejska, która nie ma połączenia kolejowego. Więc tutaj aż prosi się to połączenie Jastrzębia z Ostrawą”

- zaznaczył.

Minister odniósł się też do pytania, czy w nowym rządzie pozostanie na czele obu dotychczasowych resortów. Jak mówił, w razie ewentualnej perspektywy wyboru jednego z nich, będzie rozmawiał. „Od tego jest premier. Tu premier decyduje, kogo widzi w rządzie, na jakim stanowisku. Oczywiście mamy prawo zgodzić się albo nie, ale zazwyczaj premierowi się nie odmawia” - wskazał Kwieciński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Sprawa Ewy Tylman. Bezwzględne więzienie za fałszywe zeznania

Zdjęcie ilustracyjne / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Karolina K. twierdziła, że widziała, jak ktoś zrzuca Ewę Tylman z mostu. Do takich zeznań - zdaniem prokuratury - namówił ją Radosław Białek, pracownik biura detektywistycznego. Dziś Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał kobietę na karę bezwzględnego więzienia. Wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Poznaniu jest prawomocny.

Ewa Tylman zaginęła w listopadzie 2015 r. Jej poszukiwania trwały wiele miesięcy, włączyło się do nich m.in. wynajęte przez rodzinę Tylman biuro Krzysztofa Rutkowskiego. Początkowo postępowanie prokuratury było prowadzone w sprawie dotyczącej "wzięcia i przetrzymywania zakładnika Ewy Tylman w celu zmuszenia członków jej rodziny do określonego zachowania, tj. uiszczenia okupu w zamian za jej uwolnienie".

Właśnie na tym początkowym etapie śledztwa, zaledwie kilka dni po zniknięciu Tylman, Karolina K. powiedziała śledczym, że ma wiedzę, która może okazać się im pomocna. Okazało się jednak, że jej zeznania - według prokuratury - były fałszywe. Prokuratura oskarżyła Karolinę K. o to, że po wcześniejszym uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania dwukrotnie zeznała nieprawdę.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w marcu 2018 roku. Prokurator Magdalena Jarecka podkreśliła w akcie oskarżenia, że Karolina K. twierdziła, iż w dniu 23 listopada 2015 r. o godz. 3.30, kiedy wraz ze swoją córką przejeżdżała samochodem przez most św. Rocha w Poznaniu, widziała mężczyznę w kurtce koloru niebieskiego, który stał przy leżącej na chodniku, nie dającej oznak życia kobiecie, którą następnie kilkakrotnie próbował podnieść, (...) a następnie, jak po raz kolejny podnosił on tę osobę - przerzucił ją przez ochronną barierkę na moście".

Z ustaleń śledczych wynikało, że Karolina K. została nakłoniona do złożenia nieprawdziwych zeznań. Według prokuratury, z Karoliną K. kilkakrotnie kontaktował się Radosław Białek (zgodził się na publikację pełnych danych) oraz inne - nieustalone dotychczas - osoby, nakłaniając ją do składania nieprawdziwych zeznań.

Karolina K. przyznała się w toku śledztwa do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa, z kolei Radosław Białek nie przyznał się do tego, że to on namawiał kobietę do mówienia nieprawdy. Oskarżonym groziła kara pozbawienia wolności do lat 8.

Na początku lutego tego roku poznański sąd rejonowy uznał Karolinę K. winną składania fałszywych zeznań i wymierzył jej karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat. Sąd orzekł także wobec oskarżonej karę grzywny. Współoskarżony Radosław Białek wyrokiem sądu został uniewinniony.

Sędzia Renata Żurowska wskazała w uzasadnieniu wyroku, że materiał dowodowy zebrany w sprawie jednoznacznie wskazywał na sprawstwo i winę oskarżonej. Jak dodała, z akt sprawy wnika ponadto, że w dniach, kiedy Białek miał namawiać kobietę do złożenia fałszywych zeznań, przebywał on poza granicami Polski, co jest udokumentowane m.in. zdjęciami i zeznaniami świadków.

„Skoro w dniach 24, 25 listopada bez najmniejszych wątpliwości, tak sąd ustalił, oskarżony Radosław Białek przebywał poza granicami Polski, to nie mógł on być obecny w domu Karoliny K., rozmawiać z nią i nakłaniać ją do składania fałszywych zeznań. Jest to obiektywnie niemożliwie”

– mówiła sędzia.

Apelację od orzeczenia sądu rejonowego złożyła prokuratura. We wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w tej sprawie.

Sąd utrzymał wyrok uniewinniający Radosława Białka, podzielając ustalenia sądu rejonowego w odniesieniu do oskarżonego. Karolinę K. sąd okręgowy skazał zaś na karę 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności.

Sędzia Ewa Taberska, uzasadniając orzeczenie, wskazała, że „ocena materiału dowodowego i ocena zachowania Karoliny K. w tej sprawie, wartość przede wszystkim tych jej fałszywych zeznań, które mogły zaważyć na losie oczywiście całej sprawy, już nie mówiąc o sprawie, ale o człowieku (…) nie mogły stanowić o tym, aby oskarżona nie poniosła kary surowej”.

Sędzia podkreśliła, że w tym przypadku kara orzeczona przez sąd rejonowy, czyli 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest karą rażąco łagodną.

„Nie można oczywiście w żadnej sprawie składać fałszywych zeznań, ale waga tej sprawy i sposób, w jaki oskarżona doprowadziła do pewnych czynności, podejrzeń, a potem sposób w jaki wypowiadała się na konferencji prasowej utrwalonej przecież i załączonej w poczet dowodów – nie może być karą, która może zadowolić społeczeństwo”

– podkreśliła sędzia.

„Dlatego też Sąd Okręgowy po głębokim przemyśleniu, oczywiście analizując kwestie opinii psychologicznych, psychiatrycznych, treść wyjaśnień oskarżonej, zdecydował jednak przyznać rację prokuratorowi, że kara wobec Karoliny K. musi być surowa, a ta, która została jej wymierzona, takiej właściwości nie ma. W związku z tym nastąpiła zmiana zaskarżonego wyroku i zostały uchylone orzeczenia, co do warunkowego zawieszenia wykonania kary”

– zaznaczyła sędzia Taberska.

Oskarżeni nie stawili się w sądzie na ogłoszeniu wyroku.

Śmierć Ewy Tylman

26-letnia Ewa Tylman wracała po imprezie do domu w nocy z 22 na 23 listopada 2015 r. Odprowadzał ją kolega Adam Z. Po raz ostatni sylwetkę kobiety zarejestrowały kamery monitoringu około godziny 3.20 w okolicach ul. Mostowej, przed mostem Rocha. Po tym ślad po niej zaginął. W lipcu 2016 r. z Warty wyłowiono jej ciało.

Od stycznia 2017 roku przed poznańskim sądem okręgowym toczył się proces Adama Z., który – według prokuratury - 23 listopada 2015 r. miał zepchnąć Ewę Tylman ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody. Prokuratura oskarżyła Adama Z. o zabójstwo z zamiarem ewentualnym; przestępstwo zagrożone karą do 25 lat więzienia lub dożywociem.

W kwietniu poznański sąd uznał, że Adam Z. nie zabił Ewy Tylman i uniewinnił go od zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Orzeczenie nie jest prawomocne

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl