W środę zakończyło się ostatnie, 86 posiedzenie Sejmu VIII kadencji; ostatnie posiedzenie Senatu IX kadencji ma zakończyć się w piątek.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 13 października, w związku z tym inauguracyjne posiedzenia obu izb muszą się odbyć najpóźniej 12 listopada.

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu.

"Decyzje dotyczące kandydatów, których zgłosimy na stanowiska marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu jeszcze nie zapadły. Będzie je dopiero podejmował komitet polityczny"

- oświadczył Fogiel.

Zaznaczył jednocześnie, że termin, w którym zbierze się to gremium, nie został jeszcze wyznaczony.

"Na pewno posiedzenie komitetu politycznego odbędzie się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu" – dodał Fogiel.

W mijającej kadencji Sejmu stanowisko marszałka piastowała Elżbieta Witek, a wicemarszałkami z ramienia PiS byli Małgorzata Gosiewska oraz Ryszard Terlecki.

Stanowisko marszałka Senatu pełnił Stanisław Karczewski, a wicemarszałkami z ramienia ugrupowania byli: Maria Koc, Marek Pęk oraz Michał Seweryński.

W czwartek Karczewski pytany przez dziennikarzy, kto będzie kandydatem PiS na marszałka nowo wybranego Senatu odpowiedział: "Wszystko wskazuje na to, że ja będę kandydatem".

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że w czwartek 24 października w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze; dzień później zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W wyniku niedzielnych wyborów Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.