Troje stołecznych radnych w Sejmie

Sejm / Kpalion [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej oraz Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba z PiS to troje warszawskich radnych, którzy dostali się do Sejmu. W Radzie Warszawy mają ich zastąpić odpowiednio Renata Królak, Piotr Szyszko i Sebastian Kędzierski.

W wyborach parlamentarnych startowało kilkunastu stołecznych radnych, w tym szefowie największych klubów: Cezary Jurkiewicz (PiS) i Jarosław Szostakowski (KO). Do Senatu startowała jedyna radna niezrzeszona Monika Jaruzelska.

Do Sejmu, startując w okręgu warszawskim, dostała się jednak inna trójka radnych. W gmachu przy ul. Wiejskiej pracę rozpocznie dotychczasowa wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska), która zdobyła 10 tys. 228 głosów, a także dwóch radnych PiS - Sebastian Kaleta (jednocześnie wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej), na którego głos oddało 17 tys. 459 wyborców i Jacek Ozdoba, którego poparło 17 tys. 873 osoby (zdobył mandat poselski w okręgu płockim).

Ich miejsca w Radzie Warszawy zajmą osoby, które startowały w wyborach samorządowych w 2018 r. z tych samych list, co posłowie-elekci i zdobyli kolejno największą liczbę głosów.

Za Gajewską w radzie miasta znaleźć ma się obecna naczelnik z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji w Wilanowie Renata Królak. Miejsce Kalety zająć ma Piotr Szyszko, który był już stołecznym radnym m.in. w kadencji 2014-2018. W fotelu radnego za Ozdobę zasiąść ma Sebastian Kędzierski, który w ub. roku startował do rady miasta z okręgu obejmującego Pragę Północ i Białołękę. Z informacji uzyskanych przez PAP w PiS, Szyszko i Kędzierski obejmą mandaty stołecznych radnych.

Do Sejmu nie dostał się szef radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski, który zdobył 3 tys. 768 głosów. Do Senatu nie został wybrany szef radnych PiS Cezary Jurkiewicz, który w warszawskim okręgu nr 42 obejmującym Pragę Południe i Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą uzyskał 84 tys. 557 głosów (35,45 proc.). Pokonał go startujący z komitetu Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, który zdobył 153 tys. 994 głosów, czyli 64,55 proc.

Radną Warszawy pozostanie także Monika Jaruzelska, która w wyborach do Senatu w warszawskim okręgu nr 43 otrzymała 57 tys. 946 głosów - w okręgu tym mandat senatora zdobyła Barbara Borys-Damięcka (KO) uzyskując 157 tys. 359 głosów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjczycy nie chcą oddać wysp

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Wielka Brytania nie zwróciła Mauritiusowi spornego archipelagu Czagos na Oceanie Indyjskim, mimo że dzisiaj upłynął termin, który Londynowi wyznaczyło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na największej z wysp - Diego Garcia - mieści się amerykańska baza wojskowa.

"Wielka Brytania nie ma wątpliwości co do naszej suwerenności nad Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego (BTOI), które znajduje się pod ciągłą brytyjską suwerennością od 1814 roku. Mauritius nigdy nie sprawował suwerenności nad BTOI, a Wielka Brytania nie uznaje jego roszczeń"

- napisało w wydanym dzisiaj oświadczeniu brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Leżące ok. 500 km na południe od Malediwów wyspy Czagos oddzielono od Mauritiusu w 1965 r., gdy był on brytyjską kolonią i wraz z trzema wyspami oddzielonymi od Seszeli weszły w skład utworzonego przez Londyn Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Wielka Brytania zapłaciła Mauritiusowi za Czagos 3 mln ówczesnych funtów, ale władze tego kraju twierdzą, że zgoda na sprzedaż wysp była warunkiem przyznania Mauritiusowi niepodległości, co nastąpiło w 1968 r.

W lutym tego roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że wyspy Czagos zostały oddzielone od Mauritiusu w sposób bezprawny, w związku z czym Wielka Brytania powinna zakończyć administrowanie nimi tak szybko, jak to możliwe.

W efekcie w maju Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów - 116 za, pięć przeciw i 55 wstrzymujących się - przyjęło rezolucję, która stwierdza, że dekolonizacja Mauritiusu "nie została przeprowadzona w sposób zgodny z prawem do samostanowienia" i w związku z tym "dalsza administrowanie (przez Wielką Brytanię) stanowi czyn bezprawny".

Rezolucja wezwała Wielką Brytanię, by w ciągu sześciu miesięcy - czyli do 22 listopada - zwróciła archipelag. Rezolucja nie przewiduje jednak żadnych sankcji za jej niewypełnienie.

W maju, gdy przyjmowano rezolucję, brytyjski MSZ oświadczył, że wprawdzie nie uznaje roszczeń Mauritiusu, ale zgodnie z wcześniej złożonymi zobowiązaniami przekaże mu wyspy, jak tylko nie będą potrzebne dla celów obronnych. Ale od 1973 r. na największej z nich - Diego Garcia - znajduje się amerykańska baza wojskowa. M.in. z niej amerykańskie samoloty startowały, aby dokonywać bombardowań Afganistanu i Iraku w czasie wojen w tych krajach. Tam też ponoć mieściło się jedno z tajnych więzień CIA, w których w sposób pozaproceduralny przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm. Trzy lata temu Wielka Brytania i USA po raz kolejny przedłużyły umowę o dzierżawie terenu pod bazę - do roku 2036.

Na dodatek w celu budowy bazy Wielka Brytania w latach 1968-73 przesiedliła całą ludność Diego Garcii (to jedyna zamieszkana wyspa z archipelagu) - w sumie ponad tysiąc osób - na Mauritius i Seszele, gdzie byli dyskryminowani i żyli w biedzie. Wielka Brytania po latach kilkakrotnie przepraszała za przymusowe przesiedlenia.

Premier Mauritiusu Pravind Jugnauth oświadczył w piątek, że wobec upływu wyznaczonego przez ONZ terminu, obecność brytyjska na Czagos jest teraz nielegalną okupacją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl