Kard. O'Malley: Synod to nie referendum w sprawie celibatu

Kard. Sean O'Malley / By Scott Maentz - https://www.flickr.com/photos/smaentz/4872169390/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46983415

  

- Trwający w Watykanie Synod Biskupów dla Amazonii nie jest „referendum” w sprawie kapłańskiego celibatu. Jest czasem szukania sposobów większej troski duszpasterskiej o mieszkańców tego regionu, a także możliwości zapewnienia im regularnego życia sakramentalnego - mówił podczas synodu kard. Sean O'Malley, członek Rady Kardynałów.

Kard. O'Malley wskazał, że troska o zapewnienie kapłanów mieszkańcom Amazonii będzie wymagała poświęcenia ze strony całego Kościoła. Wskazał, że warto się m.in. zastanowić nad redystrybucją księży na świecie.

Podkreślił też, że istnieje konieczność rozpalenia na nowo ducha misyjnego i wzięcia większej odpowiedzialności, także finansowej, za Kościół w Amazonii. Hierarcha wskazał zarazem na konieczność promowania miejscowych powołań i zatroszczenia się, by mogły odbywać formację w swoim środowisku, we własnym języku i kontekście kulturowym.

Przywołał tu przykład seminarium duchownego w Gwatemali, które formowało kapłanów pochodzących z ludów tubylczych, poprzez specjalnie przygotowany dla nich program studiów. Niestety z powodu braku środków zostało zamknięte. Klerycy przeniesieni do innych seminariów nie wytrzymali zderzenia z odmienną kulturą, a także wyobcowania w środowisku, w którym czuli się gorsi. Kard. O'Malley podkreślił, że taka inkulturowana formacja seminaryjna może stanowić szansę dla Amazonii.

Amerykański hierarcha ujawnił zarazem, że w swych wystąpieniach papież Franciszek prosił ojców synodalnych m.in. o większe zajęcie się problemem przemocy w tym regionie. Zarówno gdy chodzi o przemoc wobec misjonarzy i ludzi walczących o prawo do ziemi, jak i wobec środowiska oraz skutków jakie to pociąga dla mieszkańców Amazonii i całego świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Bielsko-Biała otrzymało maseczki z Chin

/ Anna Shvets

  

Transport 10 tys. maseczek sanitarnych i 4 tys. maseczek typu N95 w darze od Chińczyków dotarł do Bielska-Białej – podał bielski magistrat. Władze Żywca poinformowały natomiast, że miejscowy browar zakupi sprzęt medyczny dla tamtejszego szpitala.

"Do Bielska-Białej dotarła kolejna partia pomocy z Chin. (…) Maseczki od wtorku będą dystrybuowane. Trafią przede wszystkim do szpitali oraz do domów pomocy społecznej"

– poinformował rzecznik władz miasta Tomasz Ficoń.

Przypomniał, że dzięki wspólnym działaniom prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz zarządu grupy kapitałowej Martes Sport, Chińczycy przekazali w darze już wcześniej 165 tys. maseczek sanitarnych. Trafiły one nie tylko do szpitala miejskiego oraz ośrodków pomocy, ale także do placówek w okolicy, m.in. w Żywcu i Cieszynie.

Tomasz Ficoń poinformował również, że magistrat użyczył na czas nieokreślony dwa samochody osobowe Beskidzkiemu Centrum Onkologii - Szpitalowi Miejskiemu. "Pojazdy będą wykorzystywane do transportu pacjentów korzystających w placówce z zabiegów chemioterapii. Zwykle są one używane przez pracowników urzędu do wykonywania obowiązków służbowych w terenie" – wyjaśnił.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor poinformował, że wkrótce tamtejszy szpital powiatowy otrzyma od Grupy Żywiec sprzęt medyczny.

"Jestem po spotkaniu z dyrektorem browaru Tomaszem Klimą, który zadeklarował wsparcie dla żywieckiego szpitala powiatowego, (…) przeznaczając środki na zakup respiratora i pomp infuzyjnych. To najbardziej w tej chwili potrzebny sprzęt, którego potrzebuje szpital, żeby walczyć z epidemią koronawirusa"

– powiedział Szlagor.

Samorządowiec dodał, że miasto kupi natomiast potrzebny jednorazowy sprzęt ochrony osobistej.

"W tym trudnym okresie takie wspólne działanie jest niezwykle potrzebne i pokazuje, że jesteśmy razem nie tylko kiedy są powody do radości, ale także kiedy przychodzi zmierzyć się z wyzwaniem"

– powiedział Szlagor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts