Chcą wyhodować sztuczne mięso...

zdjęcie ilustracyjne / Ulrike Leone, pixabay

  

Doktorant psychologii z Uniwersytetu w Bath (W.Brytania) bada w jaki sposób konsumenci postrzegają mięso hodowane komórkowo. Mięso, które powstaje z komórek zwierzęcych w środowisku komórkowym. Jego źródłem nie jest więc ubój zwierząt. 

Jeśli ludzie przekonają się do jedzenia mięsa hodowanego komórkowo, można będzie zmniejszyć popyt na mięso tradycyjne i ocalić miliony zwierząt

- mówi Chris Bryant.

Zdaniem badacza wyhodowane mięso pod wieloma względami przewyższa mięso tradycyjne m.in. by je uzyskać, nie trzeba zabijać zwierząt, zrównoważony rozwój i środowisko, zużywanie mniejszej ilości wody czy zajmowanie mniejszych obszarów ziemi.

Podejście do mięsa hodowanego komórkowo badano w wielu ankietach. Jedna z nich, przeprowadzona w Wielkiej Brytanii, pokazuje, że ok. 19 proc. osób prawie co piąty badany mówi, że zjadłoby takie mięso. Natomiast w Stanach Zjednoczonych podejście do mięsa hodowane komórkowo jest dużo życzliwsze - tam już około 2/3 osób zapewniało, że takie mięso chciałoby jeść.

Obecnie w Wielkiej Brytanii co roku zabijamy miliard zwierząt hodowlanych. Jeśli mięso hodowane komórkowo zastąpi popyt na 19 proc. z tego miliarda, będzie to 190 milionów uratowanych zwierząt. Jeśli nauczymy się mówić o tym mięsie w taki sposób, że przekonamy do niego zaledwie jeden dodatkowy procent osób i podniesiemy ten odsetek z 19 do 20 proc., będzie to oznaczało kolejnych 10 milionów uratowanych istnień!

- mówi Chris Bryant.

Doktorant wyjaśnia, że kiedy ludzie pierwszy raz słyszą o mięsie hodowanym komórkowo, często myślą o nim z niepokojem albo wręcz ze wstrętem. Wynika to w większości z tego, że nie są zaznajomieni z tematem. Badacz opowiada, że często w toku rozmów, np. podczas grup fokusowych, kiedy ludzie poznają już korzyści, jakie wiążą się z produkcją takiego mięsa i dowiedzą się, jak ono powstaje są o wiele bardziej życzliwi wobec tego pomysłu. Według niego, kiedy jedzenie takiego mięsa w większym stopniu stanie się częścią naszej kultury, będzie je jadło coraz więcej osób.

Jak zapewnia, w dalszej perspektywie będzie możliwe wytwarzanie mięsa hodowanego komórkowo z dziwnych lub egzotycznych gatunków takich, które trudno udomowić, albo które wyginęły.
Pytany o to, co się stanie z kurami, krowami czy świniami, kiedy ludzkość przerzuci się na mięso hodowane komórkowo, Bryant powiedział, że teraz zwierzęta te hoduje się po to, by je zabijać i zjadać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezn.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


"Opozycja szaleje byle odwlec widmo klęski". Terlecki o uruchomieniu emerytowanych autorytetów

Ryszard Terlecki / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Opozycja szaleje byle odwlec widmo klęski, uruchomiono medialny walec celebrytów i emerytowane autorytety; nadzieja na wymianę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Donalda Tuska, Roberta Biedronia na Adriana Zandberga, mobilizuje liberalny światek - napisał na Twitterze szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.

[polecam:https://niezalezna.pl/320158-co-oznaczaloby-wprowadzenie-stanu-nadzwyczajnego-to-nie-tylko-przesuniecie-wyborow]

"Opozycja szaleje byle odwlec widmo klęski. Uruchomiono medialny walec, celebrytów, emerytowane autorytety. Nadzieja, na wymianę Kidawy na Tuska, Biedronia na Zandberga, a Kosiniaka na jego żonę, mobilizuje liberalny światek. Hasło: prawdziwi demokraci za likwidacją demokracji" - czytamy we wpisie twitterowym wicemarszałka Terleckiego.

Politycy opozycji nawołują do tego, by wprowadzić stanu nadzwyczajny. Marszałek Sejmu szybko rozwiała wszelkie wątpliwości.

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji.
- mówiła Elżbieta Witek.

[polecam:https://niezalezna.pl/320086-opozycja-nawoluje-do-przeniesienia-wyborow-marszalek-sejmu-odpowiada-krotko-konstytucja]

W wyborach prezydenckich zarejestrowano 35 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Spośród nich 19 zgłosiło do PKW kandydatury, zaś 12 zebrało wymaganych 100 tys. podpisów poparcia.

PKW zarejestrowała dotychczas pięciu kandydatów na prezydenta: Szymona Hołownię, Małgorzatę Kidawę-Błońską, Roberta Biedronia i Krzysztofa Bosaka, a wcześniej - na początku marca - także Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts