W czwartek minister Zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja we wspólnym oświadczeniu wskazali, że 16 października stowarzyszenie zamieściło na portalu społecznościowym wpis, z którego wynika, że w polskich szpitalach na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii dochodzi do eutanazji pacjentów.

"Minister zdrowia oraz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej stanowczo sprzeciwiają się tej próbie bezpardonowego, karygodnego szkalowania lekarzy i straszenia pacjentów"

– podkreślili.

Zaakcentowali, że zarzucanie grupie lekarzy pracujących na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii podejmowania działań mających na celu umyślne spowodowanie śmierci pacjenta, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla szpitala, jest "poza wszelką krytyką i nie może pozostać bez zdecydowanej reakcji".

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze, że na polecenie ministra Szumowskiego skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Stop NOP.

"Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego"

- podkreślił Cieszyński.