2457 umów dużych firm z instytucjami finansowymi na PPK. Docelowo system obejmie 8 mln Polaków

/ / geralt/pixabay.com/CC0 Public Domain

  

Już 2457 umów zawarły duże firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych – podał w czwartek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Dodał, że to rekordowy przyrost, jaki miał miejsce w ciągu jednego dnia, bo w przeciągu doby zawartych zostało ponad 160 umów.

 

Pod koniec września Marczuk mówił dziennikarzom, że umowy takie podpisało 1320 firm, a w środę informował, że liczba podpisanych umów sięgnęła 2296.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Wiceminister dziękuje służbie zdrowia

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

- Od pracowników służby zdrowa na pierwszej linii frontu, m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników i diagnostów, zależy przebieg walki z epidemią. Dziękujemy im za to, co robią – mówił w Senacie wiceminister zdrowia, senator Waldemar Kraska.

Izba procedowała nad nowelizacją ustaw, związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

"Chciałbym zacząć od podziękowań, od podziękowań dla wszystkich pracowników służby zdrowa – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych. To oni są na pierwszej linii frontu, to od ich zaangażowania, od ich serca zależy, jak epidemia w Polsce będzie dalej przebiegała"

– powiedział Waldemar Kraska.

"Zawsze podkreślałem, że kto wybiera te zawody, nie kieruje się tylko wartościami materialnymi, ale także powołaniem. (…) Widać, że wiedzą, jak wielka jest ich odpowiedzialność za życie i zdrowie Polaków"

– dodał.

Wiceminister Kraska z uznaniem wypowiedział się o obywatelach, którzy w przeważającej większości stosują się do zaleceń i ograniczeń. 

[polecam:https://niezalezna.pl/319801-premier-mateusz-morawiecki-na-posiedzeniu-senatu-rp-nalezy-ocalic-jak-najwiecej-miejsc-pracy]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts