W Szklarskiej Porębie górskie zawody bojowe żołnierzy

Kilkudziesięciu żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec bierze udział w górskich zawodach bojowych Mountain Warrior 2019, które odbywają się w Szklarskiej Porębie (Dolnośląskie). Wojskowi rywalizują w kilkunastu konkurencjach - sprawnościowych, technicznych i alpinistycznych.

https://awl.edu.pl

Międzynarodowe zawody Mountain Warrior, których organizatorem jest Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki, odbywają się już po raz 11. W tym roku obok polskich żołnierzy z różnych jednostek z całego kraju, w zawodach biorą udział wojskowi z Uniwersytetu Obrony z czeskiego Brna oraz z niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej. Polską armię reprezentują dwa zespoły z AWL oraz m.in. żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rzeczniczka AWL por. Roksana Trawka powiedziała, że celem zawodów jest przede wszystkim wymiany doświadczeń, w tym z żołnierzami z innych krajów. „To również praktyczne ćwiczenia swoich umiejętności, w trudnych górskich warunkach” - powiedziała Trawka.

Rywalizacja prowadzona jest przez cztery dni. Areną zmagań są okolice Kruczych Skał na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Tu odbywają się m.in. konkurencje alpinistyczne. „Każdy z zawodników startuje z co najmniej 15-kilogramowym obciążeniem” - powiedziała rzeczniczka. W tym roku w zmaganiach w Szklarskiej Porębie biorą udział 12 zespoły, z których każdy składa się z czterech osób.

Żołnierze biorący udział w zawodach rywalizują w kilkunastu konkurencjach. To m.in. 20-kilometrowy marsz. W ramach tej konkurencji zawodnicy muszą przeprowadzić też ewakuację – udzielić pierwszej pomocy rannemu i wynieść go na noszach. Jednym z zadań podczas marszu jest również rozpalenie ognia przy użyci krzesiwa i tego, co żołnierz znajdzie w lesie. Na tak rozpalonym ognisku zawodnicy muszą zagotować pół litra wody.

Kolejne konkurencje to strzelanie bojowe oraz zadania z zakresu ratownictwa medycznego. Żołnierze rywalizują też w konkurencjach technicznych i alpinistycznych. To wspinaczka, zjazdy po linie oraz budowa mostu linowego i przeprawa na drugi brzeg rzeki.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo