Nie będzie śledztwa ws. „tęczowej zarazy”. Opaczna interpretacja nie przekonała prokuratury

/ Abp Marek Jędraszewski / fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska; Domena publiczna

  

Prokuratura nie wszczęła śledztwa w sprawie słów abp. Marka Jędraszewskiego, który podczas mszy św. z okazji wybuchu powstania warszawskiego w bazylice Mariackiej w Krakowie mówił o „tęczowej zarazie”. W związku z homilią duchownego, do prokuratury wpłynęło 19 zawiadomień.

W sprawie słów o "tęczowej zarazie", które abp Marek Jędraszewski wypowiedział podczas mszy świętej z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wpłynęło 19 zawiadomień - poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej Janusz Hnatko. Większość z nich złożyły osoby prywatne, dwa wpłynęły od stowarzyszeń walczących z zachowaniami ksenofobicznymi i rasistowskimi.

Prokuratura nie uznała, by te słowa nosiły znamiona czynu zabronionego i odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie. Jak dodano, ustawodawca w katalogu ochrony "pomija ochronę z uwagi na orientację seksualną".

Wskazano, że „słów hierarchy nie sposób rozpatrywać przez pryzmat zapisów Kodeksu karnego o tym, że karze podlega osoba, która sprowadza niebezpieczeństwo na innych ludzi”. Podano również, że niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób LGBT, które miałoby zostać sprowadzone na nie wskutek słów, które padły w czasie kazania, jest "abstrakcyjne i nieokreślone, i nie wystąpiły przy tym okoliczności szczególnie niebezpieczne".

- Nie można także mówić, by zachowanie arcybiskupa zawierało elementy poniżające, lekceważące czy też obelżywe wobec przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych

- czytamy w oświadczeniu.

Interpretację słów abpa Marka Jędraszewskiego przez przedstawiciela Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, jakoby metropolita "propagował faszyzm, stosując retorykę, którą stosowali naziści, odczłowieczając ludzi skazanych na masowe prześladowanie i eksterminację”, uznano za daleko idąca.

- Uroczystość kościelna i wygłoszone w jej trakcie kazanie były oddaniem czci powstańcom warszawskim i samej stolicy - jako walczącym z faszyzmem

- zaznaczyła prokuratura.

Słowa abp. Jędraszewskiego komentowano w przestrzeni publicznej. Odniósł się do nich m.in. prezydent Andrzej Duda, który w rozmowie z Polsat News powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, iż metropolita "ma ogromny szacunek do człowieka". "Zresztą chyba nikt w to nie wątpi" - zaznaczył prezydent. Według niego hierarcha mówił "o pewnym ideologicznym starciu". "I rzeczywiście ze swojego punktu widzenia - filozofa opowiedział się w tym ideologicznym sporze w sposób zdecydowany" - powiedział Andrzej Duda. Powtórzył, że w słowach abpa Jędraszewskiego chodziło o "o ideologię, a nie o ludzi".

Duchownego krytykowali z kolei politycy opozycji. Lider Wiosny Robert Biedroń w związku z atakami na uczestników I Marszu Równości w Białymstoku napisał list do papieża Franciszka, w którym przekazał "wyrazy głębokiego zaniepokojenia faktem, że przedstawiciele Kościoła Katolickiego w Polsce gloryfikują stosowanie przemocy". Nawiązał w nim także do słów abp. Jędraszewskiego.

Jako pierwsze informację o tym, że prokuratura nie wszczęła śledztwa w sprawie słów abp. Jędraszewskiego, podał portal RMF24.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Warszawa: Tragedia przy Smolnej. Mężczyzna wypadł z okna na 13. piętrze!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W bloku przy ulicy Smolnej 8 w Warszawie doszło dziś do tragicznego zdarzenia. Z okna na 13. piętrze wypadł 32-letni mężczyzna. Nie miał szans na przeżycie.

- Z wieżowca przy ul. Smolnej w Warszawie około godziny 11.00 spadł mężczyzna. Poniósł śmierć na miejscu. W sprawie zostanie wszczęte śledztwo, które wyjaśni okoliczności jego śmierci

– powiedział portalowi tvp.info asp. sztab. Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl