Akt oskarżenia po tragicznym wypadku. Zginęło dwoje dzieci, przed sądem staną dwie osoby

Do wypadku doszło w marcu br. / fot. eOstroleka.pl

  

Do sądu trafił akt oskarżenia wobec dwojga osób kierujących pojazdami, które w marcu zderzyły się pod Ostrołęką. W wyniku zderzenia zginęły jadące w jednym z pojazdów dwie dziewczynki. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia. Do zderzenia samochodów osobowego i ciężarowego doszło rano 27 marca br. na dk 61 w Kordowie. Sześcioletnia dziewczynka i dwumiesięczne niemowlę zginęły na miejscu.

Samochodem osobowym kierowała 36-letnia Ewa B., matka obu dziewczynek.

"Została ona oskarżona o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że kierując samochodem marki Opel zafira, niewłaściwie obserwowała jezdnię oraz nie dostosowała prędkości i techniki jazdy do warunków drogowych, w celu uniknięcia zderzenia z pojazdami znajdującymi się przed nią zjechała na łuku drogi na przeciwległy pas ruchu i doprowadziła do zderzenia z jadącym z przeciwka ciągnikiem siodłowym marki Renault wraz z naczepą kierowanym przez Przemysława K."

- przekazano w komunikacie prokuratury.

Jak dodano, oskarżonym w tej sprawie został również kierowca ciężarówki, mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, 35-letni Przemysław K.

"Oskarżono go o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez prowadzenie pojazdu z nadmierną prędkością i niedostosowanie techniki jazdy do warunków drogowych. Zachowaniem swoim przyczynił się do zderzenia z pojazdem marki Opel zafira, kierowanym przez Ewę B. i śmierci małoletnich pasażerek pojazdu Opel"

- oceniła prokuratura.

Jak przekazano, podstawą oskarżenia były przede wszystkim opinie biegłych z zakresu techniki samochodowej i ruchu drogowego oraz z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

"Ewa B. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i odmówiła składania wyjaśnień. Przemysław K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień"

- przekazała prokuratura.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce.

Jak w dniu wypadku relacjonowała ostrołęcka policja, kobieta kierująca oplem, jadąc od strony Warszawy w kierunku Ostrołęki, dojechała do miejsca, w którym zatrzymały się przed nią dwa samochody.

"Kierujący tymi pojazdami wykonywali manewr skrętu w lewo w drogę prowadząca do centrum miejscowości Kordowo. Z nieznanych przyczyn kierująca oplem zjechała na lewy pas ruchu i wykonywała manewr ominięcia tych pojazdów. Z przeciwka jednak poruszał się samochód ciężarowy, który uderzył przodem w prawy bok opla"

- przekazywali policjanci.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Papież wyruszył do Tajlandii i Japonii

/ Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation)

  

Papież Franciszek wyruszył dzisiaj wieczorem w podróż do Tajlandii i Japonii. Samolot z Ojcem Świętym, jego współpracownikami i prawie 70 wysłannikami światowych mediów odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino.

32. zagraniczna pielgrzymka Franciszka jest jedną z najdłuższych i najdalszych. Papież pokona około 26 tysięcy kilometrów.

Główne tematy podróży to pokój, dialog z innymi religiami i kulturami oraz kwestia broni nuklearnej, którą poruszy w Japonii w miastach zniszczonych przez amerykańskie bomby atomowe w 1945 roku: Nagasaki i Hiroszimie.

Na pokładzie samolotu papież przywita się po kolei ze wszystkimi dziennikarzami i będzie z nimi rozmawiał.

Pierwszym etapem podróży papieża będzie stolica Tajlandii - Bangkok, do którego przybędzie po blisko 12 godzinach nocnego lotu w środę przed południem, czyli około godziny 6.30 w Polsce. Na wojskowym terminalu lotniska odbędzie się krótka ceremonia powitania. Po niej Franciszek pojedzie samochodem do położonej w odległości ponad 30 kilometrów od lotniska nuncjatury apostolskiej, w której zatrzyma się w czasie pobytu w Tajlandii, czyli do soboty.

Hasłem jego wizyty są słowa „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 350-lecia przyjazdu do tego kraju pierwszych katolickich misjonarzy.

93 procent ludności Tajlandii to buddyści, katolicy stanowią niecały 1 procent; jest ich około 300 tysięcy.

Franciszek został zaproszony do Tajlandii w 2013 roku, czyli na początku swego pontyfikatu. 35 lat temu kraj ten odwiedził św. Jan Paweł II.

CZWARTEK

W czwartek na dziedzińcu siedziby rządu w Bangkoku odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha. Następnie Franciszek wygłosi przemówienie powitalne do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa. Złoży także wizytę u 91-letniego najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram oraz odwiedzi stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.

W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn. Wieczorem na stadionie narodowym papież odprawi mszę.

PIĄTEK

W piątek Franciszek spotka się z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii na Uniwersytecie Chulalongkorna. Później w stołecznej katedrze odprawi mszę dla młodzieży.

Oczekuje się, że w swych wystąpieniach papież odniesie się między innymi do problemów społecznych, czyli ubóstwa, prostytucji, handlu dziećmi i kobietami, ekstremizmu religijnego, a także do kwestii turystyki seksualnej.

Tłumaczką papieża będzie jego argentyńska kuzynka, 77-letnia zakonnica Ana Rosa Sivori, która od ponad 50 lat przebywa w Tajlandii jako misjonarka. Obecnie jest wicedyrektorką szkoły katolickiej.

SOBOTA

W sobotę papież zakończy wizytę w Bangkoku i odleci do Tokio. Hasłem jego wizyty w Japonii są słowa "Chronić każde życie". Wśród ludności Japonii liczącej 127 milionów jest około pół miliona katolików. Papież przybędzie w przypadającą w tym roku 470. rocznicę przyjazdu świętego Franciszka Ksawerego, Apostoła Japonii.

To jezuici, macierzysty zakon Jorge Bergoglio, przynieśli tam chrześcijaństwo w połowie XVI wieku; na początku XVII stulecia zostało ono zakazane. Ten zakaz obowiązywał do XIX wieku.

Przypomina się, że marzeniem młodego księdza Bergoglio było to, by pojechać na misję do Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jego przełożeni w Argentynie mieli wobec niego inne plany.

NIEDZIELA

Niedziela będzie najważniejszym dniem papieskiej wizyty. Rano Franciszek poleci do Nagasaki, gdzie w miejscu wybuchu bomby, czyli Atomic Bomb Hypocenter Park, wystosuje do całego świata orędzie na temat broni nuklearnej. Oczekuje się, że będzie apelował o jej całkowite zakazanie. Przypomina się, że już dwa lata temu papież mówił, że broni atomowej nie można składować nawet w celach odstraszania. Takie stanowisko krytykuje część środowisk, argumentując, że metoda odstraszania działa od ponad 70 lat.

Następnie papież odda hołd świętym męczennikom na wzgórzu Nishizaka, gdzie w 1597 roku, w czasach prześladowań religijnych, ukrzyżowano 26 chrześcijan.

Po południu Franciszek odprawi mszę na miejscowym stadionie baseballowym, po czym odleci do Hiroszimy. Tam weźmie udział w spotkaniu na rzecz pokoju i wygłosi przesłanie przy Pomniku Pokoju.

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek 25 listopada w Tokio papież spotka się z ofiarami potrójnej katastrofy w 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i poważnej awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Promieniowanie zmusiło wtedy do ucieczki 160 tysięcy osób.

Franciszek złoży prywatną wizytę cesarzowi Naruhito w Pałacu Cesarskim. Później spotka się z młodzieżą w tokijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny i odprawi mszę na stadionie.

Kolejny punkt to spotkanie papieża z premierem Shinzo Abem w jego siedzibie, Kantei, a następnie przemówienie do przedstawicieli władz państwa.

WTOREK

W ostatnim dniu pobytu, we wtorek, Franciszek wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Sophia, założonym przez jezuitów. Następnie wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, który będzie towarzyszył Franciszkowi w podróży, powiedział watykańskim mediom, że pokój będzie jej pierwszoplanowym tematem.

Jak podkreślił, papież pragnie, by zgodnie ze swym wizerunkiem duszpasterza móc podzielać z innymi wszystkie aspekty życia, czyli "radości, oczekiwania, nadzieje, ale także smutki".

Kardynał Parolin zaznaczył, że podczas spotkań z Kościołami obu tych krajów Franciszek "wystosuje przesłania ważne dla całego świata i dla całego Kościoła".

Zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez Franciszka do udziału w podróży papieskim samolotem jest zapraszany jako gość specjalny jeden ze zwykłych pracowników Watykanu. Tym razem jest to kaligraf z Sekretariatu Stanu.

Dziennikarze towarzyszący papieżowi w podróży mają nadzieję, że w jej trakcie odniesie się, czego wcześniej nie zrobił, do coraz gwałtowniejszych protestów w Hongkongu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl