Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zdobył najwięcej głosów w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim (nr 5) - 76 267, czyli blisko 17 proc. głosów w całym okręgu. Ardanowski najwyższe procentowo poparcie uzyskał w powiecie golubsko-dobrzyńskim, gdzie głos oddało na niego 26,08 proc. biorących udział w wyborach. Jego wynik jest lepszy od rezultatu z 2015 roku o blisko 57 tysięcy głosów.

"To jest wynik, którego ja się absolutnie nie spodziewałem. Sądziłem, że on będzie przyzwoity - biorąc pod uwagę notowania PiS, jak również opinie rolników o ponad roku mojej pracy, jako ministra. Przekazywali mi, że w ich ocenie ten czas nie był stracony"

- mówił Ardanowski w Działyniu (powiat golubsko-dobrzyński).

Dodał, że jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce i najlepszy w wyborach do Sejmu od 1989 roku w województwie kujawsko-pomorskim.

"To dla mnie wielka radość, ale także dodatkowa motywacja, żeby zrealizować to, co zapowiadałem w kampanii. Ludzie obdarzyli mnie wielkim zaufaniem - być może w części w oparciu o to, co już udało się zrobić. Dalej chcę bardzo ciężko pracować - nie tylko dla naszego regionu. Polska jest najważniejsza. Jeżeli podejmujemy korzystne działania dla całego kraju, to one są również korzystne dla naszych terenów - chociażby dla ukochanej ziemi dobrzyńskiej, na której znów się spotykamy"

- podkreślił Ardanowski, który uczestniczył w XXIV Konferencji Historycznej "Z dziejów Ziemi Dobrzyńskiej".

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w niedzielnych wyborach parlamentarnych w okręgu toruńskim zdobywając 40,38 proc. głosów. Koalicja Obywatelska uzyskała 26,42 proc. głosów. Cztery lata temu na PiS w tym okręgu - 33,57 proc. biorących udział w wyborach, a na PO głosowało - 25,77 proc. Wówczas po jednym mandacie wywalczyły także PSL, Nowoczesna i Kukiz'15.

W niedzielnych wyborach trzeci wynik w okręgu uzyskał komitet SLD – 14,83 proc., czwarty PSL – 10,88 proc., a piąty Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,33 proc.

Okręg obejmuje powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski, włocławski oraz miasta Grudziądz, Toruń, Włocławek.

Na listę PiS w okręgu głosowało ogółem 182 648 wyborców, na KO – 119 526, SLD – 67 076, PSL – 49 225, Konfederację 28 625, a na Bezpartyjnych i Samorządowców – 5230.

Frekwencja w okręgu wyniosła 56,4 procent, a w województwie kujawsko-pomorskim 58,10 proc.