W piątek rusza Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Pałac Prymasowski w Warszawie / By Doronenko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71195836

  

Propagowanie nauczania społecznego Kościoła, a także integracja środowisk realizujących te zasady i wymiana dobrych praktyk w tej dziedzinie to główne cele rozpoczynającego się w piątek w Pałacu Prymasowskim w Warszawie dwudniowego Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.

Festiwal organizują Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Fundacja Civitas Christiana i Obserwatorium Społeczne.

Organizatorzy poinformowali, że festiwal jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne, aby nauka społeczna Kościoła była obecna w otaczającym nas świecie. Odbywać się on będzie pod honorowym patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

W trakcie festiwalu odbędą się dwie debaty, w których wezmą udział znamienici goście. W pierwszej debacie eksperckiej "Kaganek czy kaganiec oświaty?" uczestniczyć będą ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, red. Jan Wróbel z TOK FM i małopolski kurator oświaty Barbara Nowak.

W drugiej debacie "Made in Poland. Metka czy łatka?" udział wezmą ks. prof. Krzysztof Kietliński z UKSW, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Tomasz Janik, prezes Zarządu Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel i wiceprezes Zarządu Grupa INCO SA.

Wykład wprowadzający do debaty na temat nauki społecznej Kościoła wygłosi przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna nie wierzy w koniec totalnej opozycji. W Senacie przekonywał o... końcu władzy

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Większość senacka, którą w tej kadencji tworzą ugrupowania i senatorowie opozycji, wybrała we wtorek Tomasza Grodzkiego z Koalicji Obywatelskiej marszałkiem izby. Jego kandydaturę poparło 51 senatorów, 48 głosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego z PiS, senator Lidia Staroń wstrzymała się od głosu. Wyniki głosowania wprawiły Grzegorza Schetynę w tak dobry nastrój, że postanowił on zwrócić się do Jarosława Kaczyńskiego z... odezwą.

Tuż po wyborze na wspólnym briefingu w Senacie wystąpili: Tomasz Grodzki i lider PO Grzegorz Schetyna.

Mam dla państwa dobrą informację, która płynie z Senatu - werdykt wyborczy, który Polacy wydali 13 października, decydując o zwycięstwie partii opozycyjnych w wyborach do Senatu, został dzisiaj uhonorowany głosowaniem większości opozycyjnej.
- powiedział Schetyna.

Pogratulował nowo wybranemu marszałkowi izby wyższej parlamentu.

Bez jego zaangażowania nie odbyłaby się ta cała operacja".
- dodał Schetyna.

Lider Platformy podziękował też za wybór partnerom z pozostałych partii opozycyjnych, z którymi PO współtworzyła tzw. pakt senacki - PSL i SLD oraz senatorom niezależnym: Wadimowi Tyszkiewiczowi i Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

Schetyna przekonywał też, że głosowanie w Senacie pokazuje, że demokracja w Polsce ma swój solidny fundament.

To zwycięstwo dedykujemy tym wszystkim, którzy wierzyli, że werdykt wyborczy może być zachowany, że Senat może być prawdziwą izbą wyższą polskiego parlamentu.
- podkreślił szef Platformy.

Wyraził też przekonanie, że najbliższe miesiące pokażą „dobrą współpracę” między rządzącym PiS a opozycją. Przypomniał, że Senat posiada inicjatywę legislacyjną.

Będzie gwarantował uczciwą, rzetelną debatę, gdzie prawo mniejszości, prawo opozycji będzie szanowane, nie tak, jak przez ostatnie cztery lata w Sejmie i w Senacie, ale w normalny, otwarty i demokratyczny sposób.
- powiedział Schetyna.

Lider PO podzielił się także swoim planem na Senat, przekonując, że będzie on dbał o wartości nadrzędne - takie jak szacunek dla konstytucji i praworządność oraz że będzie podejmował najważniejsze decyzje, prowadzące do odbudowy pozycji Polski w Europie i na świecie.

Także walczył o to, co najważniejsze - o klimat, o świeże powietrze, wreszcie o to, co musi być solą demokracji, że każdy głos opozycji musi być wysłuchany.
- dodał szef PO.

Powiedział również, iż chciałby głosowanie dedykować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Powiedział, że opozycja totalna się skończyła. Chciałem mu powiedzieć, że dzisiaj, teraz skończyła się władza totalna, że trzeba szanować opozycję, trzeba szanować Senat, trzeba szanować izbę wyższą.
- zaznaczył Schetyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl