Polski kontratenor z prestiżową nagrodą Gramophone

Jakub Józef Orliński / fot. operarara.pl

  

Jakub Józef Orliński, polski śpiewak – kontratenor został laureatem prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards 2019 w kategorii Young Artist - poinformował Instytut Adama Mickiewicza. Gala wręczenia odbyła się w środę wieczorem w Londynie.

Gramophone Classical Music Awards są jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych nagraniom muzyki klasycznej, a coroczna londyńska Gala to święto łączące artystów, wydawców oraz recenzentów i krytyków muzycznych. Zwycięzcy wybierani są przez dziennikarzy magazynu "Gramophone" oraz szerokie grono przedstawicieli branży muzycznej – nadawców, sprzedawców oraz administratorów sztuki i muzyków.

28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych – Wigmore Hall. W tym roku, w grudniu zaplanowany jest tam kolejny koncert polskiego kontratenora.

Orliński z łatwością jeździ po tym gęsto teksturowanym akompaniamencie. To atrakcyjny głos, który ma w sobie coś z Jaroussky'ego (nieobrobiona czystość, łatwe legato), ale z większym skupieniem i muskulaturą młodego Scholla, Zazzo lub Daviesa (…) ten głos ma wielka przyszłość

 - pisała o nim w miesięczniku "Gramophone" Alexandra Coghlan.

Wręczenie nagród Gramophone Classical Music Awards 2019 uświetniła oprawa muzyczna przygotowana przez jeden z najważniejszych polskich zespołów grających muzykę barokową - Arte dei Suonatori, który w 2003 r. był laureatem nagrody za najlepsze nagranie muzyki barokowej. Partnerem Gali był Instytut Adama Mickiewicza.

Gala była też okazją do szerszej prezentacji działań w ramach programu Polska Music zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, w szczególności multimedialnego projektu Mapy Polskich Kompozytorów.

Instytut rozpoczyna właśnie wieloletnią współpracę z Wigmore Hall, dzięki której polska muzyka i współcześni artyści będą coraz bardziej rozpoznawalni w Wielkiej Brytanii. W sezonie 2019/2020 i 2020/2021 w repertuarze sali znalazło się kilkanaście koncertów z muzyką polsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna nie wierzy w koniec totalnej opozycji. W Senacie przekonywał o... końcu władzy

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Większość senacka, którą w tej kadencji tworzą ugrupowania i senatorowie opozycji, wybrała we wtorek Tomasza Grodzkiego z Koalicji Obywatelskiej marszałkiem izby. Jego kandydaturę poparło 51 senatorów, 48 głosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego z PiS, senator Lidia Staroń wstrzymała się od głosu. Wyniki głosowania wprawiły Grzegorza Schetynę w tak dobry nastrój, że postanowił on zwrócić się do Jarosława Kaczyńskiego z... odezwą.

Tuż po wyborze na wspólnym briefingu w Senacie wystąpili: Tomasz Grodzki i lider PO Grzegorz Schetyna.

Mam dla państwa dobrą informację, która płynie z Senatu - werdykt wyborczy, który Polacy wydali 13 października, decydując o zwycięstwie partii opozycyjnych w wyborach do Senatu, został dzisiaj uhonorowany głosowaniem większości opozycyjnej.
- powiedział Schetyna.

Pogratulował nowo wybranemu marszałkowi izby wyższej parlamentu.

Bez jego zaangażowania nie odbyłaby się ta cała operacja".
- dodał Schetyna.

Lider Platformy podziękował też za wybór partnerom z pozostałych partii opozycyjnych, z którymi PO współtworzyła tzw. pakt senacki - PSL i SLD oraz senatorom niezależnym: Wadimowi Tyszkiewiczowi i Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

Schetyna przekonywał też, że głosowanie w Senacie pokazuje, że demokracja w Polsce ma swój solidny fundament.

To zwycięstwo dedykujemy tym wszystkim, którzy wierzyli, że werdykt wyborczy może być zachowany, że Senat może być prawdziwą izbą wyższą polskiego parlamentu.
- podkreślił szef Platformy.

Wyraził też przekonanie, że najbliższe miesiące pokażą „dobrą współpracę” między rządzącym PiS a opozycją. Przypomniał, że Senat posiada inicjatywę legislacyjną.

Będzie gwarantował uczciwą, rzetelną debatę, gdzie prawo mniejszości, prawo opozycji będzie szanowane, nie tak, jak przez ostatnie cztery lata w Sejmie i w Senacie, ale w normalny, otwarty i demokratyczny sposób.
- powiedział Schetyna.

Lider PO podzielił się także swoim planem na Senat, przekonując, że będzie on dbał o wartości nadrzędne - takie jak szacunek dla konstytucji i praworządność oraz że będzie podejmował najważniejsze decyzje, prowadzące do odbudowy pozycji Polski w Europie i na świecie.

Także walczył o to, co najważniejsze - o klimat, o świeże powietrze, wreszcie o to, co musi być solą demokracji, że każdy głos opozycji musi być wysłuchany.
- dodał szef PO.

Powiedział również, iż chciałby głosowanie dedykować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Powiedział, że opozycja totalna się skończyła. Chciałem mu powiedzieć, że dzisiaj, teraz skończyła się władza totalna, że trzeba szanować opozycję, trzeba szanować Senat, trzeba szanować izbę wyższą.
- zaznaczył Schetyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl