"Kino z Duszą" ponownie zagości w Warszawie

  

We wtorek, 22 października, w warszawskiej Kinotece rozpocznie się VII edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. W jego ramach zostaną wyemitowane dokumenty przedstawiające, zgodnie z mottem festiwalu, sens ludzkiego życia. Imprezę uświetnią panele dyskusyjne i naukowe z udziałem ekspertów. Festiwal zakończy 26 października gala wręczenia nagród dla najlepszych produkcji.

Filmy, które pokażemy w ramach siódmej edycji festiwalu, oprócz wartościowej treści wykazują się wysokim walorem artystycznym.Wszystkie filmy można obejrzeć za darmo, więc każdy może w jednym miejscu w krótkim czasie zapoznać się z nietuzinkowymi dokumentami

– zachęca do udziału w festiwalu w rozmowie z „Codzienną” dyrektor wydarzenia Grażyna Raszkowska.

„Kino z duszą” to inicjatywa kulturalna powstała w 2013 r. Jej inicjatorami są Fundacja Areopag XXI, Narodowe Centrum Kul-tury i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję warszawską Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ideą przyświecającą organizatorom festiwalu jest pokazanie widowni najciekawszych filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez polskich i zagranicznych twórców. Tematyka wyświetlanych produkcji dotyczy przede wszystkim kwestii społecznych, historycznych i rodzinnych, a łączy je refleksja nad sensem oraz znaczeniem ludzkiego życia. Filmy festiwalowe pokazują więc treści, które trudno dzisiaj znaleźć w produkcjach komercyjnych. Organizatorzy stają na wysokości zadania, by przybliżyć widzom tradycyjne wartości, prawdziwą sztukę, kulturę. Robią to nie tylko poprzez wyświetlanie dokumentów, lecz także organizację paneli dyskusyjnych, edukacyjnych czy spotkań z autorami filmów.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać m.in. z Agatą Puścikowską, autorką książki „Wojenne siostry”; Ewą K. Czaczkowską, autorką „Mistyczek. Kobiet wybranych przez Boga” czy z reżyserem Maciejem Kucielem oraz z jednym z bohaterów jego filmu „Amnezja” Muńkiem Staszczykiem. Imprezę otworzą filmy „Machabeusz z Hajduk – rzecz o bł. ks. Józefie Czempielu” w reżyserii Adama Kraśnickiego oraz „Tajemnica Ojca Pio” José Marii Zavali.

Widzów czeka więc uczta duchowa i religijna. Na festiwalu znajdą się też filmy dotyczące ochrony środowiska, jak chociażby „Wieś pływających krów”. Wejście na festwal jest nieodpłatne, ale trzeba się zapisać na stronie internetowej festiwalu i odebrać wejściówkę w kasach Kinoteki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

#BohaterDlaNetflixa - jest pomysł nietypowej akcji. "Tylko prawda jest ciekawa"

/ pixabay.com/jgryntysz

  

Polskie władze, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowanie zareagowały na historyczną nieprawdę, którą przedstawiono w miniserialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki". Pojawił się też pomysł, aby zachęcić Netflixa do produkcji filmu opowiadającego o polskich bohaterach i stworzyli akcję #BohaterDlaNetflixa, która spotkała już z pozytywnym przyjęciem przez internautów.

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.

Nie trzeba było również długo czekać na reakcję premiera Mateusza Morawieckiego, który postanowił wystosować list do szefa Netflixa, Reeda Hastingsa.

- Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem

- wskazał premier w liście. W odpowiedzi Netflix poinformował, że "pilnie przygląda się sprawie".

[polecam:https://niezalezna.pl/296754-naszym-zadaniem-jest-stanowczo-zareagowac-premier-morawiecki-pisze-do-szefa-netfliksa] [polecam:https://niezalezna.pl/296813-netflix-odpowiada-na-list-premiera-morawieckiego-chodzi-o-serial-iwan-grozny-z-treblinki]

Na problem historycznych niedokładności w serialu Netflixa zareagowali również posłowie Porozumienia, którzy zainicjowali akcję #BohaterdlaNetflixa.

- (...) Zachęcamy Netflix do stworzenia produkcji przedstawiającej polskich bohaterów wojennych. Mamy dla Was kilka podpowiedzi. Tylko prawda jest ciekawa. Jesteśmy dumni z naszej historii i naszych bohaterów! - czytamy w jednym z wpisów.

- Nasz pomysł jest reakcją na kłamstwa historyczne. Ale to ma być zdecydowanie akcja pozytywna - zadeklarował w rozmowie z portalem tvp.info poseł Karol Bortniczuk i zapowiedział, że kolejni bohaterowie będą przedstawiani sukcesywnie.

Wczoraj - jako pierwszy - zaprezentowany został rtm. Witold Pilecki. Dziś "Bohaterem dla Netflixa" jest św. o. Maksymilian Maria Kolbe. 

 Akcję z aprobatą przyjęli już Twitterowicze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl