Rosja chce pobrać wszystkim... odciski palców!

zdjęcie ilustracyjne / TheDigitalArtist; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Rosja może wprowadzić obowiązkowe pobieranie odcisków palców wszystkich wjeżdżających do kraju cudzoziemców, niezależnie od celu ich wizyty. Propozycję pozytywnie oceniają parlamentarzyści, branża turystyczna obawia się zmniejszenia napływu turystów.

O takich regulacjach wobec cudzoziemców mówił wiceszef MSW Rosji Aleksandr Gorowoj, występując w Soczi na międzynarodowym spotkaniu szefów służb specjalnych.

Przyjęcie odpowiedniej ustawy pozwoli na usystematyzowanie istniejącej bazy danych i zapobieżenie wjazdowi na terytorium kraju osób niepożądanych bądź tych, które popełniły przestępstwa na terytorium innych państw.
- powiedział Gorowoj.

Wskazał, że co roku do Federacji Rosyjskiej przyjeżdża około 17 mln obcokrajowców. Od początku br. ponad 30 tys. obywateli obcych państw zostało w Rosji pociągniętych do odpowiedzialności z powodu naruszenia przepisów migracyjnych, regulujących zasady pobytu na terenie kraju.

Jak podał w środę wieczorem dziennik "Kommiersant", projekt ustawy o odciskach palców gotowi są poprzeć parlamentarzyści, jeśli będzie jasne, jak przepisy te mają być realizowane w praktyce.

Idea jest godna szacunku. Jeśli pojawi się baza na każdego cudzoziemca, to przy zatrzymaniu obywatela bądź też kontroli jakiegoś naruszenia będzie można szybciej reagować. Cudzoziemcy, którzy wcześniej stanęli w Rosji przed sądem, czy też zostali z niej wydaleni, mogą zmieniać nazwisko i innymi metodami usiłować ukryć swoją tożsamość
- powiedział dziennikowi deputowany Anatolij Wyborny, który zasiada w komisji ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania korupcji w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji.

Igor Fomin, zasiadający w wyższej izbie - Radzie Federacji - powiedział, że „w niektórych krajach pobieranie odcisków palców przy wjeździe działa z powodzeniem”, jednak „należy zrozumieć”, w jaki sposób rozwiązanie to miałoby funkcjonować w Rosji. Parlamentarzysta wskazał, że Rosja stopniowo przechodzi na wizy elektroniczne i „wszystko to nie powinno być ze sobą sprzeczne”.

Wprowadzenie przepisów o obowiązkowym pobieraniu odcisków palców od wszystkich wjeżdżających do Rosji cudzoziemców obniży napływ turystów o 15-20 proc. w przypadku krajów objętych reżimem wizowym.
- powiedziała „Kommiersantowi” Maja Łomidze, dyrektorka Stowarzyszenia Operatorów Turystycznych (ATOR).

Z kolei źródło w branży turystycznej w rozmowie z dziennikiem uznało, że przyjęcie ustawy „wpłynie w sposób jednoznacznie negatywny na rozwój w Rosji klasycznej turystyki”.

Rosja niedawno zaczęła rozszerzać możliwości wjazdu na swoje terytorium na podstawie wiz elektronicznych. Z taką wizą można od 1 października odwiedzić Petersburg i obwód leningradzki, wcześniej wprowadzono je na terenie Kaliningradu i Władywostoku oraz regionów, gdzie znajdują się te miasta. Zapowiadano dalszy rozwój wiz elektronicznych w Rosji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

#BohaterDlaNetflixa - jest pomysł nietypowej akcji. "Tylko prawda jest ciekawa"

/ pixabay.com/jgryntysz

  

Polskie władze, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowanie zareagowały na historyczną nieprawdę, którą przedstawiono w miniserialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki". Pojawił się też pomysł, aby zachęcić Netflixa do produkcji filmu opowiadającego o polskich bohaterach i stworzyli akcję #BohaterDlaNetflixa, która spotkała już z pozytywnym przyjęciem przez internautów.

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.

Nie trzeba było również długo czekać na reakcję premiera Mateusza Morawieckiego, który postanowił wystosować list do szefa Netflixa, Reeda Hastingsa.

- Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem

- wskazał premier w liście. W odpowiedzi Netflix poinformował, że "pilnie przygląda się sprawie".

[polecam:https://niezalezna.pl/296754-naszym-zadaniem-jest-stanowczo-zareagowac-premier-morawiecki-pisze-do-szefa-netfliksa] [polecam:https://niezalezna.pl/296813-netflix-odpowiada-na-list-premiera-morawieckiego-chodzi-o-serial-iwan-grozny-z-treblinki]

Na problem historycznych niedokładności w serialu Netflixa zareagowali również posłowie Porozumienia, którzy zainicjowali akcję #BohaterdlaNetflixa.

- (...) Zachęcamy Netflix do stworzenia produkcji przedstawiającej polskich bohaterów wojennych. Mamy dla Was kilka podpowiedzi. Tylko prawda jest ciekawa. Jesteśmy dumni z naszej historii i naszych bohaterów! - czytamy w jednym z wpisów.

- Nasz pomysł jest reakcją na kłamstwa historyczne. Ale to ma być zdecydowanie akcja pozytywna - zadeklarował w rozmowie z portalem tvp.info poseł Karol Bortniczuk i zapowiedział, że kolejni bohaterowie będą przedstawiani sukcesywnie.

Wczoraj - jako pierwszy - zaprezentowany został rtm. Witold Pilecki. Dziś "Bohaterem dla Netflixa" jest św. o. Maksymilian Maria Kolbe. 

 Akcję z aprobatą przyjęli już Twitterowicze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl