Rosja chce pobrać wszystkim... odciski palców!

Rosja może wprowadzić obowiązkowe pobieranie odcisków palców wszystkich wjeżdżających do kraju cudzoziemców, niezależnie od celu ich wizyty. Propozycję pozytywnie oceniają parlamentarzyści, branża turystyczna obawia się zmniejszenia napływu turystów.

zdjęcie ilustracyjne
TheDigitalArtist; pixabay.com / Creative Commons CC0

O takich regulacjach wobec cudzoziemców mówił wiceszef MSW Rosji Aleksandr Gorowoj, występując w Soczi na międzynarodowym spotkaniu szefów służb specjalnych.

Przyjęcie odpowiedniej ustawy pozwoli na usystematyzowanie istniejącej bazy danych i zapobieżenie wjazdowi na terytorium kraju osób niepożądanych bądź tych, które popełniły przestępstwa na terytorium innych państw.
- powiedział Gorowoj.

Wskazał, że co roku do Federacji Rosyjskiej przyjeżdża około 17 mln obcokrajowców. Od początku br. ponad 30 tys. obywateli obcych państw zostało w Rosji pociągniętych do odpowiedzialności z powodu naruszenia przepisów migracyjnych, regulujących zasady pobytu na terenie kraju.

Jak podał w środę wieczorem dziennik "Kommiersant", projekt ustawy o odciskach palców gotowi są poprzeć parlamentarzyści, jeśli będzie jasne, jak przepisy te mają być realizowane w praktyce.

Idea jest godna szacunku. Jeśli pojawi się baza na każdego cudzoziemca, to przy zatrzymaniu obywatela bądź też kontroli jakiegoś naruszenia będzie można szybciej reagować. Cudzoziemcy, którzy wcześniej stanęli w Rosji przed sądem, czy też zostali z niej wydaleni, mogą zmieniać nazwisko i innymi metodami usiłować ukryć swoją tożsamość
- powiedział dziennikowi deputowany Anatolij Wyborny, który zasiada w komisji ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania korupcji w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji.

Igor Fomin, zasiadający w wyższej izbie - Radzie Federacji - powiedział, że „w niektórych krajach pobieranie odcisków palców przy wjeździe działa z powodzeniem”, jednak „należy zrozumieć”, w jaki sposób rozwiązanie to miałoby funkcjonować w Rosji. Parlamentarzysta wskazał, że Rosja stopniowo przechodzi na wizy elektroniczne i „wszystko to nie powinno być ze sobą sprzeczne”.

Wprowadzenie przepisów o obowiązkowym pobieraniu odcisków palców od wszystkich wjeżdżających do Rosji cudzoziemców obniży napływ turystów o 15-20 proc. w przypadku krajów objętych reżimem wizowym.
- powiedziała „Kommiersantowi” Maja Łomidze, dyrektorka Stowarzyszenia Operatorów Turystycznych (ATOR).

Z kolei źródło w branży turystycznej w rozmowie z dziennikiem uznało, że przyjęcie ustawy „wpłynie w sposób jednoznacznie negatywny na rozwój w Rosji klasycznej turystyki”.

Rosja niedawno zaczęła rozszerzać możliwości wjazdu na swoje terytorium na podstawie wiz elektronicznych. Z taką wizą można od 1 października odwiedzić Petersburg i obwód leningradzki, wcześniej wprowadzono je na terenie Kaliningradu i Władywostoku oraz regionów, gdzie znajdują się te miasta. Zapowiadano dalszy rozwój wiz elektronicznych w Rosji.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#odciski palców #Rosja #wizy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo