Odkryto niesamowite malowidła z XVII wieku

/ www.facebook.com/muzeumgdansk

  

W czasie prac konserwatorskich przy zabytkowej kracie z sieni Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, pod warstwami czarnej farby, odkryto oryginalną wielobarwną polichromię z 1683 r. Usunięcie z pomocą lasera warstw farby zasłaniających oryginalne malowanie trwało pół roku. Wyjątkowa krata znajduje się w sieni Ratusza Głównego Miasta. Pomieszczenie to stanowiło główne wejście do ratusza i – jako takie, było bardzo ozdobne. W wysokiej sieni zainstalowano m.in. drewnianą antresolę, na którą prowadziły – również drewniane, kręcone, bogato zdobione, schody. Wejście na nie zamykała krata. Niemal wszystkie zabytkowe elementy w sieni zostały zniszczone w efekcie pożaru i innych zniszczeń będących następstwem walk o miasto w 1945 roku. Żelazna krata była jednym z niewielu oryginalnych elementów w sieni, których nie zniszczył ogień.

Efekt prac konserwatorskich przy kracie i odkryte na niej polichromie zaprezentowano na konferencji prasowej, która została zorganizowana w sieni ratusza w środę. Dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska (ma ono swoją siedzibę w ratuszu) poinformowała, że od dawna podejrzewała, iż pod warstwami czarnej farby, która pokrywała kratę, mogą kryć się polichromie.

Wyjaśniła, że zlecone przed kilkoma miesiącami, a zakończone w ostatnim czasie prace konserwatorskie pokazały, że jej przypuszczenia okazały się trafne. Po zdjęciu dwóch warstw czarnej farby, wyłoniły się wielobarwne polichromie przedstawiające m.in. sylwetki chimer i jelenia, a także kwiaty i liście. Na kracie znaleziono też znak kowalski (monogram kowala - IS lub SI), a na jej zwieńczeniu - herb Gdańska oraz datę 1683 oznaczającą rok wykonania zdobnego elementu.

Konserwację kraty przeprowadziła historyk sztuki i konserwator zabytków dr Anna Kriegseisen. W czasie środowego spotkania wyjaśniła ona, że prace trwały pół roku. W tym czasie konserwator sukcesywnie oczyszczała zabytek z dwóch warstw farby. W ich stopniowym, misternym zdejmowaniu pomagał laser, którego wiązka rozdzielała i kruszyła kolejne warstwy farby na – łatwy do usunięcia, proszek.

Kriegseisen wyjaśniła, że oryginalna polichromia, którą w końcu XVII wieku ozdobiono kratę „wyróżnia się opracowaniem malarskim, które płaskim sylwetkom chimery i jelenia czy kwiatów i liści nadało iluzję przestrzenności – trzeciego wymiaru”. „To wielobarwne opracowanie i staranny modelunek, stawia ratuszowy zabytek obok najlepszych przykładów zabytków z południowych Niemiec i Austrii” – podkreśliła Kriegseisen.

Zdaniem konserwatorów zabytek mógł zostać pokryty kolejną warstwą czarnej farby w latach 70. ub. w., kiedy to w ratuszu prowadzono intensywne prace konserwatorskie.

Bittner wyjaśniła, że z myślą o wszystkich sympatykach historii w najbliższą sobotę, 19 października, o godz. 14:30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone zabytkowej kracie. Wezmą w nim udział Darecka i Kriegseisen, które opowiedzą także o innych tajemnicach wystroju wnętrz Ratusza Głównego Miasta.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, muzeumgdansk.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Proces za propagowanie faszyzmu

zdjęcie ilustracyjne / qimono CC0

  

Akt oskarżenia wobec pięciu mężczyzn, którym zarzucono m. in. publiczne propagowanie faszyzmu, skierowała do sądu prokuratura - poinformował w czwartkowym komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Daniel Prokopowicz. Mężczyznom grozi do dwóch lat więzienia.

W listopadzie ub.r. na skutek działań funkcjonariuszy świętokrzyskiej policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, trzem mężczyznom przedstawiono zarzuty posiadania materiałów o treści faszystowskiej i nawołujących do nienawiści na tle m.in. różnic narodowościowych i wyznaniowych. Prokurator zastosował wówczas wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Z kolei w marcu funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Kielcach i Poznaniu oraz ABW w związku z tą sprawą przeprowadzili przeszukania w kilkunastu miejscach na terenie czterech województw. Zatrzymano trzech kolejnych mężczyzn.

"Zabezpieczono materiały multimedialne, literaturę, a także odzież i naszywki zawierające zakazane treści i symbole. Funkcjonariusze znaleźli również szereg niebezpiecznych narzędzi m.in. noże, tasaki, siekiery, czy miecze"

– mówił wówczas Maciej Ślusarczyk z biura prasowego świętokrzyskiej policji.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa. Prokurator także zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze - dozory policji i poręczenia majątkowe.

W zakończonym właśnie przez kielecką prokuraturę śledztwie, oskarżono pięć osób, którym zarzucono m.in. posiadanie w celu rozpowszechniania materiałów propagujących faszystowski ustrój państwa i publiczne propagowanie faszyzmu poprzez wznoszenie gestów pozdrowienia faszystowskiego.

"W toku sprawy dwóch spośród nich nie przyznało się do winy, wszyscy składali natomiast wyjaśnienia. Co istotne jeden z oskarżonych był już w przeszłości karany za podobne przestępstwo"

– podkreślił prok. Prokopowicz.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Kielcach.

Oskarżonym grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl