Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes NBP: w 2023 r. poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu ws. tarczy antyinflacyjnej i zmian cen regulowanych • • • Prezes NBP: nic nie upoważnia nas do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent, którą niektórzy straszą • • •

Putin testuje zdolności nuklearne. Siły jądrowe ćwiczą ataki na „umownego przeciwnika”

Dziś w Rosji zakończą się trzydniowe ćwiczenia pod kryptonimem „Grom-19” z udziałem ok. 12 tys. żołnierzy. Głównym ćwiczącym są wojskowi reprezentujący siły jądrowe FR. W trakcie manewrów wystrzelono kilka typów rakiet, w tym międzykontynentalne pociski RS-24 Jars oraz Siniewa.

Władimir Putin
kremlin.ru

Według informacji, podawanych przez rosyjskie ministerstwo obrony, celem rozpoczętych we wtorek manewrów jest przećwiczenie działań na wypadek eskalacji napięć wokół granic Federacji Rosyjskiej. – Scenariusz ćwiczeń zakłada sytuację, w której zagrożona będzie suwerenność i integralność terytorialna naszego kraju – powiedział gen. mjr Jewgienij Iljin, cytowany przez rosyjskie media.

Ćwiczenia odbywają się wyłącznie na terytorium Rosji. Biorą w nich udział tylko rodzimi żołnierze. Kontyngenty innych państw nie są obecne na poligonach.
- dodał.

Przez trzy dni strategiczne formacje jądrowe Rosji i ich system dowodzenia ćwiczą uderzenia pierwotne i odwetowe, a także kolejne ataki jądrowe na umownego przeciwnika. Oprócz sił jądrowych swoje działania realizują na poligonach jednostki lotnictwa dalekiego zasięgu i wojskowego lotnictwa transportowego, a także żołnierze Floty Północnej i żołnierze kilku okręgów wojskowych Rosji. Wystrzeliwanie pocisków manewrujących i balistycznych jest ćwiczone na poligonach Czyża (w obwodzie archangielskim) i Kura (na Kamczatce). Testowo wystrzelono już m.in. międzykontynentalny pocisk balistyczny Siniewa. Wszedł on do uzbrojenia rosyjskich morskich sił strategicznych w 2007 r. Może przenosić do 10 głowic jądrowych na maksymalną odległość 11,5 tys. km. Inny użyty podczas ćwiczeń pocisk – Buława – może przenosić do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Do dyspozycji żołnierzy są także rakiety balistyczne RS-24 Jars.

Wojskowi ćwiczą również odpalanie pocisków manewrujących z okrętów. Odbywa się to na poligonach morskich (na Morzu Barentsa, Ochockim, Czarnym, Kaspijskim i Bałtyckim). Do manewrów zaangażowano 15 okrętów i pięć atomowych jednostek podwodnych.

Warto odnotować, że równolegle Rosja prowadzi ze swoimi sojusznikami (Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan) wspólne działania wojskowe w ramach manewrów „Braterstwo Bojowe-19”. Obecnie żołnierze ćwiczą na poligonach na Białorusi, a głównym elementem scenariusza jest odparcie ataku grup bojowych. Manewry potrwają do końca października.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Rosja #Władimir Putin #manewry #siły jądrowe

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo