Według informacji, podawanych przez rosyjskie ministerstwo obrony, celem rozpoczętych we wtorek manewrów jest przećwiczenie działań na wypadek eskalacji napięć wokół granic Federacji Rosyjskiej. – Scenariusz ćwiczeń zakłada sytuację, w której zagrożona będzie suwerenność i integralność terytorialna naszego kraju – powiedział gen. mjr Jewgienij Iljin, cytowany przez rosyjskie media.

Ćwiczenia odbywają się wyłącznie na terytorium Rosji. Biorą w nich udział tylko rodzimi żołnierze. Kontyngenty innych państw nie są obecne na poligonach.
- dodał.

Przez trzy dni strategiczne formacje jądrowe Rosji i ich system dowodzenia ćwiczą uderzenia pierwotne i odwetowe, a także kolejne ataki jądrowe na umownego przeciwnika. Oprócz sił jądrowych swoje działania realizują na poligonach jednostki lotnictwa dalekiego zasięgu i wojskowego lotnictwa transportowego, a także żołnierze Floty Północnej i żołnierze kilku okręgów wojskowych Rosji. Wystrzeliwanie pocisków manewrujących i balistycznych jest ćwiczone na poligonach Czyża (w obwodzie archangielskim) i Kura (na Kamczatce). Testowo wystrzelono już m.in. międzykontynentalny pocisk balistyczny Siniewa. Wszedł on do uzbrojenia rosyjskich morskich sił strategicznych w 2007 r. Może przenosić do 10 głowic jądrowych na maksymalną odległość 11,5 tys. km. Inny użyty podczas ćwiczeń pocisk – Buława – może przenosić do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Do dyspozycji żołnierzy są także rakiety balistyczne RS-24 Jars.

Wojskowi ćwiczą również odpalanie pocisków manewrujących z okrętów. Odbywa się to na poligonach morskich (na Morzu Barentsa, Ochockim, Czarnym, Kaspijskim i Bałtyckim). Do manewrów zaangażowano 15 okrętów i pięć atomowych jednostek podwodnych.

Warto odnotować, że równolegle Rosja prowadzi ze swoimi sojusznikami (Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan) wspólne działania wojskowe w ramach manewrów „Braterstwo Bojowe-19”. Obecnie żołnierze ćwiczą na poligonach na Białorusi, a głównym elementem scenariusza jest odparcie ataku grup bojowych. Manewry potrwają do końca października.