Rok 2020 Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku

Obraz Zaślubiny Polski z Bałtykiem autorstwa Wojciecha Kossaka

  

100-lecie zaślubin Polski z morzem to doskonała okazja, by dokonać oceny, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy traktatu wersalskiego – głosi przyjęta w środę przez Sejm uchwała ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku. Za uchwałą głosowało 425 posłów, 11 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W uchwale przypomniano, że 10 lutego 2020 r. będziemy obchodzić 100-lecie historycznych zaślubin Polski z morzem, których dokonał w Pucku generał Józef Haller.

Władze Rzeczypospolitej Polskiej nadały zaślubinom Polski z morzem wielką rangę. Generałowi Józefowi Hallerowi towarzyszyła 20-osobowa delegacja Sejmu oraz przedstawiciele rządu, w tym wicepremier Wincenty Witos, minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski, dyplomaci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Pomorza, w tym Kaszubi.

– napisano.

Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem.

– powiedział podczas tego dziejowego wydarzenia generał Haller, cytowany w uchwale.

W dokumencie podkreślono, że jubileusz jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego gwarantującego Polsce powrót nad Bałtyk. W konsekwencji Polska zbudowała nowoczesny port morski i miasto Gdynia. Umożliwiło to szybki rozwój handlu morskiego, wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość II Rzeczypospolitej. W celu podkreślenia rangi tej rocznicy i znaczenia symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

By matkom i dzieciom było lepiej

/ https://www.opolskie.pl/

  

W ramach unijnych projektów opolskie szpitale i przychodnie otrzymają ponad 22 mln złotych na poprawę opieki nad matką i dzieckiem. Marszałek województwa opolskiego podpisał umowy z czterema podmiotami, które będą realizowały projekty.

Celem projektów, które będą dofinansowane ze środków UE, jest polepszenie standardów opieki nad matką i dzieckiem w województwie opolskim. W tym celu urząd marszałkowski podzielił region na części, w których prowadzący projekty będą mieli na zadanie dotrzeć ze swoimi usługami do możliwie dużej grupy mieszkańców regionu.

Finansowane przez samorząd projekty obejmują zarówno diagnostykę i opiekę nad kobietami ciężarnymi, jak i dodatkowe wsparcie dla mam i dzieci do drugiego roku życia.

"Dzięki tym pieniądzom 16 700 matek i dzieci w województwie opolskim zostanie objętych specjalistyczną opieką. To m. in. bezpłatne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia, mobilne szkoły rodzenia i mobilne poradnie laktacyjne, wczesna rehabilitacja i rozszerzona opieka położnych środowiskowych po porodzie, badania diagnostyczne dla dzieci w celu wczesnego rozpoznania nieprawidłowości w ich rozwoju psychoruchowym i wdrożenie odpowiedniej terapii, niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat dwóch. To także zakup sprzętu medycznego i szkolenia personelu"

- wylicza Violetta Ruszczewska z opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Projekty będzie realizować Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich, Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu "SCOB" i spółka Mączka - Lekarze Ginekolodzy - Spółka Partnerska.

To już druga edycja akcji mającej na celu poprawę opieki nad matką i dzieckiem w regionie. W pierwszej, na bezpłatne badania prenatalne, mobilną szkoły rodzenia i badania oraz rehabilitację dzieci wydano ponad 30 mln złotych. Skorzystało z niej 10,5 tysiąca kobiet i 8 tysięcy dzieci. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl