Dąbrowa zapewnia o odpowiedzialności za awarię w Czajce. "Kar nie poniesie m.st. Warszawa"

/ Czajka / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Jak poinformował rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa, „kary finansowe za ewentualne nieprawidłowości związane z realizacją przed laty budowy układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" będzie ponosiła spółka MPWiK, a nie m.st. Warszawa”.

Budowę układu przesyłowego ścieków zakładała IV faza przedsięwzięcia "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie", które zostało dofinansowane z funduszy unijnych. Pod koniec sierpnia układ uległ awarii, a zarówno rząd, jak i miasto jako jej prawdopodobną przyczynę podają błędy przy budowie. W związku z awarią jest prowadzonych kilka postępowań prokuratorskich, nad którymi nadzór objęła Prokuratura Krajowa.

Na pytanie, czy jeśli postępowania wykażą nieprawidłowości przy realizacji projektu, to miastu będą groziły kary finansowe z uwagi na naruszenie wspólnotowych i krajowych przepisów, Dąbrowa odpowiedział:

Ewentualne kary z tego tytułu będą obciążały MPWiK jako osobę prawną, działającą we własnym imieniu, zgodnie z kodeksem spółek handlowych, realizującą inwestycje z własnych pieniędzy

- odpowiedział.

Jak tłumaczył, „m.st. Warszawa nie poniesie kosztów z tytułu ewentualnych kar finansowych związanych z realizacją układu przesyłowego”.

Zapewnił jednocześnie, że mimo inwestycji w związku z awarią, MPWiK nie zamierza podwyższać taryf za odbiór ścieków.

Dąbrowa odniósł się także do sprawy poruszanej m.in. na nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy w połowie września. Radni PiS pytali wtedy, czy jest zagrożenie, że wskutek awarii konieczny będzie zwrot całości lub części przekazanego przez UE dofinansowania na budowę oczyszczalni. Wskazywali na okres trwałości projektów inwestycyjnych realizowanych przy udziale funduszy unijnych, gdzie istotny jest tzw. efekt ekologiczny.

Rzecznik ratusza przekazał w związku z tym stanowisko MPWiK, zgodnie z którym awaria układu przesyłowego nie narusza trwałości projektu. W takiej sytuacji nie trzeba zwracać pieniędzy do UE.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pierwsza debata Johnson-Corbyn za nami. Bez większych zaskoczeń

/ Corbyn: By Rwendland - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52767664; Johnson:By johnhemming - Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1612669

  

Brytyjski premier Boris Johnson i lider opozycji laburzystowskiej Jeremy Corbyn próbowali we wtorek wieczorem przekonać do siebie wyborców podczas pierwszej debaty telewizyjnej przed wyborami. Obaj uniknęli błędów, ale głównie powtarzali dobrze już znane argumenty i twierdzenia.

Pierwsza przedwyborcza debata, która odbyła się w prywatnej telewizji ITV, miała formułę odpowiedzi na pytania zadawane przez publiczność zgromadzoną w studiu. Pytania dotyczyły brexitu, przyszłości Zjednoczonego Królestwa, publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS, zapowiadanych przez obu polityków wydatków budżetowych, ale także prawdy i uczciwości w polityce.

Podczas godzinnej debaty żaden z polityków nie powiedział niczego, czego by nie mówił już wcześniej. Johnson niemal przy każdym pytaniu wracał do tego, że dzięki wynegocjowanej przez jego rząd umowie można będzie zakończyć sprawę brexitu, a w konsekwencji zająć się sprawami, które są ważne dla ludzi.

Corbyn ponownie twierdził, że rząd gotowy jest sprywatyzować NHS oraz mówił o powiększającej się biedzie i przepaści między bogatymi a ubogimi. Obaj wręcz używali tych samych zwrotów i zdań, które wypowiadają od tygodni. Nie złożyli też żadnej obietnicy, o której nie mówiliby wcześniej.

Wprawdzie wracanie przez Johnsona do tego samego wątku oraz notoryczne przedłużanie wyznaczonego czasu odpowiedzi było trochę irytujące - także dla prowadzącej debatę, która kilkakrotnie go upominała - wydaje się, że szef rządu wypadł nieco lepiej od lidera opozycji. Celem Johnsona było pokazanie, iż Corbyn nie wie, czy chce wyjścia z Unii Europejskiej, czy pozostania w niej i to mu się udało.

Corbyn, kilkakrotnie zapytany, czy jeśli zgodnie z obietnicą wynegocjuje w ciągu trzech miesięcy nową umowę z UE i podda ją pod referendum, będzie głosował za nią, czy przeciw niej, nie odpowiedział w jasny sposób.

Poza tym szef rządu wygrywał mową ciała - był bardziej dynamiczny, mówił w sposób bardziej przekonujący. Corbyn w zasadzie wypadł lepiej tylko w jednej części debaty, ale za to ważnej dla wyborców - dotyczącej NHS. Przywołał wątek osobisty - swojej znajomej, która dzień wcześniej zmarła na raka piersi, czekając przez osiem godzin na przyjęcie w szpitalu, czego zapowiedź Johnsona dalszego zwiększenia wydatków na NHS nie mogła zniwelować.

Pomimo że Johnson wypadł nieco lepiej, trudno się spodziewać, by ta debata kogokolwiek przekonała, nie mówiąc już o tym, by miała stać się kluczowym momentem w kampanii. Żaden z polityków nie popełnił jakiegoś błędu, który mógłby kosztować utratę głosów, ale też żaden nie powiedział czegoś, czym mógłby przyciągnąć wyborców konkurenta. Co oczywiście nie przeszkodziło sztabom obu uczestników ogłosić, że to ich kandydat wygrał debatę.

Kolejna debata - tym razem organizowana przez publiczną stację BBC - odbędzie się już w najbliższy piątek. Będzie miała podobną formułę, ale szerszy skład, bo oprócz liderów Partii Konserwatywnej i Partii Pracy wezmą w niej udział także szefowa Liberalnych Demokratów Jo Swinson i szefowa Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl