Ostatnie pożegnanie rozpoczęło się od hymnu RP. Modlitwę nad trumną okrytą biało-czerwoną flagą odmówił bp Marek Solarczyk.

"To, co cię spotkało, bracie, nas nie ominie"

- powiedział na pożegnanie Andrzej Szyszko, brat zmarłego.

Przypomniał, że w Starej Miłośnie narodziła się fascynacja przyrodą Jana Szyszki, a w domu rodzinnym kształtowało się poczucie patriotyzmu. Podkreślił, że śp. Jan był człowiekiem oddanym Bogu, ludziom i ojczyźnie.

Prezydent Andrzej Duda przekazał flagę, którą była okryta trumna, wdowie po Janie Szyszce – Krystynie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prof. Jan Szyszko zmarł 9 października w wieku 75 lat. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do PiS wstąpił w 2001 roku.

W rządzie PiS - najpierw Beaty Szydło, potem w pierwszych dniach, gdy Mateusz Morawiecki został premierem - Szyszko był szefem resortu środowiska (od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 r.). Formalnie kierował on tym ministerstwem trzykrotnie i był pod tym względem rekordzistą. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka (od końca 1997 roku do połowy października 1999). Po raz drugi w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2005-2007).