Sąd skazał imigrantów

/ Waldemar Maszewski

  

Sąd w Kadyksie, na południu Hiszpanii, skazał dziewięciu obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej za kierowanie grupą migrantów, która w 2018 roku wdarła się do Ceuty, sąsiadującej z Marokiem hiszpańskiej enklawy.

W rezultacie brutalnych zachowań członków grupy, składającej się z 602 przybyszów, rannych zostało 18 policjantów.

Każdy z dziewięciu oskarżonych o zakłócenie ładu publicznego i napaść na funkcjonariuszy hiszpańskiej policji został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności. Oskarżonym zasądzono też łączną karę grzywny w wysokości 25 tys. euro.

W trakcie orzekania werdyktu w pierwszym hiszpańskim procesie, w którym skazano przywódców grupy nielegalnych migrantów, sędzia oświadczył, że kary dla oskarżonych “są relatywnie niskie”.

Sędzia wyjaśnił, że kierowana przez oskarżonych grupa miała zamiar zranienia strzegących granicy hiszpańskich policjantów, gdyż miała przy sobie m.in. kamienie, metalowe przedmioty oraz wapno palone.

Prowadzący sprawę sędzia wskazał, że grupa była dobrze zorganizowana i podzielona na trzy mniejsze zespoły. Miały one przekroczyć granicę w kilku różnych miejscach po wcześniejszym przecięciu siatki ogrodzenia obcęgami i pilarkami.

Niemal wszyscy z nielegalnych migrantów, którzy wdarli się wówczas do Ceuty, zostali po kilku godzinach schwytani przez hiszpańskie służby, a następnie deportowani do Maroka. Na terytorium Hiszpanii pozostali jedynie ranni oraz oskarżeni o atakowanie policjantów.

Krótko po zajściach w Ceucie szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska zapowiedział podczas sesji Kongresu Deputowanych, iż jego kraj wydali wszelkich nielegalnych migrantów, którzy w sposób agresywny będą usiłowali przekroczyć granicę.

Z opublikowanego we wrześniu raportu hiszpańskiego rzecznika praw obywatelskich wynika, że w 2018 r. władze Hiszpanii wydaliły ponad 11,3 tys. cudzoziemców, czyli najwięcej od 2013 r. W porównaniu z rokiem 2017 grono wydalonych przez Madryt zwiększyło się o 22 proc.

Wśród osób deportowanych w 2018 r. przez władze Hiszpanii dominowali obywatele państw afrykańskich, szczególnie Maroka, Algierii oraz Senegalu. Głównym powodem ich wydalenia była nieuregulowana sytuacja prawna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Mazowsze: Uruchomiono izolatoria dla zakażonych

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@SharonMcCutcheon

  

W Płocku, Siedlcach i w Warszawie uruchomiono izolatoria dla zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji - podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Ponadto hotele udostępniają pokoje dla personelu medycznego.

Izolatoria są w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi. Trafiają do nich pacjenci kierowani przez lekarzy z jednoimiennych szpitali zakaźnych i ze szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny. Mają tam zapewnioną opiekę medyczną i posiłki.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podaje, że dotychczas izolatoria uruchomiono dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku w Domu Studenta w Płocku przy Misjonarskiej i dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach w Domu Studenta w Siedlcach przy Żytniej.

Z kolei izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie zorganizowano w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Do izolatoriów są kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem)
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać, a także osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże pieniądze podmiotom leczniczym (szpitalom), które, gdy izolatorium jest w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu), rozliczą się z tym podmiotem.

Urząd podaje, że powstają też hotele dla medyków. Hotel Courtyard by Marriott udostępnił pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, a Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie dla personelu Wojskowego Instytutu Medycznego. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami. Koszty w całości poniesie spółka Polski Holding Hotelowy.

Urząd wojewódzki zapowiada, że w najbliższych dniach na Mazowszu będą uruchamiane kolejne izolatoria i hotele dla medyków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts