Sąd skazał imigrantów

/ Waldemar Maszewski

  

Sąd w Kadyksie, na południu Hiszpanii, skazał dziewięciu obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej za kierowanie grupą migrantów, która w 2018 roku wdarła się do Ceuty, sąsiadującej z Marokiem hiszpańskiej enklawy.

W rezultacie brutalnych zachowań członków grupy, składającej się z 602 przybyszów, rannych zostało 18 policjantów.

Każdy z dziewięciu oskarżonych o zakłócenie ładu publicznego i napaść na funkcjonariuszy hiszpańskiej policji został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności. Oskarżonym zasądzono też łączną karę grzywny w wysokości 25 tys. euro.

W trakcie orzekania werdyktu w pierwszym hiszpańskim procesie, w którym skazano przywódców grupy nielegalnych migrantów, sędzia oświadczył, że kary dla oskarżonych “są relatywnie niskie”.

Sędzia wyjaśnił, że kierowana przez oskarżonych grupa miała zamiar zranienia strzegących granicy hiszpańskich policjantów, gdyż miała przy sobie m.in. kamienie, metalowe przedmioty oraz wapno palone.

Prowadzący sprawę sędzia wskazał, że grupa była dobrze zorganizowana i podzielona na trzy mniejsze zespoły. Miały one przekroczyć granicę w kilku różnych miejscach po wcześniejszym przecięciu siatki ogrodzenia obcęgami i pilarkami.

Niemal wszyscy z nielegalnych migrantów, którzy wdarli się wówczas do Ceuty, zostali po kilku godzinach schwytani przez hiszpańskie służby, a następnie deportowani do Maroka. Na terytorium Hiszpanii pozostali jedynie ranni oraz oskarżeni o atakowanie policjantów.

Krótko po zajściach w Ceucie szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska zapowiedział podczas sesji Kongresu Deputowanych, iż jego kraj wydali wszelkich nielegalnych migrantów, którzy w sposób agresywny będą usiłowali przekroczyć granicę.

Z opublikowanego we wrześniu raportu hiszpańskiego rzecznika praw obywatelskich wynika, że w 2018 r. władze Hiszpanii wydaliły ponad 11,3 tys. cudzoziemców, czyli najwięcej od 2013 r. W porównaniu z rokiem 2017 grono wydalonych przez Madryt zwiększyło się o 22 proc.

Wśród osób deportowanych w 2018 r. przez władze Hiszpanii dominowali obywatele państw afrykańskich, szczególnie Maroka, Algierii oraz Senegalu. Głównym powodem ich wydalenia była nieuregulowana sytuacja prawna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy przemawiał Morawiecki, na Czerskiej zawrzało. Wielowieyska pyta o... karę dla premiera!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dzisiejsze wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Dominika Wielowieyska zapytała nawet, czy premier... zostanie ukarany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Wszystko dlatego, że długo wymieniał sukcesy rządu Zjednoczonej Prawicy.

Premier Mateusz Morawiecki podał swój rząd do dymisji i w przemówieniu wymieniał sukcesy, jakie miały miejsce w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy w ciągu ostatnich czterech lat. Przemówienie szefa rządu trochę się przeciągnęło i marszałek Sejmu Elżbieta Witek dwukrotnie zwróciła mu uwagę, by zmierzał do końca swojego przemówienia, gdyż wkrótce planowane było rozpoczęcie obrad senatorów, na które byli zaproszeni zarówno premier, jak i marszałek Sejmu.

[polecam:https://niezalezna.pl/296953-premier-podsumowal-prace-rzadu-nie-ma-co-sobie-z-tego-kpic-to-znakomity-postep]

Kiedy premier przemawiał i jego wystąpienie przedłużało się, gdyż chciał wymienić jak najwięcej sukcesów swojego rządu, na Czerskiej mocno się niecierpliwili.

"Ciekawe, czy premier Mateusz Morawiecki też dostanie karę, po tym jak dwa razy nie zastosował się do poleceń marszałek Elżbiety Witek"

- dopytuje Dominika Wielowieyska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i TOK FM.

Odpowiedzi były... miażdżące dla dziennikarki "Wyborczej":

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl