Afganistan: Przemoc po wyborach, 85 cywilów zabitych

Afgańscy żołnierze otoczeni przez siły Talibów / https://twitter.com/TGhazniwal

  

W wyniku przemocy związanej z wrześniowymi wyborami prezydenckimi w Afganistanie śmierć poniosło 85 cywilów, a ponad 370 zostało rannych - poinformowała ONZ w swoim raporcie. Jedna trzecia zabitych, to dzieci.

Większość z tych osób to ofiary talibskich bojowników, którzy zaatakowali kilka lokali wyborczych, próbując utrudniać głosowanie. W wyborach z 28 września tylko jedna czwarta z 9,6 mln uprawnionych oddała swój głos w związku z groźbą przemocy ze strony islamistów.

Jak poinformował w ogłoszonym we wtorek raporcie specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ ds. Afganistanu Tadamichi Tamamoto, "akty przemocy przeciwko wyborcom, pracownikom komisji wyborczych, kandydatom, miejscom wieców wyborczych oraz lokalom do głosowania są całkowicie niedopuszczalne".

Według raportu ponad jedna trzecia ofiar wśród ludności cywilnej to dzieci. 28 osób zginęło, a prawie 250 zostało rannych w dniu wyborów, a pozostali przed głosowaniem lub po nim.

Talibowie, którzy bojkotowali wybory i ostrzegali ludzi, żeby nie szli do urn, nie odnieśli się do raportu. W dokumencie talibów oskarżono o umyślne ataki na ludność cywilną w dniu wyborów.

Powszechne czy systematyczne ataki na ludność cywilną mogą stanowić przestępstwa przeciwko ludzkości; ONZ jednoznacznie je potępia

 - podkreślił Yamamoto.

Trzynaście osób pracujących przy wyborach zostało porwanych przez talibów 29 września, podczas gdy 11 innych zostało rannych w dniu głosowania. Wstępnych wyników wyborów należy spodziewać się 19 października, a ostatecznych wyników dopiero 7 listopada. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie co najmniej 51 proc. głosów, dwaj kandydaci z najwyższymi wynikami zmierzą się w drugiej turze 23 listopada.

Wiodącym pretendentem do najwyższego urzędu w państwie jest ubiegający się o reelekcję Aszraf Ghani, oskarżany o korupcję i nadużycie władzy. Za jego największego rywala uważa się obecnego premiera Abdullaha Abdullaha. Oprócz nich startowało jeszcze 14 kandydatów, w tym były lider mudżahedinów komendant Gulbuddin Hekmatjar, były szef afgańskiego wywiadu Rahmatullah Nabil, Ahmad Wali Masud - najmłodszy brat legendarnego przywódcy ówczesnej afgańskiej opozycji przeciwko talibom Ahmada Szaha Masuda czy Abdul Latif Pedram, deputowany walczący na rzecz federalizmu i o prawa kobiet.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sprawa centrum Galaxy to "cień na życiorysie Grodzkiego". "Gazeta Polska" przypomina pewne głosowanie

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Na życiorysie obecnego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego cieniem kładzie się sprawa ustawionego głosowania radnych PO w Szczecinie z czasów, kiedy Grodzki nie był jeszcze politykiem ogólnopolskim – pisze tygodnik "Gazeta Polska". Jak dodaje, chodzi o centrum handlowe Galaxy.

Tygodnik "Gazeta Polska" pisze, że Galaxy zostało wybudowane 20 lat temu.

Ale spółce Echo Investment zależało na tym, aby galerię handlową rozbudować o jedną trzecią wielkości. Nie byłoby to możliwe bez zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Spółka bowiem kupiła teren po wyburzonym hotelu Neptun, ale zgodnie z planem przestrzennym miał on przeznaczenie na działalność hotelową. Echo Investment chciał w planie zmiany na działalność usługowo-handlową. A zgodę na to mogła wydać jedynie rada miasta

– czytamy.

Według "GP" podczas dwóch sesji większość radnych była przeciw rozbudowie. Powód? Zdaniem "GP" było to, że Galaxy to druga wielka galeria handlowa w centrum miasta, z hipermarketem, co powoduje wymieranie handlu w mieście. Oprócz PiS przeciw byli także radni PO.

8 października 2013 roku Tomasz Grodzki, szef klubu radnych PO w Szczecinie, zapowiedział, że radni PO nie poprą uchwały pozwalającej na rozbudowę centrum handlowego Galaxy, "aby w tym miejscu stworzyć coś, co byłoby wizytówką miasta"

– czytamy.

Tygodnik pisze, że dzień później doszło do spotkania w restauracji Sowa i Przyjaciele Krzysztofa K. ze spółki Echo Investment, należącej wtedy do miliardera Michała Sołowowa, z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego i szefem szczecińskiej Platformy Obywatelskiej, a także z posłem PO, byłym ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Jak pisze "GP", rozmowa dotyczyła rozbudowy Galaxy, którego właścicielem była spółka Echo Investment.

"Przedstawiciel właściciela Galaxy podpowiedział Olgierdowi Geblewiczowi, marszałkowi województwa, jak radni PO mogą wycofać się z blokowania jego rozbudowy: 'Niech się pójdą wysrać, k*wa, w tym momencie'" – pisze tygodnik.

"Gazeta Polska" podaje, że pięć dni później odbyła się sesja rady miasta.

Podczas niej radni PO zachowali się tak, jak wymagał tego od Arłukowicza i Geblewicza Krzysztof K. Tomasz Grodzki, szef szczecińskiego klubu radnych PO, powiedział, że do zmiany zdania przekonało jego i jego kolegów wystąpienie przedstawicieli spółki Echo Investment na sesji

 – czytamy.

Tygodnik cytuje Grodzkiego z sesji rady, który powiedział, że wystąpienie to "było bardzo rzeczowe, przekonujące, zrobiło na nas wrażenie".

"GP" pisze, że trzy lata po rozmowach w restauracji Sowa i Przyjaciele Krzysztof K. został zatrzymany przez CBA. "Prokuratura postawiła mu zarzuty korupcyjne" – czytamy.

WIĘCEJ w aktualnym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska"!

[polecam:https://niezalezna.pl/298021-w-najnowszym-numerze-gp-juz-po-kampanii-wiec-psl-znow-w-koalicji-z-aktywistami-lgbt]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl