Franciszek przypomina o wyborze Karola Wojtyły na papieża

/ By Elke Wetzig - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60470747

  

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie nawiązał do przypadającej tego dnia 41. rocznicy wyboru Jana Pawła II. Podkreślił, że apel polskiego papieża o otwarcie serc dla Chrystusa jest zawsze aktualny.

- Drodzy bracia i siostry, dziś wspominamy wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziękujemy Panu za każde dobro, jakie dokonało się w Kościele, w świecie i w ludzkich sercach, przez słowa, czyny i świętość Jana Pawła II

 - powiedział Franciszek, zwracając się do Polaków w czasie spotkania na placu Świętego Piotra.

"Pamiętajmy, że jego wezwanie do otwarcia serc dla Chrystusa jest zawsze aktualne" - zaznaczył.

Następnie papież dodał: "Przez jego wstawiennictwo proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier chce ochrony środków obywateli na emerytury. "To test dla opozycji". Schetyna: "Żart"

Mateusz Morawiecki / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Wczoraj podczas expose, premier Mateusz Morawiecki zaproponował, by w konstytucji znalazły się zapisy gwarantujące prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w PPK i IKE. - To test dla opozycji - ocenił zastępca rzecznika PiS, Radosław Fogiel. - Wpisanie PPK do konstytucji to jakiś żart - stwierdził Schetyna.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do parlamentarzystów o taką zmianę konstytucji, która zagwarantuje prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w PPK i IKE.

Fogiel ocenił, że było to "dobre i konkretne expose".

- Z jednej strony mocno podkreślające wartości, tradycje, kwestie aksjologiczne, które konstytuują PiS, Zjednoczoną Prawicę i które są podstawa naszej polityki, z drugie strony bardzo merytoryczne, skupione w dużej mierze na kwestiach rozwojowych. Pojawiła się także zapowiedź niedopuszczenia do wojny ideologicznej - powiedział zastępca rzecznika PiS.

Fogiel podkreślił, że expose jest także zapowiedzią realizacji programu partii. Expose pokazało też determinację, żeby zapowiedziana piątka na 100 dni została uruchomiona zgodnie z obietnicą.

[polecam:https://niezalezna.pl/297959-premier-zmienmy-konstytucje-tak-aby-zagwarantowac-srodki-obywateli-zgromadzone-w-pkk-i-ike]

- Pojawiła się też bardzo ważna propozycja dla opozycji - zabezpieczenia konstytucyjnego prywatności środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Kont Emerytalnych, co pokazuje determinacje do tego, żeby to rzeczywiście były fundusze, którymi będą mogli dysponować Polacy. Z drugiej strony jest to pewien test dla opozycji. Jeśli opozycja nie zgadza się, żeby zagwarantować to konstytucyjnie, to należy rozumieć, że miałaby inne plany wobec środków zgromadzonych przez Polaków

 - dodał.

Co na to opozycja?

Lider Platformy Obywatelskiej powiedział dziennikarzom w Sejmie, że "wpisanie Pracowniczych Planów Kapitałowych do konstytucji to jest jakiś żart".

Z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała dziennikarzom, że boi się takich rozwiązań.

- Zawsze, gdy słyszę, jak ktoś chce zmieniać konstytucję nie dlatego, żeby zbudować na przyszłość rozwiązania prawne dla naszego kraju, tylko zmieniać konstytucję pod konkretne rozwiązanie, bardzo się tego zawsze boję - podkreśliła.

- Nie widzę takiej większości w parlamencie na zmianę konstytucji i to ze względów politycznych - powiedział PAP Paweł Poncyljusz (KO). 

Poseł Lewicy Adrian Zandberg poinformował podczas wtorkowej debaty nad expose, że Lewica nigdy nie zgodzi się na wpisanie przywilejów sektora bankowego do polskiej konstytucji.

- Miałem wrażenie, że pan premier zrzucił maskę i pokazała się stara twarz, twarz premiera-bankstera, bo te plany kapitałowe to jest system, który polega na tym, że biedni dopłacają do bogatych. To jest kolejny skok sektora prywatnego na publiczną kasę w interesie banków - ocenił polityk Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl